in

Jakie są rodzaje oborników granulowanych i czym się różnią?

Obornik granulowany jest powszechnie stosowanym zamiennikiem świeżego obornika. Ze względu na swoje właściwości jest on łatwiejszy do wykorzystywania w trakcie nawożenia roślin, a także bardziej praktyczny. Ma on jednak kilka rodzajów, które różnią się od siebie właściwościami. Jak wybrać odpowiedni rodzaj obornika? Odpowiedź znajdziesz w artykule poniżej!

Czym jest obornik granulowany?

Zacznijmy od przedstawienia charakterystyki obornika granulowanego. Jest on wytwarzany z obornika świeżego, natomiast zostaje poddany procesom fermentacji, suszenia i granulowania, dzięki czemu jest on bardziej skondensowany i ma mniejszą objętość. Zachowuje przy tym podstawowe właściwości świeżego nawozu – w jego składzie znajdziemy takie składniki jak azot, fosfor czy potas, które wpływają pozytywnie na rozwój roślin. Obecne są w nim także różne mikroelementy, na przykład miedź, cynk czy mangan, których występowanie jest niezwykle istotne ze względu na to, że ograniczają one możliwość występowania chorób u roślin.

Rodzaje obornika granulowanego

Ze względu na pochodzenie oborników można wyodrębnić kilka ich rodzajów. Podstawowymi rodzajami, które są dostępne w sklepach, są oborniki bydlęce, kurze, końskie, świńskie oraz owcze. Każdy z nich ma dosyć podobny skład, jednakże ich charakterystyki różnią się w pewnych aspektach. Trzeba także powiedzieć, że nie wszystkie cieszą się jednakową popularnością – oborniki bydlęce i kurze są zdecydowanie częściej używane od pozostałych.

Charakterystyka oborników granulowanych

Przejdźmy do opisania kluczowych cech każdego z oborników. Obornik bydlęcy jest najpowszechniej wykorzystywany ze względu na to, że jego skład jest uznawany za najbardziej uniwersalny. Istotne jest również to, że zawiera on znaczne ilości magnezu i potasu. Ma on także właściwości odkwaszające glebę ze względu na posiadany odczyn zasadowy – z tego powodu ziemia, która jest nim nawożona, zachowuje odpowiednie pH. Jego skład różni się od obornika kurzego, który z kolei zawiera większe ilości azotu i wapnia. Ten fakt sprawia, że jest on stosowany powszechnie w przypadku roślin azotolubnych. Jest on najbogatszy w składniki odżywcze spośród wszystkich typów oborników. Z tego powodu powinno się go rozcieńczać przed użyciem – zastosowanie go bez rozcieńczenia może doprowadzić do zżółknięcia i obumarcia nawożonych roślin. Z kolei obornik koński podwyższa temperaturę gleby, wytwarza znaczne ilości ciepła, przez co jest powszechnie stosowany w szklarniach. Dodatkowo także dobrze spulchnia ziemię. Cieszy się on popularnością zwłaszcza w przypadku uprawy pieczarek, natomiast nie jest przeznaczony dla roślin kwaśnolubnych. Jeśli chodzi o obornik świński oraz obornik owczy, to nie są one wykorzystywane tak powszechnie, jak te rodzaje, które zostały opisane powyżej. Obornik świński warto stosować, jeśli mamy do czynienia z glebą piaszczystą. Jest on także zasobny w azot i fosfor. Obornik owczy natomiast zawiera duże ilości azotu i potasu, a stosuje się go do roślin szczególnie wymagających, które rosną w glebie próchniczej.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj obornika?

Jak widać na podstawie charakterystyki rodzajów obornika, są one odmienne i przeznaczone do różnych typów gleb i roślin. Nie ma zatem jednego obornika, który mógłby być wykorzystywany w każdej sytuacji – musi być on dopasowany do konkretnych gatunków roślin, które uprawiamy. Przed dokonaniem wyboru warto wejść na stronę sklep.poradnikogrodniczy.pl i zapoznać się z szeroką ofertą produktów przeznaczonych do nawożenia i pielęgnacji roślin – z pewnością będą przydatne w naszym ogrodzie!

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Agencja nieruchomości Warszawa wynajem: Strategie znalezienia idealnego lokatora

Czy stelaż do łóżka ma znaczenie?