in

Czym powinien charakteryzować się materac do łóżeczka dziecięcego?

W pierwszych miesiącach życia dziecko przede wszystkim śpi. Niemowlęta przesypiają nawet 20 godzin dziennie. Dopiero z czasem zaczynają się interesować tym, co je otacza. Jednak i tak sen ma ogromne znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju. Jaki materac do łóżeczka dziecięcego warto zatem wybrać?

Najlepszy materac do łóżeczka dziecięcego – czyli jaki?

Na pewno dobry materac do łóżeczka dziecięcego musi być dopasowany do wieku, wzrostu, wagi oraz stanu zdrowia malucha.  Rodzaj materaca ma ogromny wpływ na to, jak dziecko czuje się w ciągu dnia. Jeśli dziecko ma problemy ma wadę kręgosłupa, wybór materaca warto skonsultować z fizykoterapeutą. Nigdy nie należy kupować materaca na zapas.

Spore znaczenie ma rodzaj materiałów, z których wykonany jest dany materac. Nie należy kupować produktów, które nie mają odpowiednich atestów czy certyfikatów.  Przykładem jest Oeko-Tex Standard 100 przyznawany materacom wyprodukowanym z ekologicznych, bezpiecznych materiałów. CE to z kolei deklaracja, że dany produkt spełnia dyrektywy Unii Europejskiej. Doskonale pod względem jakości wypadają materace dostępne w sklepie internetowym https://www.senmalucha.pl/materace-120×60

Ważne jest również to, aby materac nie był trudny do utrzymania w czystości. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia higieny i zdrowia dziecka. Warto postawić na model ze zdejmowanym pokrowcem, który można prać w pralce automatycznej. 

Jaką twardość powinien mieć materac do łóżeczka dziecięcego?

Materac przeznaczony dla malucha powinien być twardy lub średnio twardy. Nieodpowiednie podłoże do spania spowodować może pogorszenie samopoczucia i przewlekłe bóle pleców. Tylko wysokiej jakości materace dziecięce zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, który cały czas się kształtuje. 

Zbyt twardy materac może skutecznie utrudniać przepływ krwi, powodując drętwienie kończyn. Nierównomierne podparcie całego ciała prowadzi z kolei do wad postawy. Materac zbyt miękki sprawia, że maluch zapada się w jego głąb – nie zapewnia kręgosłupowi odpowiedniego poparcia. 

Dużą popularnością cieszą się materace z pianki poliuretanowej. Jednak jest ona dość podatna na odkształcenia i szybko traci swoją pierwotną sprężystość. Lepiej sprawdza się pianka poliuretanowa wysokoelastyczna. Zapewnia dobrą wentylację i jest trwała. Podobna jest do niej pianka termoelastyczna, ale dla małych dzieci jest na ogół zbyt miękka. Warto zwrócić uwagę na materace lateksowe – antyalergiczne i antybakteryjne. Zapewniają kręgosłupowi doskonałe podparcie. Kolejną propozycją są materace kokosowo-gryczane, ale te mają też wielu przeciwników. Naturalne materiały bywają bowiem źródłem rozwoju pleśni. 

Jaki materac wybrać do łóżeczka dziecięcego?

W przypadku najmłodszych pociech największą popularnością cieszą się materace 120×60 cm. Dobór kolejnych rozmiarów zależy oczywiście od tempu rozwoju dziecka. 

Kiedy materac należy wymienić na większy? Przyjmuje się, że maluch powinien móc swobodnie wyprostować nogi. Dlatego około trzeciego roku życia zachodzi na ogół potrzeba, aby wymienić łóżeczko, a więc i materac na nieco większe. Nie można tej kwestii pomijać, bo komfortowy sen jest niezwykle ważny z punktu widzenia prawidłowego rozwoju dziecka. 

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Wymiana instalacji elektrycznej – jak do tego podejść?

Lato zamknięte w szklance: jakie szklanki do drinków i napojów wybrać?