in

Jak dobrać punkty asekuracyjne?

Właściwa asekuracja podczas pracy na wysokościach to nie tylko konieczność wynikająca z przepisów prawa, ale również podstawowy warunek bezpiecznego realizowania obowiązków. Jak powszechnie wiadomo, pracodawca powinien swoim pracownikom zapewnić środki ochrony indywidualnej i środki ochrony zbiorowej, do których zaliczają się między innymi właśnie systemy asekuracyjne. Mają one szerokie zastosowanie i gwarantują bezpieczne przemieszczanie się. Dowiedz się więcej na ich temat.

1. Czym są i kiedy stosuje się systemy asekuracyjne?

2. Rodzaje systemów asekuracyjnych

3. Jak dopasować właściwe punkty asekuracyjne?

Jeśli zamierzasz zdecydować się na wykonanie punktów asekuracyjnych – niezależnie od tego, czy mają to być pojedyncze punkty asekuracyjne czy całe systemy, sprawę powierz specjalistom. Wiele informacji na temat dostępnych możliwości znajdziesz na stronie https://systemyasekuracyjne.com/.

Czym są i kiedy stosuje się systemy asekuracyjne?

Systemami asekuracyjnymi nazywamy elementy oprzyrządowania dachu i jego elementów konstrukcyjnych, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownika wykonującego pracę na wysokości oraz zabezpieczenie go przed upadkiem z wysokości. Istnieją różne, rozwiązania, między innymi słupki asekuracyjne czy punkty kotwiczące, o których więcej napiszemy za chwilę, których kombinacja składa się na stałe systemy asekuracyjne, montowane między innymi na dachach, także na dachach płaskich, wieżach, kominach. Jak wspomnieliśmy już wyżej, zaliczają się one do środków ochrony indywidualnej.

Kiedy stałe punkty asekuracyjne są konieczne? Według przepisów prawa pracą na wysokości nazywany pracę na powierzchni zlokalizowanej 1 metr lub wyżej nad poziomem podłogi lub ziemi, która nie jest osłonięta pełnymi ścianami o wysokości minimum 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi i która wyposażona jest w konstrukcje lub urządzenia zabezpieczające. W przeciwnym razie konieczne są systemy asekuracji zgodne z normami (EN795 i CEN/TS 16415).

Punkty asekuracyjne znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach, między innymi:

  • przy pracach wykończeniowych, remontowych i konserwacyjnych,
  • w celu ułatwienia odśnieżania dachów,
  • podczas mycia okien na wysokości,
  • przy przeprowadzaniu instalacji dachu,
  • przy wykonywaniu inspekcji i badań technicznych.

Rodzaje systemów asekuracyjnych

Systemy asekuracyjne mogą mieć różny zestaw komponentów, dostosowany do specyfiki obiektu lub jego budowy. Jakie są najważniejsze warianty?

  • Pionowe systemy asekuracji

Zapewniają bezpieczeństwo podczas pracy na drabinach oraz w pionowych ciągach komunikacyjnych. Dzięki nim możliwe jest bezpieczne poruszanie się podczas wchodzenia i schodzenia, ponieważ są one montowane bezpośrednio do drabin i łączone za pomocą specjalnych uchwytów.

  • Poziome systemy asekuracji

Złożone z punktów mocowania oraz punktu początkowego i końcowego, a także wyposażone w systemy linowe, które łączą pracownika z całym systemem. Na rynku dostępne są zarówno systemy pozwalające swobodnie poruszać się z wykorzystaniem systemu asekuracyjnego, jak i takie wymagające przepinania.

  • Szyny asekuracyjne

Szynowe systemy asekuracji wykorzystuje się w wielu miejscach, między innymi jako punkt asekuracyjny na różnych konstrukcjach dachowych (płaskich i pochyłych), umożliwiając bezpieczną obsługę elewacji lub jako system podwieszany do zabezpieczania różnych rodzajów prac, także w przypadku konstrukcji stalowych (w zajezdniach tramwajowych czy kolejowych, pod suwnicami i pod maszynami, w magazynach i halach, pod liniami produkcyjnymi, w magazynach, halach czy punktach załadunku).

  • Słupki asekuracyjne

Słupki asekuracyjne, nazywane też asekurantami lub punktami kotwiczenia, są ekonomicznym rozwiązaniem, które zapewnia kompletną ochronę dla pracowników wykonujących zadania na wysokości. Często wykorzystuje się pojedyncze punkty asekuracyjne do zabezpieczania dachów,  w wielkopowierzchniowych halach przemysłowych, magazynach oraz na dachach z licznymi instalacjami.

  • Systemy alpinistyczne

Jeśli prace wykonywane są na wysokościach, można stosować przy nich także rozwiązania alpinistyczne. Zapewniają one bezpieczny i ergonomiczny dostęp dla alpinistów przemysłowych podczas prac z wykorzystaniem dostępu linowego, takich jak mycie, konserwacja, naprawy elewacji, wymiana szyb czy transport linowy. Wśród najczęściej stosowanych rozwiązań znajdują się systemy oparte na wysięgnikach żurawikowych, szyny dostępowe oraz pojedyncze punkty alpinistyczne.

Jak dopasować właściwe punkty asekuracyjne?

Decydując o wyborze systemu asekuracji, pod uwagę trzeba wziąć kilka elementów. Kluczową rolę odgrywają:

  • ocena ryzyka zawodowego,
  • planowany zakres prac,
  • kąt nachylenia dachu i przekroje budynku,
  • liczba pracowników w zespole,
  • możliwości montażowe.

Właściwa analiza jest kluczowa, ponieważ niewłaściwy dobór systemu asekuracji może zwiększyć ryzyko upadku z wysokości. Ponadto nadzorujący prace, zazwyczaj pracodawca, musi zapewnić odpowiednie szkolenie pracowników dotyczące korzystania z poszczególnych elementów systemu.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Pianka PUR – zyskujący na popularności rodzaj ocieplenia

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne?