in

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Zakup mieszkania to ważne wydarzenie dla całej rodziny, a przy tym w wielu przypadkach zobowiązanie na długie lata. Co za tym idzie wybór odpowiedniego lokalu musi być starannie przemyślany. Czym się kierować przy wyborze mieszkania? Oto kilka sprawdzonych wskazówek.

Jak wybrać idealne mieszkanie?

Po pierwsze zastanówmy się czy interesuje nas mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego. Obie opcje mają sporo zalet i tyle samo wad. Mieszkania z drugiej ręki zazwyczaj wymaga sporych nakładów finansowych. Często nowi właściciele muszą zainwestować w generalny remont. Z drugiej strony mieszkania w starszym budownictwie położone są w bardzo dobrych lokalizacjach, dobrze skomunikowane z centrum miasta. W pobliżu starszych osiedli zlokalizowane są parki, sklepy, szkoły czy przedszkola. To dobra opcja dla osób, które na co dzień nie poruszają się samochodem.

Mieszkania z rynku pierwotnego są nowoczesne. Nie wymagają dużych nakładów finansowych. Można się do nich wprowadzić praktycznie z dnia na dzień. Z drugiej strony nowe mieszkania położone są na obrzeżach miast. Co może być kłopotliwe jeśli nie mamy samochodu, a musimy dostać się do centrum miasta. Dość często zdarza się, że do nowych osiedli komunikacja miejska dojeżdża bardzo rzadko lub wcale.

Nie możemy zapomnieć o lokalizacji. Ceny mieszkań w największych miastach potrafią przyprawić o zawrót głowy. Dotyczy to zwłaszcza lokali położonych w najlepszych punktach. Dlatego wiele osób rozważa zakup mieszkania w mniejszych miejscowościach. Takie mieszkania są tańsze, a metraż zdecydowanie większy.

Kolejna istotna kwestia to metraż nowego mieszkania. Singiel ma zdecydowanie inne potrzeby niż rodzina z małymi dziećmi. Musimy zaznaczyć, że kupując mieszkanie musimy patrzeć w przyszłość. Zastanowić się jak będzie wyglądać nasze życie za kilka lat. Być może planujemy stały związek. Może też chcemy zostać w rodzicami. To wszystko powinno zostać uwzględnione w naszych planach mieszkaniowych…

Kilka słów o finansach

Nie możemy zapominać o pieniądzach. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania musimy zastanowić się jak sfinansujemy całe przedsięwzięcie. Większość ludzi nie może pozwolić sobie na zakup za gotówkę. Rodzice też nie zawsze mogą pomóc. Dlatego koniecznością jest kredyt hipoteczny. A żeby go dostać musimy mieć wkład własny na start. Co za tym idzie oszczędzanie większość z nas musi zacząć zdecydowanie wcześniej. Warto zaznaczyć, że im wyższy wkład własny tym prawdopodobnie lepsze warunki kredytowania otrzymamy.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Kiedy rozpoczynać budowę domu: wiosną, latem czy jesienią?

Komfortowe kabiny prysznicowe do małej łazienki