Inwestorzy planujący budowę domu niejednokrotnie zastanawiają się, w jakiej porze roku najlepiej rozpocząć realizację przedsięwzięcia. Każdy sezon posiada bowiem określone zalety, ale niekiedy również i wady, mające wpływ na przebieg inwestycji. Kiedy zatem przystąpić do budowy – wiosną, latem czy jesienią?
Budowa domu na wiosnę
Wbicie przysłowiowej pierwszej łopaty najczęściej ma miejsce wiosną. Inwestorzy, którzy zakupili projekt domu w poprzednim roku i zimą dopełnili niezbędnych formalności, z niecierpliwością czekają na cieplejsze, wiosenne dni, umożliwiające im rozpoczęcie wymarzonego przedsięwzięcia. Marzec lub kwiecień będzie doskonałym momentem do przygotowania fundamentów, szczególnie, jeśli planujemy wybudować duży lub skomplikowany obiekt – co wiąże się z wydłużonym czasem jego realizacji. Przyjemna, wiosenna aura sprzyja szybkiemu tempu prac, pozwalając na sprawne wykonanie wykopu, szalunków czy wznoszenie ścian. Decydując się na inaugurację budowy wiosną, nie musimy także martwić się o negatywne skutki mrozu. Powinniśmy mieć jednak na uwadze, że ceny poszczególnych materiałów budowlanych i usług specjalistów bywają w tym okresie wyjątkowo wysokie.
Rozpoczęcie inwestycji latem
Lato to z pozoru równie dobry okres na budowę domu, jak wspomniana wcześniej wiosna. Jeżeli jednak pogoda będzie wyjątkowo słoneczna i gorąca, może mieć ona negatywny wpływ na realizowane prace. W upalne dni robotnicy znacznie szybciej się męczą, a ich wydajność spada – co może skutkować wydłużeniem czasu, niezbędnego do wykonania zaplanowanych działań. Latem, gdy słupki termometrów sięgają ponad 30ºC w cieniu, konieczne może okazać się także stosowanie specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, chroniących materiały budowlane przed zniszczeniem. Przede wszystkim niezbędne będzie polewanie wodą elementów betonowych. Zapobiegnie to jego zbyt szybkiemu wysychaniu i pękaniu. Wskazane będzie również stosowne przechowywanie i zabezpieczanie nieimpregnowanego drewna, pianek poliuretanowych czy betonu w paczkach, które nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie wysokich temperatur.
Start przedsięwzięcia jesienią
Rozpoczęcie budowy jesienią to dobry wybór dla osób, które nie spieszą się z realizacją swojej inwestycji. Prowadzenie prac bezpośrednio przed nadejściem zimy pozwoli także obniżyć ich ogólny koszt. Na jesień ceny materiałów budowlanych zwykle spadają, a mniejsze zapotrzebowanie na usługi firm sprawia, że łatwiej znajdziemy specjalistów od poszczególnych etapów budowy. Ponadto stosunkowo ciepłe i jeszcze długie dni na początku jesieni zapewniają przyjemne warunki pogodowe, wprost stworzone do wytężonej pracy na budowie. Przystąpienie do działania wczesną jesienią pozwoli nam zrealizować najważniejsze prace przed nadejściem mrozów i śnieżyc oraz zabezpieczyć budowę na czas zimy. Musimy mieć jednak na uwadze, że w przypadku wyjątkowo kapryśnej aury możemy nie zdążyć z przeprowadzeniem zaplanowanych robót bądź będziemy zmuszeni wręcz do przerwania prac.
Budowa domu to inwestycja trwająca wiele kolejnych miesięcy, a sezon, w którym ją rozpoczniemy, ma niebagatelny wpływ na przebieg prac. Z tego względu – planując realizację etapu zerowego lub stanu surowego otwartego, powinniśmy mieć na uwadze wady i zalety prowadzenia działań w określonej porze roku. Jeśli zależy nam na szybkim tempie wznoszenia budynku i nie przeszkadzają nam wyższe ceny, zdecydujmy się na przystąpienie do budowy wiosną lub latem. Jeżeli jednak poszukujemy oszczędności, a czas nie gra dla nas roli – wykonanie fundamentów i ścian zaplanujmy na okres jesieni.
Zdjęcie: Projekt M245b – Trafna decyzja – wariant II (etap I) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów MURATORA – https://projekty.muratordom.pl