Nowoczesna sypialnia z drewnianą podłogą Pradyż Trophy
in

Skąd czerpać inspiracje? Zajrzyj do galerii wnętrz

Wiele osób, które decydują się na samodzielne urządzanie wnętrz, twierdzi, że jest to niesamowita przygoda. Taka spersonalizowana przestrzeń daje wiele kreatywnej radości, a efekt napełnia satysfakcją. Zaangażowanie w projektowanie wymarzonego domu lub mieszkania jest najlepszym sposobem na wyrażenie naszej osobowości i zainteresowań. Często jednak nie wiemy, jak ustawić meble w salonie czy stworzyć kącik biurowy w sypialni. Z pomocą przychodzi galeria aranżacji wnętrz, gdzie znajdziemy najciekawsze pomysły na urządzenie własnych pomieszczeń.

inspiracje

Zainspiruj się najlepszymi pomysłami na otwarte kuchnie z wyspą w popularnych stylach wnętrzarskich – industrialnym, nowoczesnym lub skandynawskim. Fot. Cersanit

 

Popularne układy pomieszczeń

Jeśli decydujemy się na zakup nowego mieszkania, sprawdźmy, do kiedy można bezpłatnie wprowadzić zmiany lokatorskie – dostosowanie mieszkania do naszych potrzeb na wczesnym etapie może znacząco obniżyć koszty dalszego wykończenia i wyposażenia wnętrz. Zakres zmian lokatorskich jest różny, najczęściej obejmuje budowę lub usunięcie ścian działowych, przesunięcie położenia drzwi. Wielu deweloperów w zakresie zmian oferuje również dostosowanie instalacji elektrycznej lub wodnej do nowego projektu.

Rzadko spotkamy pokoje przechodnie i układy amfiladowe, popularne w przedwojennych kamienicach. Remont starszych budynków często wymaga współpracy z architektem i konstruktorem – zmiana układu funkcjonalnego pomieszczeń przechodnich może wymagać wzmocnienia konstrukcji nośnych.

W nowym budownictwie deweloperzy bardzo często proponują nam układy otwarte, gdzie strefa dzienna znajduje się w jednym pomieszczeniu. Salon z jadalnią i kuchnią w jednym pozwala optymalnie wykorzystać małe metraże w mieszkaniach. Zanim zaczniemy urządzanie wnętrza, upewnijmy się, że mamy wszystkie wymiary pomieszczeń i dokładnie pokrywają się one z rzeczywistością.

Idealny układ pomieszczeń w domu zakłada podział wnętrz na strefy: dzienną, gospodarczą i nocną. Strefa dzienna najczęściej jest dostępna bezpośrednio od wejścia głównego i obejmuje najczęściej wiatrołap, salon wypoczynkowy, jadalnię, kuchnię, toaletę lub gościnną łazienkę oraz małe pomieszczenia takie jak spiżarnia przy kuchni czy składzik. Do strefy dziennej należy również część gospodarcza domu: pralnia, kotłownia i garaż. W strefie prywatnej znajdują się sypialnie i łazienki dostępne tylko dla domowników oraz garderoby. Optymalny układ pomieszczeń w domu zapewnia również sprawną komunikację pomiędzy poszczególnymi strefami – nie marnujemy cennej przestrzeni mieszkalnej na długie i kręte korytarze.

 

Aneks kuchenny

Aneks w strefie dziennej zastępuje tradycyjne, osobne kuchnie. Dzięki temu kuchnia zyskuje więcej naturalnego światła i przestrzeni, którą możemy wykorzystać do stworzenia kuchni otwartej na salon. Wiele osób decyduje się na aneks z wyspą kuchenną, aby zyskać więcej blatu roboczego. Wyspa w ciekawy sposób integruje ze sobą roboczą kuchnię i wypoczynkowy salon. Blat wyspy od strony salonu może służyć jako strefa śniadaniowa. O czym pamiętać, urządzając salon z aneksem? Oba pomieszczenia powinny tworzyć spójną całość – być utrzymane w tej samej kolorystyce i stylu. Jak łatwo utrzymać porządek w otwartej na salon kuchni? Wybierzmy gładkie, lakierowane fronty w wysokiej zabudowie.

W galeriach inspiracji znajdziemy pomysły na kuchnie w nietypowych układach, np. w wąskich wnękach, z oknem lub bez. Fot. Domni.pl

 

Łazienka w bloku

Projekt łazienki w bloku może stać się dużym wyzwaniem – wiele osób decyduje się wymienić wannę na prysznic, aby oszczędzić cenne miejsce. Za wyborem kabiny przemawia również mniejsze zużycie wody, co przełoży się na niższe rachunki. Mała łazienka w bloku z prysznicem to sposób na zwiększenie funkcjonalności wnętrza. Zamiast wanny możemy wtedy zmieścić tam pralkę i pojemną szafkę na ręczniki oraz środki czystości. Zamiast tradycyjnej kabiny wykorzystajmy ściankę do stworzenia prysznica walk-in. Dzięki niskim, wpuszczonym brodzikom stworzymy komfortową przestrzeń kąpielową.

aranżacja łazienki

Mała łazienka nie musi być nudna – postaw na modne połączenie wielkoformatowego betonu i drewnopodobne płytki z fakturą lameli. Fot. Domni.pl

 

Salon z jadalnią

To doskonała przestrzeń integracyjna. Zachęca do wspólnego czasu z rodziną i bliskimi oraz celebracji wspólnych posiłków. Do małych jadalni w kuchni sprawdzają się rozwiązania 2w1 – stół rozkładany zapewni dodatkowe miejsce w razie potrzeby. Alternatywą są stoły owalne i okrągłe. Obłe blaty optycznie powiększają małe wnętrza, a kształt ułatwia manewrowanie dookoła mebla w ciasnej przestrzeni. Dobierzmy stół do stylu wnętrza. Odcienie drewna są uniwersalne i pasują do różnych aranżacji – jasne i białe podkreśla aranżacje skandynawskie oraz nowoczesne, ciemniejsze uzupełnią jadalnie klasyczne. Jak wybrać meble do wąskiego salonu z jadalnią? Postawmy na model kwadratowy lub prostokątny – dosunięty do ściany nie zajmie wiele miejsca.

aranżacja wnętrz

Urządzając otwarte przestrzenie pamiętajmy o zachowaniu spójności w stylu i kolorystyce. Meble wypoczynkowe i sąsiadująca z nimi jadalnię łączy ten sam, elegancki odcień drewna i dodatki w tym samym klimacie. Fot. Cersanit

 

Kącik do pracy

Nie zawsze możliwe jest wydzielenie osobnego gabinetu w domu czy mieszkaniu. Gdzie więc najlepiej wygospodarować miejsce do pracy? Tam, gdzie mamy najwięcej miejsca. Popularnym rozwiązaniem jest kącik biurowy w sypialni – niewielkie biurko i wisząca szafka lub półka stworzą praktyczną przestrzeń do pracy. Biuro w domu możemy urządzić również w salonie. Najlepiej wybrać miejsce przy oknie, ponieważ naturalne oświetlenie jest najlepsze dla naszych oczu. Zainwestujmy też w komfortowe krzesło biurowe na kółkach – tapicerowane krzesła lub pufy z pewnością wyglądają uroczo, jednak nie sprawdzają się przy regularnym, codziennym użytkowaniu do pracy przy komputerze.

Do wieczornej pracy wybierzmy lampkę na regulowanym ramieniu. Ustawmy ją po przeciwnej stronie ręki dominującej – praworęczni po lewej, leworęczni po prawej stronie. Światło lampki nie powinno odbijać się w oknie, aby nie oślepiało. Na parapecie postawmy rośliny zielone. Ten kolor uspokaja i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Od czasu do czasu wyjrzyjmy za okno, co pozwoli odciążyć zmęczone oczy.

poddasze

Wiele osób decyduje się na urządzenie kącika do pracy z biurkiem w sypialni, jednak jeśli jest to możliwe, home office w którym spędzamy 8 godzin dziennie warto urządzić np. w salonie. Długotrwałe, regularne zacieranie granic między strefą do pracy a wypoczynkową sypialnią może to negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Fot. Domni.pl

Urządzając własne wnętrza, warto zwrócić uwagę na strony i portfolio pracowni architektonicznych: architekci chętnie udostępniają projekty i realizacje swoich projektów. Wiele osób udostępnia również zdjęcia samodzielnie urządzonych przestrzeni na grupach wnętrzarskich w mediach społecznościowych. Przeglądanie zdjęć czy wizualizacji z pewnością pomoże nam określić styl, w jakim chcemy urządzić wnętrze oraz znaleźć sposoby, dzięki którym uzyskamy określone efekty.

5 3 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jacus
jacus
3 lat temu

Rzadko kiedy można spotkać kuchnie bez aneksu. Kto by pomyślał, że to kiedyś będzie taki luksus…

wentylator do łazienki

Nowoczesne wentylatory łazienkowe: sprawdź ich funkcje

krzeslo tapicerowane

Jak wyczyścić krzesła tapicerowane?