in

Rolki do kabiny prysznicowej 25mm – Charakterystyka, montaż

Kabina prysznicowa to funkcjonalna i wygodna alternatywa dla wanny. Dzięki niej można zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy, ponieważ zużywa się mało wody podczas użytkowania. Regularne korzystanie z kabiny prysznicowej może jednak powodować eksploatację części zamiennych takich jak rolki, suwaki, listwy i zawiasy. Głównie zużyciu ulegają rolki do kabiny prysznicowej. Większość producentów kabin prysznicowych deklaruje świetną jakość swoich produktów, ale i te po dłuższym czasie mogą ulec zniszczeniu.

rolka do kabiny prysznicowej 25mm

W centrum zainteresowania wielu klientów pozostaje kupno części zamiennych do kabin. I dobrze, ponieważ wymiana takich elementów sprawia, że nie trzeba od razu inwestować w nową kabinę. To zupełnie normalne, że podczas częstej, codziennej eksploatacji, często przez kilka osób w domu zużywają się te elementy kabiny prysznicowej. Rolki do kabiny prysznicowej to produkty, które odpowiadają nie tylko za płynne otwieranie drzwi, ale również zabezpieczają je przed wypadaniem z prowadnicy. Zużyte kółka sprawiają, że drzwi rozsuwają się dużo trudniej oraz zaczynają nieprzyjemnie trzeszczeć.

rolki do kabin 25mm

Charakterystyka rolki do kabiny 25mm

Sprzedawcy w sklepach często spotykają się z pytaniem od klientów o rolki do kabiny prysznicowej, o ich właściwy dobór do ich kabiny. Jeśli sprzedawca pyta jakiego typu to są rolki, najczęściej odpowiadają, że z kółkiem. Otóż należy mieć na względzie, że rolek do kabin prysznicowych są przynajmniej trzy rodzaje. Wiele osób uważa, że wszystkie kabiny mają jednakowe rolki, ale to nieprawda. Przykładowo rolki do kabin Armazi czy Bricomarche

Najbardziej popularne są rolki do kabiny 25mm. Te najczęściej występują w kabinach Sanplast, Beloya. Ale rolek na polskim rynku jest wiele i różnią się one od siebie nie tylko wizualnie, ale i pod względem budowy, sposobu montażu czy regulacji. Pierwszy rodzaj to mimośrodowe, regulowane, oraz rolki sztywne.

rolki z łożyskiem

Większość z nich jest wykonane z mosiądzu galwanizowanego pokrytego jednowarstwową powłoką i tworzywa ABS. Rolki prysznicowe 25mm z łożyskiem mimośrodowym, to takie, które są wykorzystywane często w takich układach, gdzie, wszystkie cztery rolki na danych drzwiach są takie same i ich trzpień nie jest centralnie pośrodku łożyska, lecz z przesunięciem. Drugi rodzaj rolek do kabin 25mm to rolki regulowane śrubą.

Występują one na polskim rynku równie często jak mimośrodowe, jednakże różnią się one konstrukcją. Otóż, trzpień rolki górnej, na którym zamocowane jest łożysko jest osadzony na pionowej śrubie, która zakończona jest zazwyczaj podejściem na śrubokręt krzyżakowy. Rolki dolne występujące w tych systemach mają zazwyczaj łożysko osadzone na trzpieniu, sztywno połączonym z pionowo ustawionym prętem zakończonym przyciskiem.

Wciśnięcie go powoduje opuszczenie rolki z łożyskiem. Dzięki temu można swobodnie wyjąć rolkę i umyć kabinę. Trzeci rodzaj rolek do kabin 25mm to rolki sztywne, obecnie najrzadziej występujące mają bardzo prostą konstrukcję. Trzpień rolki ustawiony jest centralnie względem środka łożyska i nie jest połączony z żadnym innym elementem umożliwiającym jego regulacje.

suwak do kabiny natryskowej

Jak wymienić rolkę do kabiny 25mm

Oto jak wymienić rolki do kabiny 25mm w kilku krokach:

  1. po pierwsze należy rozmontować dolne kółka. Należy to zrobić z wnętrza kabiny prysznicowej. Usunąć je należy za pomocą przycisku lub obrotu. To zależy od konkretnego modelu produktu.
  2. Krokiem drugim jest usunięcie rolek górnych. Jeśli mamy już wykonany ten krok, możemy unieść szybę i wyjąć ją z szyn, czyli prowadnic. Należy pamiętać, by umieścić szkło na miękkiej powierzchni pionowo, aby się nie stłukło.
  3. Trzecim krokiem jest rozmontowanie rolek i wyczyszczenie je dokładnie. Do czyszczenia osadów z mydła, lub kamienia polecany jest ocet i soda oczyszczona.
  4. Następnie można zainstalować ponownie nowe rolki lub wymienić te oczyszczone. W tym celu śruby mocujące są odkręcane, a część umieszczana jest na szkle. Następnie należy wyrównać wszystkie części i mocno zamocować rolki 25mm za pomocą śrub.
3 2 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Matek
Matek
3 lat temu

a gdzie kupić takie rolki?

kabiny prysznicowe Beloya opinie

Kabiny Beloya – montaż, opinie użytkowników!

Części zamiennie do kabin Armazi

Części zamienne do kabin Armazi – gdzie kupić?