in

Co zrobić, gdy drzewa sąsiada zacieniają działkę?

Kto by pomyślał, że nasz piękny żywopłot, który pielęgnowaliśmy latami od sadzonki po wysoki, blisko dwumetrowy krzew wywoła zacienienie działki i w konsekwencji będzie przyczyną sporów z naszym sąsiadem? Zapewne mało kto zakłada tego rodzaju problemy przeprowadzając się z wielkiego miasta w ciche, miłe miejsce poza miastem, szukając ciszy i spokoju.

Otóż może zdarzyć się niestety tak, że drzewa lub krzewy, które stanowią nasz żywopłot będą zwyczajnie przeszkadzać naszemu sąsiadowi, gdyż mogą one zbyt mocno rzutować na atrakcyjność jego działki, lub spowoduje to brak możliwości hodowli przez niego roślinności.

Zacienienie działki wpływa to niekorzystnie na relacje sąsiedzkie, a także codzienne funkcjonowanie sąsiada zza płotu. Może rodzić to niekiedy konflikty nie kończące się ugodą, a wynikają one z dyskomfortu, który czuje druga strona podczas korzystania ze swej działki. Znacznie łatwiej byłoby taki spór zażegnać i nie kończyć konfliktu w sądzie, ale do tanga trzeba dwojga.

odległość drzewa od budynku

Zacienienie działki co zrobić?

Powyższe pytanie nurtuje osoby, które borykają się z problemem zacienionej działki przez najbliższego sąsiada. Kiedy padający cień z żywopłotu staje się przyczyną konfliktu. Naruszając w ogóle ten temat, należy wymienić jeszcze inne powody, dla których wielkie drzewo może być przyczyną niezgody.

Otóż istnieje możliwość, że na samochód parkujący tuż pod dużym drzewem może spaść wielka gałąź podczas burzy i uszkodzić auto sąsiada. Następnie, przez to, że jesteśmy posiadaczami dużych rozmiarów żywopłotu zacieniamy działkę sąsiada i niestety może to mieć znaczenie dla jego hodowli roślin. Zdarzyć się może również, że gałęzie zakłócają odbiór anten telewizyjnych. Niestety przyznać trzeba, że wielokrotnie przyczyny te są mocno naciągane, a konflikty rodzą się ze zwykłej sąsiedzkiej zazdrości, lub złośliwości, co ponoć jest wpisane w polską naturę i jest to w Internecie wręcz nawet obiektem dowcipów z przymrużeniem oka. Cóż, są jednak rzeczywiste przypadki takich zgłoszeń i konflikt ten należy rozwiązać. Co wiec należy zrobić, by zakopać kość niezgody. Otóż po pierwsze do problemu na początku trzeba podejść subtelnie i bezkonfliktowo.

 

Jeśli już naprawdę bardzo przeszkadza nam cień żywopłotu lub drzew sąsiada i przez niego nie możemy hodować swoich roślin, należy spróbować porozmawiać i zaproponować rozsądne argumenty i rozwiązania. Bardzo często wystarczyłoby najzwyczajniej przyciąć żywopłot lub obciąć jedną z największych i najcięższych gałęzi na drzewie, poprosić o tą przysługę sąsiada. Możemy tez pójść na kompromis i jeśli mamy taką możliwość parkować swoje auto w innym miejscu. Co jednak w przypadku, jednak żadna ze stron nie chce kompromisów? Otóż pamiętać należy, że nikt nie może nadużywać swojego prawa i można taki fakt zgłosić do urzędu gminy, ale tego typu wnioski są raczej rozpatrywane negatywnie, więc aby nie tracić czasu należy zgłosić się do prawników, którzy złożą wniosek do sądu o nakaz wycinki drzew, lub krzewów. Korzysta się wówczas z Prawa Budowlanego.

Możemy również udać się do sądu i złożyć wniosek z powództwa cywilnego, ale wówczas odniesie się to do prawa cywilnego o własności. Warto jednak mieć gdzieś z tyłu głowy, że czasem nie warto w ogóle psuć sąsiedzkich relacji i załatwić takie sprawy polubownie. Sprawy sądowe są bardzo często kosztowne, a istnieje ryzyko przegrania sprawy i poniesienie kosztów sądowych. Trzeba zatem zastanowić się, czy nie jest to przerost formy nad treścią i czy warto w ogóle wchodzić na drogę sądową.

Ekspozycja słoneczna działki jest ważna

Nie w każdym miejscu w naszym ogrodzie jest potrzebne tyle samo światła słonecznego. Dlatego odpowiednia ekspozycja słoneczna na działce jest ważna. Dobrze jest w sprawie planowania budowy domu na działce skontaktować się ze specjalistą architektem, aby określił i wykorzystał wszystkie walory działki w planach, w tym również nasłonecznienie. Ma to duży wpływ hodowlę roślin na działce, oraz ocieplenie pomieszczeń, co wiąże się z kosztami ogrzewania itp. Właściwe umiejscowienie budynku podniesie komfort poszczególnych pomieszczeń, ale również pozwoli na zaplanowanie posadzenia roślinności.

Odległość drzewa od granicy działki

Odległość drzewa od granicy działki

Odległość drzewa od granicy działki może mieć wielkie znaczenie. Otóż drzewa posadzone tuż przy granicy mogą powodować spory między sąsiadami. Gałęzie drzew mogą przeszkadzać sąsiadowi, lub jego owoce, może to być powodem nieporozumień i niesnasek. Aby jednak uniknąć nieporozumień polskie prawo przewiduje konkretne przepisy. Można byłoby powiedzieć, że dla każdego to powinno być normalne, że należy uważać na czyjąś własność oraz posesję, szanować przestrzeń na obcej posesji i przy sadzeniu drzew uwzględnić odległość drzewa od budynku jak i odległość drzewa od granicy działki. Nie dla każdego jednak odległość sadzenia drzew od płoty sąsiada jest ważnym aspektem, więc powstały ku temu odpowiednie przepisy.

Polskie prawo mówi wyraźnie o odległości sadzenia drzew od budynku, lecz nie ma przepisów regulujących zalecaną odległość sadzenia drzew od granicy działki. Co innego w przypadku osób użytkujących ROD, czyli Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Dla tychże osób jest specjalny regulamin rodzinnego ogrodu działkowego. Kupując taką działkę, lub ją uprawiając warto zapoznać się zalecaną odległością sadzenia drzew i krzewów. Regulamin ten ściśle określa również rodzaj i rozmiar osiąganych przez rośliny na działce ROD.

W związku z pojawiającym się problemem pojawia nasuwa się również pytanie czy można przyciąć drzewa i krzewy sąsiada? Otóż okazuje się, że jeśli drzewa sąsiada wchodzą na nasz teren, to można je przyciąć, ba, można również zrobić to wchodząc na działkę, na której one rosną. Tak samo jest w przypadku drzewa korzeniowego lub ewentualnych owoców, które spadają z tego drzewa. Należy jednak pamiętać, że powodem obcięcia takich drzew nie może być nasze widzimisię, a rzeczywiście ważny powód, taki jak zagrożenie bezpieczeństwa, gdy gałęzie lub konary wiszą nad domem lub garażem. Może to być również wrastanie w fundamenty. Jeśli natomiast obetniemy drzewa bez ważniejszego powodu, a roślina zacznie umierać i zniszczymy je tym samym, to sąsiad będzie miał prawo dociekać odszkodowania.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
bateria umywalkowa retro

Jak zaaranżować łazienkę w stylu PRL?

lokator bez umowy nie chce opuścić mieszkania

Lokator bez umowy nie chce opuścić mieszkania, co robić?