bateria umywalkowa retro
in

Jak zaaranżować łazienkę w stylu PRL?

Urządzając wnętrze łazienki należy zwrócić uwagę na wiele ważnych kwestii takich jak styl, armatura, wybór wanny lub prysznica, a także oświetlenie i kolor ścian lub płytek. Czasami wystarczy odpowiedni motyw, by nadać ciekawy ton wnętrzu nawet o małej powierzchni. Wiele kreatywnych rozwiązań znajduje się w internecie i katalogach producentów, a także salonach łazienkowych.

Inspirujące rozwiązania i odpowiednia kolorystyka mogą diametralnie zmienić całe łazienkowe pomieszczenie. Wiele osób dziedziczy mieszkania lub kupuje nowe i inspiruje się różnymi stylami. Wiele osób urządzając łazienkę chce zrezygnować z wyglądu łazienki z poprzedniej epoki jaką jest PRL, lecz tak samo wiele osób wręcz przeciwnie czerpie inspiracje właśnie z tego okresu.

Lata osiemdziesiąte, które przypadają na epokę zwaną PRL, charakteryzują się innymi standardami. Inne były wówczas marzenia, inne możliwości. Obecnie łazienka PRL może kojarzyć się z nudą, niechęcią szarością, ale wcale tak nie musi być. Obecnie mamy w sklepach szereg możliwości do wykorzystania, aby łazienka była zachowana w stylu PRL, ale wcale nie była nudna i nieciekawa.

łazienak prl

Łazienka z lat 80

W czasach PRL budownictwo było bardzo oszczędne, wręcz skąpe. Łazienki zazwyczaj w każdym mieszkaniu wyglądały tak samo. Nikt nie zwracał uwagi na to by było oryginalnie, lub, że coś do czegoś nie pasuje. Każdy raczej brał to co jest, ponieważ w sklepach nie było za wiele. Materiały było bardzo ciężko zdobyć, by urządzić wnętrze mieszkania. Wówczas nikt nie przejmował się stylem, a raczej tym, żeby móc jakkolwiek urządzić łazienkę z dostępnych materiałów.

Nie były to z perspektywy czasu łatwe lata i przełożyło się to na również na wzornictwo i styl w budownictwie. Łazienki PRL kojarzone są z ciemnym, smutnym, niezbyt przyjaznym wnętrzem. Łazienki te w chwili obecnej straszą i czasy świetności mają dawno za sobą. Są jednakże elementy, które mogą się podobać i wiele osób chce nadal wzorować się na tym właśnie stylu. Wiele elementów jest wykorzystywane w nowoczesnych projektach. Wszystko w zależności od życzeń i gustu inwestora. Są osoby, które łazienki te poddają renowacji, a są też osoby, które stylizują wnętrze łazienki na PRL.

umywalka retro

Charakterystyczne dla łazienek w PRL są małe kwadratowe, lub prostokątne płytki. Królowały one w wielu polskich mieszkaniach, domach, a tym samym w łazienkach w latach osiemdziesiątych. Zazwyczaj płytkami były wyłożone wnętrza od podłogi do sufitu. W owych czasach łazienki nie były zbyt dużymi pomieszczeniami, gdzie teraz wygląda to zupełnie inaczej.

Obecnie łazienka to bardzo często miejsce relaksu, gdzie można swobodnie wykonać różne czynności, od kąpieli po suszenie prania. Są to zazwyczaj większe pomieszczenia. Zatem styl PRL może się w nich sprawdzić. Zastosowanie w nowych, dużych łazienkach płytek rodem z czasów PRL może się sprawdzić, ponieważ nie zmniejszą one optycznie totalnie całej powierzchni łazienki. Czasy się zmieniły. Łazienka obecnie służy do relaksu, jest miejscem, które niekiedy tworzy epicentrum w domu.

Wiele osób zwraca szczególną uwagę na jej wygląd pomijając inne pomieszczenia. W PRL łazienka była potrzebna wyłącznie do spełnienia celów sanitarnych. Zapewniano w niej tylko potrzeby fizjologiczne, mycie i pranie. Oszczędność jaka wówczas panowała, przełożyła się na domy przeciętnych Polaków. Nikt wtedy nie myślał o wannie wolnostojącej, wygodnym fotelu, roślinności, czy podwójnych umywalkach. W łazience z czasów PRL miejsca było mało, a pomieścić musiała wiele urządzeń sanitarnych.

Jak zaaranżować łazienkę PRL

Osoby, które nie zniechęciły się stylem PRL, a wręcz za nim tęsknią mogą urządzić swoją łazienkę w stylu z przeszłości. We współczesności chętnie wraca się do stylistyki z minionej epoki. Nazywa się to wówczas stylem vintage, lub po prostu PRL. Wiele mówi się o nudzie i szarości we wnętrzach z tamtych czasów, ale wiele elementów podoba się nadal użytkownikom i chętnie urządzają swoje przestrzenie w tym stylu.

Warto przełamać standardowe wnętrza i nudne betonowe szarości i urządzić łazienkę w niekonwencjonalnym stylu. Można pokusić się o coś nieszablonowego i mało oczywistego. Zatem coś co było niegdyś jednakowe i u wszystkich wyglądało podobnie, dziś może sprawić wrażenie niepowtarzalnego i unikatowego, oryginalnego.

Zaaranżować łazienkę w stylu PRL można bardzo łatwo za pomocą chociażby dodatków. Jeśli natomiast zdecydujemy się na urządzenie wnętrza od A do Z w tym stylu, to trzeba mieć na uwadze, że warto zapoznać się z charakterystyką tego stylu, a potem w sklepach, na targach i aukcjach internetowych poszukać przedmiotów wpisujących się w ten styl.

retro WC

Wyposażenie retro do łazienki

W sklepach wiele jest propozycji aranżacji także w łazienkach. Najczęściej nie są urządzane tak całe pomieszczenia, ale wykorzystywane są wówczas elementy charakterystyczne dla tego stylu. W zależności od tego jak dużą powierzchnię mamy to wykorzystania, możemy ciekawie urządzić łazienkę na wzór tamtych lat. Ciekawym elementem do wykorzystania są bowiem plakaty w żywych kolorach, w specyficznej czcionce, grafice i stylu vintage.

W wyposażeniu retro łazienki sprawdzi się również armatura charakterystyczna dla epoki PRL, czyli na przykład baterie wannowe z niebieskim i czerwonym pokrętłem, w podobnym stylu baterie umywalkowe. W ten styl doskonale wpisze się również toaleta z dolnopłukiem, choć tych jest już stosunkowo mało na rynku, ale można ją zastąpić zwykłym stojącym kompaktem. Świetnie sprawdzą się płytki kwadratowe lub prostokąciki z błyszczącą powierzchnią. Można je wówczas połączyć z nową fugą.

Dodatkowo mocno zaakcentować PRL w łazience może specyficzne oświetlenie. Są to żyrandole lub kinkiety szklane. Żarówki otoczone drutem świecące na żółto. Na pewno elementem rzucającym się w oczy będą meble łazienkowe i dekoracje z epoki PRL. Można znaleźć na aukcjach w sklepach internetowych lub pchlich targach, za nieduże pieniądze. Niekiedy niewiele trzeba wiele, żeby wnętrze nabrało innego i niezwykle ciekawego charakteru. Ciekawym elementem może być również retro wanna żeliwna, która odpowiednio obudowana będzie świetnie trzymać ciepło wody i ładnie wkomponuje się w resztę aranżacji łazienki PRL.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Cis żywopłotowy

Sadzenie żywopłotu z cisa, odmiany i pielęgancja!

Co zrobić, gdy drzewa sąsiada zacieniają działkę?