Wadą wielu konstrukcji budowlanych jest to, że mają kiepską hydroizolację. Stare obiekty mogą nawet nie mieć jej wcale. Rezultatem jest zawilgocenie, które może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Beton często cierpi też na różnego rodzaju uszkodzenia suche, co również przyczynia się do jego degradacji. Czy żywica poliuretanowa może w tym pomóc? Sprawdźmy!
Żywice iniekcyjne
Do przeprowadzenia iniekcji w przemyśle budowlano-remontowym potrzebna jest odpowiednia substancja chemiczna. Nie ma jednej uniwersalnej żywicy iniekcyjnej, więc podczas wyboru trzeba dokładnie wiedzieć, z jakim problemem ma się do czynienia. Ogólnie rzecz biorąc, żywica epoksydowa, akrylowa czy ta na bazie poliuretanu znajdzie użytek wszędzie tam, gdzie potrzebne są wszelkiego rodzaju naprawy struktury betonu, który mógł ulec uszkodzeniom z wielu powodów. Do iniekcji potrzeba zatem preparatów o wysokiej zdolności pokrywania rys i szczelin. Mowa tu o murach ze stopniem zawilgocenia większym niż 75%, jak i tych całkowicie suchych. Beton w tunelach podziemnych, fundamenty silosów przemysłowych czy podpiwniczenie domów prywatnych – każdy typ obiektu może wymagać iniekcji odpowiednio dobraną żywicą. Dzięki niej uzupełni się ewentualne ubytki i wzmocni ogólną wytrzymałość. Substancje te oczywiście muszą posiadać zgodność z normami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz innych instytucji regulujących standardy bezpieczeństwa i jakości.
Rodzaje żywicy poliuretanowej
Żywice poliuretanowe są bardzo często wybierane do regeneracji konstrukcji betonowych wszelkiego rodzaju. Poszczególne typy tych substancji dzieli się ze względu na ilość składników, zróżnicowane lepkości i gęstości oraz ogólną zdolność penetracji. Odporność na działanie mocnych związków chemicznych czy promieniowanie UV w niektórych przypadkach także ma znaczenie. Właściwości żywic poliuretanowych mogą być zatem bardzo różne i to ma dość spory wpływ na zakres ich zastosowania.
HydroBloc Integral 575 to bodaj najbardziej uniwersalny produkt ze wszystkich. Jest hydroaktywny i gotowy do obróbki bez katalizatorów. Działają też bez rozpuszczalników. Tego typu żywice są płynne i posiadają różne parametry lepkości. Nadają się więc do wielu przedsięwzięć iniekcyjnych w sektorze prywatnym, jak i publicznym.
PC LeakInject 6870 natomiast to wysoce elastyczna żywica poliuretanowa. Substancja jednoskładnikowa o niskiej lepkości bazująca na MDI do wstrzykiwania. Po reakcji z wodą zwiększa objętość aż o 800% i przekształca się w masę o elastycznych, zamkniętych komórkach. Pozwalają one na swobodny ruch pęknięć podłoża lub szczelin w dowolnych obiektach z betonu.
Innym godnym uwagi typem żywicy iniekcyjnej jest na przykład PC Tunnelinject 2K 6822. To substancja hydroaktywna. Szybko się pieni i wchodzi w reakcje z otoczeniem, więc wykorzystuje się ją do uszczelniania przecieków. To rozwiązanie do zadań specjalnych, które sprawdzi się nawet przy bardzo wysokim ciśnieniu wody w temperaturze od -25°C do +30°C. Oznacza to, że ten typ chemikaliów powinien być do dyspozycji wszędzie tam, gdzie umiejscowiono jakiś ważny i złożony projekt inżynieryjny.
Powyższe przykłady to tylko raptem 3 z całej palety żywic poliuretanowych do iniekcji ciśnieniowej. Niemniej dzięki nim widać wyraźnie, jak pomocne mogą być te substancje. Więcej tego rodzaju produktów oraz szczegóły na ich temat można znaleźć pod adresem: https://budmech.pl/obszary-dzialalnosci/systemy-hydroizolacji/produkty/zywice-iniekcyjne/zywice-poliuretanowe/.