in

Nawadnianie ogrodu i trawników wodą ze studni – dlaczego warto?

Rośliny w naszym ogrodzie potrzebują nawodnienia, zwłaszcza podczas suchego i gorącego lata. Niekiedy same opady deszczu nie wystarczą do prawidłowego nawodnienia naszego trawnika czy rabatek z kwiatami. Każda z roślin, aby żyć i wzrastać prawidłowo potrzebuje słońca, tlenu oraz wody i jest to wiedza znana nam od szkoły podstawowej. Co robić, jeśli sama woda z opadów nie wystarcza? Warto wówczas pomyśleć o instalacji dodatkowego nawodnienia.

Plusy podlewania ogrodu wodą ze studni

Jeśli lato jest suche lub wiosną nasze rośliny potrzebują wyjątkowo dużo nawodnienia, a może mamy gatunki roślin, które nie cierpią przesuszania, powinniśmy zadbać o dodatkowe nawodnienie – jednym z rozwiązań jest studnia. Nie tylko stanowi ona system nawodnienia roślin, ale może również zasilać dom w wodę. Okazuje się, że wody pochodzące z gruntu są bardzo dobrym źródłem nawodnienia roślin, a ze studni można korzystać naprawdę bardzo długie lata. Jakie są zalety podlewania roślin wodami gruntowymi pochodzącymi ze studni? Oto one:

  • woda ze studni jest darmowa,
  • jest naturalna dla roślin, niechlorowana i dobrze przyswajana przez rośliny,
  • aby użyć wody gruntowej w ogrodzie, nie trzeba jej uzdatniać,
  • możliwość obniżenia wydatków na wodę,
  • mamy szansę zaoszczędzić wodę pitną,
  • woda ze studni jest niezależna od wodociągów,
  • podczas suszy można podlewać nią rośliny wraz z wodą deszczową.

Oczywiście, jeśli chcemy mieć studnię, należy ją wykopywać pod nadzorem, a także za zgodą urzędów, ponieważ jasno określają to przepisy. Dodatkowo, o sposobach nawadniania wodą ze studni, a także systemach zraszania dowiemy się ze strony https://www.podlane.pl/. Opócz wykopania studni będziemy potrzebować niezbędnych sprzętów do podlewania ogrodu.

Co jest potrzebne do nawadniania ogrodu wodą ze studni?

Studnia wiercona jest najpopularniejszym rodzajem studni w ogrodach. Jest to rozwiązanie dość kosztowne, ale zapewnia dostęp nawet do najgłębiej położonych warstw wodonośnych. Drugą jest studnia kręgowa, czyli taka, która zbudowana jest z betonowych kręgów. Aby skutecznie móc podlewać ogród wodą ze studni, należy wyposażyć się w pompę głębinową, a także akcesoria dodatkowe, które może znaleźć tutaj: https://www.podlane.pl/pompy-do-nawadniania–cat-87. Znajdziemy tam również systemy automatycznego nawiadniania, które można montować samodzielnie. Zyskujemy więc nie tylko własne uprawy, oszczędność na wodzie gruntowej, lecz także instalację pomp i akcesoriów.

Jaką pompę systemu nawadniania wybrać do studni?

Wiele zależy od tego, jaką mamy studnię, właściwie dopiero po jej wykopaniu będziemy mogli jasno określić, czy ma ona niskie, czy wysokie lustro wody. Jeśli mamy wysokie, czyli o głębokości nie przekraczającej 8 m, zaleca się stosowanie pompy ssąco-tłoczącej. Informacje dotyczące tego, jak dobrać odpowiednią pompę, znajdują się tutaj: https://www.podlane.pl/blog/pompa-do-systemu-nawadniania/.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Jak wybrać najlepszą suszarkę do ubrań?

Instalacja wod-kan w domu jednorodzinnym