Każdej nocy, gdy zanurzamy się w krainę snu, nasze ciało przechodzi przez procesy regeneracyjne. W końcu pozwala nie tylko na odpoczynek pod kątem fizycznym i psychicznym! Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, jaki jest związek między jakością snu a kondycja naszej skóry? Oto kilka zaskakujących faktów oraz porad!
Odpowiednia ilość snu a wygląd naszej skóry
Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia ilość snu ma znaczący wpływ nie tylko na codzienne funkcjonowanie naszego ciała, ale także na wygląd skóry. Jak się okazuje, brak wystarczającej ilości snu, a także zaniedbanie jego głębokości czy długości może doprowadzić do:
- zmarszczek i pojawianie się linii mimicznych poprzez przyspieszenie procesu starzenia się skóry,
- ziemistego spojrzenia, opuchnięcia i cieni pod oczami, co sprawia, że twarz ma zmęczony wygląd,
- zwiększenia stanu zapalnego w organizmie, co pogarsza stan skóry zwłaszcza u osób borykających się z trądzikiem lub łuszczycą.
Dlaczego zatem warto się wysypiać? Jak się okazuje, podczas głębokiego snu organizm intensywnie regeneruje komórki skóry, naprawiając szkody powstałe w ciągu dnia. Wówczas również produkowany jest kolagen, czyli białko nadające jędrność i elastyczność.
Nocny rytuał – jak wpływa na sen i kondycję skóry?
Nocny rytuał dla każdego z nas może oznaczać coś innego. Jednak niezaprzeczalnie składa się on z odpowiednich nawyków i praktyk przed pójściem spać, które mogą mieć pozytywny wpływ zarówno na jakość snu, jak i kondycję skóry. Warto tutaj uwzględnić przede wszystkim:
- dokładny demakijaż połączony z nocną pielęgnacją – czynność ta pozwala jednocześnie zadbać o skórę, a także odprężyć się,
- relaks – to właśnie dzięki niemu o wiele łatwiej jest nam zasnąć,
- naturalną pościel – nie tylko poprawia komfort wypoczynku, ale także jest delikatna dla skóry, m.in. chroniąc skórę oczu przed powstawaniem “kurzych łapek”,
- dbanie o odpowiednią temperaturę i unikanie nadmiernego ciepła – sprzyja to spokojnemu wypoczynkowi, a także utrzymaniu zdrowego wyglądu skóry.
Jak spać, aby się wyspać?
Zdrowy sen można rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci, pełni sił i w dobrym humorze. Jednak nie każda noc jest odpowiednio przespana. Warto tutaj zauważyć, że istnieje kilka istotnych czynników wpływających na jakość naszego wypoczynku. Mowa tutaj przede wszystkim o stworzeniu odpowiednich warunków w sypialni poprzez eliminację zbędnego źródła światła czy utrzymywanie umiarkowanej temperatury. Inną kwestią jest wyposażenie łóżka, do którego zalicza się:
Ponadto warto unikać korzystania z urządzeń elektronicznych godzinę przed snem, gdyż emitowane przez nie światło niebieskie może zakłócać wydzielanie melatoniny. Nie zapominajmy także o lekkostrawnej kolacji czy unikaniu drzemek w ciągu dnia!
Nasze nocne nawyki, takie jak odpowiednia pielęgnacja przed snem czy spanie w komfortowych warunkach mają ogromny wpływ na kondycję naszej skóry. Nic dziwnego – w końcu poprzez wspieranie procesów regeneracyjnym możemy przyczynić się do opóźnienia procesów starzenia, redukcji zmarszczek, a także utrzymania jej elastyczności i zdrowego wyglądu.
Artykuł sponsorowany.