Zwarcia, uszkodzone gniazdka, przerwy w dostawie prądu – to tylko niektóre z pierwszych symptomów świadczących o nieprawidłowym działaniu instalacji elektrycznej w budynku mieszkalnym. Mając na względzie swoje bezpieczeństwo nie warto więc odkładać decyzji o jej wymianie na później, gdyż nie tylko wiąże się to z wyższymi kosztami, ale też stwarza zagrożenie dla wszystkich domowników.
Kiedy konieczna jest wymiana elektryki w domu i z jakimi kosztami trzeba się w tym przypadku liczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści dzisiejszego artykułu.
Zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny – kiedy konieczna jest wymiana domowej instalacji elektrycznej?
Choć polskie przepisy nie określają tego, co ile lat powinna być wymieniania instalacja elektryczna w budynkach mieszkalnych, to odkładanie tego w nieskończoność (zwłaszcza wówczas, gdy pomiary elektryczne wskazują na jej nieprawidłowe działanie) jest jednym z najgorszych pomysłów z możliwych. Wadliwą instalację elektryczną można bowiem porównać do powolnie tykającej bomby, która wybucha w najmniej oczekiwanym momencie i wyrządza sporo szkody w swoim najbliższym otoczeniu. Powstaje więc pytanie – kiedy warto zdecydować się na jej całkowitą wymianę bądź też mniej kosztowną i pracochłonną modernizację?
Do zdecydowania się na tego typu inwestycję powinny przekonać Cię nie tylko regularnie występujące awarie, które są pierwszymi sygnałami świadczącymi o tym, że pomoc elektryka z Wrocławia może okazać się konieczna, ale też niepokojące wyniki pomiarów elektrycznych, zwarcia skutkujące uszkodzeniem sprzętów elektronicznych, występujące przerwy w dostawie prądu, samoczynnie aktywujące się bezpieczniki, jak i również spadki napięcia. Wymianę instalacji elektrycznej warto także dodać do zakresu obowiązkowych prac przy rozbudowie domu – dzięki czemu oszczędzisz sobie późniejszych problemów i dodatkowych, nieprzewidzianych w budżecie kosztów, a także wtedy, gdy obecna w mieszkaniu instalacja ma już ponad 20 lat – taki bowiem układ z całą odpowiedzialnością możemy już bowiem nazwać przestarzałym.
Wymiana instalacji elektrycznej w 3 krokach
-
Określ swoje potrzeby
Od czego zacząć wymianę instalacji elektrycznej w budynku mieszkalnym (lub każdym innym)? Najlepiej od określenia swoich własnych potrzeb, a więc zadeklarowania:
- jakiego rodzaju sprzęty elektryczne chcesz i będziesz mieć w domu,
- ilości, rodzaju oraz umiejscowienia gniazdek oraz łączników oświetleniowych;
- położenia lodówki, kuchenki, zamrażarki, zmywarki oraz pralki, gdyż muszą być one przyłączone do osobnych obwodów;
- tego czy planujesz montaż automatyki bądź nowoczesnego rozwiązania w postaci smart home;
-
Skonsultuj się z fachowcem
Choć można się spotkać z opiniami, że wykonanie domowej instalacji elektrycznej nie jest zbyt skomplikowanym i poradzi sobie z nim nawet amator, to w tym akurat przypadku zdecydowanie rozsądniejszą opcją jest zdecydowanie się na skorzystanie z usług elektryka. Nieprawidłowo, samodzielnie wykonana instalacja elektryczna może narazić znacznie więcej szkód niżeli pożytku – porażenie prądem, poważne obrażenia ciała, pożar, a nawet śmierć to tylko niektóre z możliwych scenariuszy.
Znacznie lepszym pomysłem jest więc zatrudnienie profesjonalnego, posiadającego doświadczenie fachowca, który w oparciu o Twoje potrzeby stworzy dla Ciebie projekt, który uwzględni wszystkie wskazówki i jednocześnie będzie zawierać jego własne sugestie wpływające chociażby na usprawnienie całego zakresu prac czy też polepszenie Twojego późniejszego komfortu użytkowania poszczególnych urządzeń w kuchni, salonie, łazience czy sypialni.
-
Oddaj losy instalacji w ręce ekspertów i czekaj na efekty końcowe
Po zapoznaniu się z projektem nowej instalacji elektrycznej oraz wstępna wyceną i ich zaakceptowaniu pora na przejście do działania. Kucie ścian w miejscach, gdzie poprowadzone są przewody i wymiana ich na nowe, montaż nowoczesnych puszek i bezpieczników, a także gładzenie i malowanie ścian z pewnością zajmie nieco czasu, jednak warto uzbroić się w cierpliwość i zaczekać na efekty przeprowadzanych robot.
Ile kosztuje wymiana elektryki w domu?
Ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ koszt wykonania oraz montażu nowej instalacji elektrycznej w domu uzależniony jest od kilku czynników, które mogą znacząco wpłynąć na podwyższenie ostatecznej ceny. Na koszty remontu przeprowadzanego przez fachowca posiadającego stosowne papiery poświadczające jego umiejętności oraz uprawnienia (np. elektryka z Wrocławia) wpływa więc:
- metraż mieszkania;
- wielkość oraz liczba poszczególnych pomieszczeń;
- stopień skomplikowania zleconych prac i ewentualna konieczność wykonania dodatkowych robót (np. kucia ścian);
- liczba punktów elektrycznych;
- technika wykonania nowej/poddawanej modernizacji instalacji elektrycznej;
- rodzaj sprzętu wykonywanego do pracy przez elektryka z Wrocławia i jego zespół;
- typ materiału z jakiego wykonane są ściany domu (gdyż może to wpłynąć na poziom skomplikowania prac modernizacyjnych);
- indywidualne oczekiwania klienta;
- konieczność doprowadzenia instalacji elektrycznej do klimatyzacji i/lub ogrzewania podłogowego;
Dodatkowo kosztorys obejmuje także stan aktualnej elektryki w mieszkaniu, rodzaj tablicy rozdzielczej, liczbę obwodów, jakość oraz ilość materiałów, a także stan oraz długość przewodów elektrycznych.
Poszukując dobrego elektryka z Wrocławia (jak i każdego innego miasta) warto poświęcić czas na przeprowadzenie dokładnego researchu i zapoznanie się z opiniami jakimi mogą pochwalić się fachowcy, zwłaszcza, że to właśnie od ich dokładności i posiadanych umiejętności zależy bezpieczeństwo Twoje oraz pozostałych domowników. Oszczędzanie na wymianie instalacji elektrycznej może być tragiczne w skutkach, dlatego też zdecydowanie odradzamy tę praktykę.