krzeslo tapicerowane
in

Jak wyczyścić krzesła tapicerowane?

Krzesła tapicerowane to piękny element wystroju domu. Takie krzesła, obite oryginalnym materiałem to wyjątkowy mebel, który zachwyci każdego gościa i sprawi, że siedząc na nim poczujesz się naprawdę ekskluzywnie. Meble tapicerowane nie są jednak najłatwiejsze do czyszczenia. Jak dokładnie oczyść krzesło tapicerowane, kiedy ulegnie ono zabrudzeniu?

Czy można samodzielnie wyczyścić krzesła tapicerowane?

Krzesła obitego tkaniną, jak każdego mebla, nie możesz po prostu włożyć do pralki i czekać, aż plama samoistnie odejdzie. Jeśli podczas kolacji czy porannej kawy zabrudzisz krzesło płynem (czerwonym winem, kawą lub na przykład olejem), wywabienie plamy będzie wymagało nieco wysiłku, jednak jest to jak najbardziej możliwe do wykonania domowymi sposobami. Krzesła tapicerowane do jadalni i salonu, wykonane z dobrych materiałów, można łatwo wyczyścić. Dobre krzesło tapicerowane to takie, które posłuży Ci dłużej, nie należy się więc przejmować, jeśli już zdarzy się wypadek i w obicie Twojego ulubionego krzesła wsiąknie widoczna gołym okiem substancja.. Należy zachować zimną krew, a następnie zakasać rękawy i sięgnąć po znane ludzkości od dawna produkty – kwasek cytrynowy lub sodę oczyszczoną.

 

Krzesła tapicerowane ze skóry a krzesło tapicerowane innym materiałem

Krzesła może być tapicerowane skórą lub innym materiałem, który jest wodoodporny i gładki. Takie krzesła nie powinny przysparzać Ci trudności w codziennej pielęgnacji. W przypadku zarudzenia wystarczy przetrzeć je wodą z odrobiną środka czyszczącego, i najprawdopodobniej nie będzie tutaj potrzebne dogłębne szorowanie.

Sprawa komplikuje się jednak w przypadku krzeseł obitych innym materiałem, który bardziej absorbuje plamy, takim jak aksamit czy welur. W tym przypadku należy postępować tak, jakbyś usuwał plamę z delikatnego ubrania. Nie należy czekać, aż plama zaschnie i głębiej wsiąknie w tkaninę – jeśli krzesło zabrudzi się, powinieneś jak najszybciej przystąpić do działania.

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie trudno spieralnej plamy jest zastosowanie roztworu z kwasu cytrynowego. Taki roztwór możesz kupić w każdym sklepie. Jeśli jednak akurat nie masz go pod ręką, możesz wykorzystać nieco sody oczyszczonej z wodą i wetrzeć ją w plamę, a następnie „wypłukać” roztwór dużą ilością wody. Należy jednak pamiętać, że soda ma właściwości wybielające, więc przed użyciem takiego sposobu dobrze jest zrobić test na mniej widocznym miejscu krzesła. Plamy z wina dobrze usuwa także woda z solą.

Możesz również spróbować użyć środków chemicznych do czyszczenia powierzchni materiałowych. Jeśli są to delikatne środki, nie powinieneś mieć problemu z krzesłem po odczyszczeniu z niego plamy.

 

Jak wybrać dobre krzesło tapicerowane?

Jak już zostało wspomniane, nie należy bać się usuwania plam z krzeseł tapicerowanych. Jeśli jednak bardzo obawiasz się, że trudno będzie Ci usunąć plamę, możesz dane krzesło na czas jedzenia przykryć odpowiednią tkaniną. Krzesło tapicerowane skórą na pewno będzie nieco prostsze w obsłudze. Pamiętaj jednak, że krzesło, które wybierzesz, powinno przede wszystkim cieszyć Twoje oczy i być przyczyną radości i doznań estetycznych Twoich oraz gości.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Nowoczesna sypialnia z drewnianą podłogą Pradyż Trophy

Skąd czerpać inspiracje? Zajrzyj do galerii wnętrz

rolety

Nowoczesne rolety i minirolety – gdzie kupić w Gdyni?