Ludzkie oko to niezwykły organ. Jego budowa i funkcjonowanie od dawna fascynowały naukowców – zastanawiano dlaczego właściwie widzimy, dlaczego widzenie raz jest gorsze, raz lepsze, dlaczego powstają wady wzroku i w jaki sposób można je korygować (według różnych źródeł Leonardo da Vinci nakładał na własne gałki oczne małe szklane naczynia wypełnione wodą i przypuszcza się, że czynił to właśnie w celu poprawy widzenia). Dopiero w dwóch ostatnich latach poczyniono postępy w badaniach oka, poznano jego działanie. O tym, że jest to jeden z najbardziej rozwiniętych narządów zmysłów u ludzi i umożliwia nam doświadczanie i rozumienie świata w niezwykły sposób wiedziano zawsze.
Co widzi i co potrafi ludzkie oko?
Oko człowieka ma możliwość ruchu, dzięki któremu jest w stanie szybko poruszać się, skupiać na różnych obiektach, śledzić oraz wykrywać ruch (co przydaje się zarówno w codziennym życiu, jak i w sytuacjach zagrożenia) i dostosowywać się do zmieniających się warunków oświetleniowych. Narząd wzroku jest zdolny do rozróżniania kolorów, potrafi wykrywać subtelne różnice w kontrastach i jasności, widzi głębię. Pomimo wszystkich zalet i wyjątkowych zdolności oko ludzkie nie jest doskonałe.
Ograniczenia ludzkiego oka
Skomplikowana budowa oka i trudności w jego dokładnym poznaniu sprawiają, że medycyna nie potrafi poradzić sobie ze wszystkimi problemami i chorobami. Ludzkie oko widzi światło białe, natomiast nie rejestruje podczerwieni i ultrafioletu (widzieć w nocy wszystko, co emituje charakterystyczne, zielonkawe światło było by niezwykłym doświadczeniem). Również pole widzenia jest ograniczone, co oznacza, że nie możemy dostrzec wielu rzeczy na raz. (Co innego kameleon, który jedno oko kieruje na Maroko, a drugie na Kaukaz). Kolejnym ograniczeniem, dość istotnym, jest zależność od oświetlenia. Ludzkie oczy nie pracują efektywnie przy mniejszej ilości światła – nasza zdolność widzenia w warunkach słabego oświetlenia jest słaba. Uczucia niepewności doświadcza każdy z nas, gdy zaczynają się jesienne szarówki i szybko zapada zmierzch. To ograniczenie jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych z udziałem pieszych. Poruszająca się po poboczu osoba ubrana w ciemne kolory staje się widoczna w odległości nie pozwalającej na jakąkolwiek reakcję. Szansę na znaczne zwiększenie widoczności i poprawę widoczności daje pieszym i pracujący przy drogach specjalna odzież np. kamizelka czy spodnie robocze z odblaskami.
Oko ludzkie skrywa jeszcze przed nami jeszcze wiele tajemnic. Czy je poznamy i dowiemy się wszystkiego o tym fascynującym narządzie? Rozwój medycyny daje taką nadzieję.