in

Markizy – czym się kierować podczas ich wyboru?

Masz balkon lub taras? Męczą Cię upały i słońce nagrzewające wnętrze Twojego mieszkania lub domu? Nie chcesz mieć stale zasłoniętych rolet lub żaluzji? Rozwiązaniem w tej sytuacji może być zakup markiz. Jeśli do tej pory nie myślałeś o nich, poniższy tekst jest dla Ciebie. Podpowiemy w nim, dlaczego markiza może być dobrym i przede wszystkich estetycznym rozwiązaniem. Zapraszamy do lektury.

Czym jest markiza?

Markiza to rodzaj osłony przeciwsłonecznej, która składa się z tkaniny naciągniętej na metalową konstrukcję. Może być zamontowana nad balkonem, tarasem, aby zapewnić cień i ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem wnętrza. W przypadku balkonów markiza daje również większe poczucie prywatności chroniąc nas przed wzrokiem sąsiadów, szczególnie gdy balkony są zlokalizowane blisko sąsiednich budynków. Posiadanie markizy może skłaniać do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Kawa plus książka w cieniu to tylko jedna z propozycji na spędzenie popołudnia.

Jakie rodzaje markiz spotkamy na rynku?

W sklepach oferujących markizy znajdziemy kilka ich rodzajów. Różnią się między sobą sposobem montażu, kształtem i funkcjonalnością. Oto najpopularniejsze z nich:

– markizy balkonowe – występują z tzw. kasetą lub bez. Tworzą nad balkonem estetyczny daszek, który w upalne dni, daje naturalny cień.

– markizy poręczowe, nazywane również balustradowymi. Są to proste i tanie rozwiązania, gdyż są montowane bezpośrednio do balustrady balkonu.

– markizy tarasowe – to markizy najczęściej spotykane. Są z reguły ukryte w specjalnej kasecie mocowanej do ściany nad tarasem. Markizy tego typu są najbardziej zaawansowane i pozwalają na tworzenie dużej przestrzeni zacienionej pod rozłożoną markizą tarasową. W zależności od wersji mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie.

– markizy boczne – to markizy montowane pionowo na boku tarasu, balkonu, altany. Są to dodatkowe osłony, które chronią przed wiatrem, słońcem oraz wzrokiem sąsiadów. Markizy boczne mogą być zwijane lub wysuwane w zależności od potrzeby.

Czym się kierować podczas wyboru markizy?

Znamy zatem typy markiz. Pora przyjrzeć się im bliżej, gdyż to właśnie detale powinny decydować o tym, którą z nich kupimy. Oto 4 elementy, którym warto się przyjrzeć.

– rodzaj materiału – tkanina markizy powinna być odporna na promieniowanie UV, wilgoć i zabrudzenia. Powinna mieć również ładny kolor, który pasuje do domu. Do najpopularniejszych materiałów należą poliester oraz akryl.

– sposób montażu – markiza powinna być zamontowana w taki sposób, aby nie uszkodzić ściany lub sufitu. Powinna być również przymocowana w sposób gwarantujący bezpieczeństwo jej użytkowania. Planując zakup markizy, należy uwzględnić również koszt jest montażu, jeśli nie jest usługą wliczoną w cenę.

– kasetą lub bez – kasetą nazywamy obudowę, która chroni tkaninę markizy przed czynnikami atmosferycznymi, gdy jest zwinięta. Kasetę można zamontować na ścianie lub do sufitu, a jej kolor można dopasować do markizy. Kaseta zwiększa żywotność i estetykę markizy, ale również podnosi jej cenę.

– regulacja kąta nachylenia – to funkcja, która pozwala na zmianę kąta pochylenia tkaniny markizy w zależności od kierunku i wysokości słońca. Dzięki temu można lepiej kontrolować ilość światła i cienia na balkonie lub tarasie. Regulacja kąta nachylenia to funkcja prosta, ale bardzo użyteczna.

Podsumowanie

Jak widać na podstawie powyższego, markizy to doskonałe rozwiązanie, jeśli tylko chcemy zapewnić sobie dodatkową ochronę przed słońcem, wiatrem i deszczem, a także zadbać o więcej prywatności. Zanim zdecydujemy się na jej zakup, warto uwzględnić zarówno nasze potrzeby, jak i miejsce, w którym ma być zamontowana. Markiza na balkonie pełni nieco inną funkcję aniżeli ta nad tarasem. Życzymy udanych zakupów i odrobiny cienia w upalne dni.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Jak wybrać okna dachowe na poddasze?

Możliwości i ograniczenia ludzkiego oka