Cis żywopłotowy
in

Sadzenie żywopłotu z cisa, odmiany i pielęgancja!

Wśród miłośników roślinności mówi się, że jeśli już zdecydujemy się na żywopłot jako ozdobę zewnętrza naszego domu i również część ogrodu, to warto zabrać się za jego sadzenie jesienią. Żywopłot jest świetnym pomysłem na ozdobę posiadłości, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji i warto już na samym początku przemyśleć decyzje dotyczące jego sadzenia.

Przede wszystkim należy ustalić z jakich roślin stworzyć żywopłot, oraz dowiedzieć się kiedy go posadzić. Te pytania często pojawiają się w dyskusjach między ogrodnikami, a także osobami spoza branży, które zajmują się własnym ogrodem dla przyjemności lub hobbystycznie. Ważne jest by odpowiednio o niego dbać i pielęgnować. Jak będzie wyglądała pielęgnacja?

cis pośredni hicksii

Wszystko zależy od tego jakiego rodzaju rośliny zostaną zastosowane. Trzeba zastanowić się, czy wolimy mieć w swoim zielonym płocie rośliny iglaste, liściaste, a może pojemnikowe, czyli hodowane w donicach. Przykładami roślin liściastych nadających się w zupełności do sadzenia żywopłotów jest grab pospolity, klon polny, a także buk pospolity.

Iglaste to na przykład cis pospolity, cis pośredni, zwany również hicksii, jałowiec oraz żywotnik. Jeśli chodzi o rośliny doniczkowe mogą to być pęcherznica duża oraz bukszpan. Żywopłot to zdecydowanie dobry sposób na odgrodzenie się od świata zewnętrznego i poprawienie wyglądu zewnętrznego posiadłości, a wybór gatunków jest szalenie duży.

Popularny Cis żywopłotowy

Cis pospolity, to gatunek wiecznie zielonego iglastego drzewa lub krzewu z całej rodziny cisu. Naturalnie występuje w Europie, ale znaleźć go można również w zachodniej części Azji i co ciekawe również w Afryce. Cis, to roślina, która rośnie wolno i jest długowieczna. Jego wiek może osiągnąć nawet do tysiąca lat. Cis na żywopłot, to roślina, która rośnie na różnych rodzajach gleby, tolerująca różne rodzaje nasłonecznienia. Cis jest wykorzystywany nie tylko w ogrodach budując żywopłoty, ale służy również w lecznictwie, a także dostarcza wartościowego drewna.

Cis żywopłotowy jest wielce popularny, ponieważ jest pięknym iglakiem, który jak już wcześniej wspomniano może być krzewem, lub występować jako drzewo. Jego wielką zaletą jest to, że można go dowolnie przycinać, dlatego doskonale nadaje się to tworzenia różnego rodzaju, pomysłowych żywopłotów. Cis żywopłotowy tworzy zielony mur, który jest elegancki, ma intensywny kolor, niepowtarzalny wygląd i można nadać mu dowolny kształt.

Cis żywopłotowy można spotkać przed nowoczesnymi posiadłościami, ale też przed monumentalnymi zamkami. Często występuje w angielskich ogrodach, ale też w wielu miejscach w Polsce. Dlatego cis na żywopłot jest tak rozchwytywany. Wiele osób wybiera właśnie tą roślinę do swoich ogrodów tworząc niepowtarzalny żywopłot wokół swojej posiadłości.

ogród

Cis pośredni (cis hicksii)

Kilka słów o cisie pośrednim, zwanym również hicksii. Jest to gatunek cisa mieszanego z rodziny cisowatych. Aby bardziej zobrazować jego mieszankę, to jest to połączenie cisu japońskiego z pospolitym. Jego mieszankę po raz pierwszy uzyskali Amerykanie w 1900 roku. Ten gatunek powszechny jest obecnie również w krajach Europy, w tym w Polsce. Cis pośredni hicksii charakteryzuje się ciemnozielonymi, płaskimi, dwurzędowymi liśćmi. Po dziesięciu latach może osiągnąć nawet do 2 metrów.

Młody cis pośredni jest wąski i kolumnowy, dopiero z czasem rozrasta się na boki. Z wiekiem jego kolumny stają się szerokie, a gałęzie nastroszone, gdyż liście oplatają gałęzie wokół, a na dole rośliny w podwójnym rzędzie. Sprawia, to że roślina wydaje się być szeroka o dużej objętości. Jesienią pojawiają się na gałęziach jadalne, czerwone owoce, które z pewnością przyciągną ptactwo do naszego ogrodu. Cis hicksii to najbardziej popularna odmiana cisa pośredniego taxus media.

cis na żywopłot

Decydując się na żywopłot, warto zastanowić się zatem nad zastosowaniem cisu pośredniego. Wybór ten może okazać się strzałem w dziesiątkę, ponieważ ci pośredni dobrze znosi przycinanie i nie wymaga dużej pracy przy pielęgnacji. Jest to również roślina mrozoodporna i jest zielona cały rok. Trzeba jedynie pamiętać, by dobrze przygotować podłoże do jego posadzenia.

Ważna jest również informacja, że cis hicksii może być posadzony zarówno w miejscu nasłonecznionym, ale też zacienionym, a do tego by się dobrze zakorzenił potrzeba nawet dwóch sezonów. Ciś pośredni nadaje się idealnie na żywopłot ponieważ nie jest również wrażliwy na zanieczyszczenia. Można go więc sadzić przy ulicach. Toleruje również glebę piaszczystą jak i czarnoziemy, dobrze nawożone. Po przycięciu odradza się i na nowo zagęszcza.

Jak gęsto sadzić ciś na żywopłot?

Jeśli przymierzamy się do sadzenia krzewów w naszym żywopłocie i założymy, że ma być to cis pośredni, to należy zwrócić uwagę, czego ta roślina potrzebuje do rozwoju i odpowiednio przygotować podłoże. Jeśli chodzi o ten gatunek cisu, to dobrze się on czuje w dobrze przepuszczalnych glebach, żyznej i wilgotnej ziemi, ale zniesie też podłoże piaszczyste. Wiadomo, że gleba żyzna jest lepsza dla rozwoju tej rośliny i cis pośredni będzie miał wówczas lepsze warunki.

Odczyn gleby nie jest aż tak istotny dla tego gatunku, ponieważ może być to zarówno gleba zasadowa jak i kwaśna. Jeśli chodzi o najważniejsze, czyli rozstaw sadzenia cisów, to najlepiej byłoby posadzić krzewy od około 35cm do 50cm. Ponieważ wraz z wiekiem, roślina rozrasta się na wysokość, ale i na szerokość. Wraz z jej przycinaniem odrasta jeszcze bardziej gęsta. Co ważne, należy pamiętać, że dobrze byłoby gdyby na 1 mnie znajdowało się więcej niż 5 roślin. Większa ilość roślin może spowodować brak miejsca do ich rozwoju.

Powszechnie przyjmuje się również, że żywopłot z cisa należy sadzić w jednym rzędzie. Odpowiedni rozstaw ma znaczenie, ponieważ zbyt ciasno posadzony cis będzie się „dusił”, a zbyt rzadko posadzony sprawi, że na oczekiwany efekt będzie trzeba czekać zbyt długo. Aby zacząć sadzić cis, trzeba wyznaczyć linię żywopłotu, a następnie kopać wzdłuż niej. Jeśli chodzi o dołek na sadzonkę, to musi być dwukrotnie większy od bryły korzeniowej, aby roślina mogła się prawidłowo rozwinąć. Następnie czeka nas tylko włożenie rośliny w dołek, zasypanie go i udeptanie powierzchni. Trzeba pamiętać, by na koniec podlać glebę.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
sprzątanie

Sprzątanie po japońsku

bateria umywalkowa retro

Jak zaaranżować łazienkę w stylu PRL?