koszenie trawy
in

Jak dobrze wybrać nóż do kosiarki? Kilka cennych porad zakupowych

Koszenie trawy to zajęcie, które poprzez zastosowanie odpowiedniego sprzętu może być dużo szybsze i bardziej efektywne. W tym przypadku dbałość o akcesoria jest równie ważne, jak dbałość o całą kosiarkę. Nóż do kosiarki jest jej kluczowym elementem eksploatacyjnym dlatego trzeba na niego zwrócić szczególną uwagę. Jak wybrać odpowiedni i jakimi parametrami się sugerować przy zakupie?

Wybierz rodzaj noża do kosiarki pod swoje potrzeby

Na rynku najczęściej spotyka się trzy rodzaje noży do kosiarek – proste, profilowane oraz noże do mulczowania.

Noże proste są najbardziej popularne. Charakteryzują się prostym profilem i lekko wygiętymi końcówkami. Są odpowiednie do małych, domowych kosiarek. Ich zaletą jest to, że nadają się do kosiarek bez kosza, ponieważ ograniczają one wyrzut trawy do tyłu (nie brudzi to nóg i pozwala uniknąć skaleczeń lub uderzenia kamieniem).

Noże profilowane są przeznaczone do tych samych rodzajów kosiarek, co noże proste. Różnica jednak polega na tym, że ich końcówki są mocniej wygięte, co powoduje silniejszy wyrzut trawy. Jest to rodzaj noży, który zdecydowanie zaleca się do kosiarek z koszem.

Noże do kosiarki z funkcją mulczowania pod względem wyglądu przypominają te profilowane. Tym co je odróżnia są charakterystyczne ząbki, dzięki którym trawa podczas koszenia jest mielona i nie musi być zbierana do kosza. Mulczowanie pozostawia drobno zmieloną trawę pod kosiarką. W bardzo korzystny sposób wpływa to na jakość gleby i nawozi ją w sposób naturalny. Taki rodzaj koszenia chroni przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, zwiększa zawartość składników odżywczych i materii organicznej.

Upewnij się że długość noża do kosiarki jest odpowiednia

Najczęściej spotykane są noże o długości od 15 (37,5 cm) do 22 cali (55,2 cm). Długość noża do kosiarki powinno mierzyć się po przekątnej, od prawej do lewej krawędzi. Maksymalna różnica pomiędzy starym, a nowym ostrzem to 1 centymetr. Ważne jest, aby prześwit pomiędzy krańcem noża, a obudową kosiarki wynosił ok 2 cm. Jednak najlepiej, aby wymiary były takie same jak w modelu, który był zamontowany oryginalnie.

Grubość i szerokość noża to bardzo ważna kwestia

Nóż do kosiarki powinien być odpowiednio dobrany pod kątem rozmiaru. Noże tnące najczęściej mają szerokość 5 i 6 cm oraz grubość 3 mm. Dobrze jest dobrać grubość i szerokość ostrza identyczną jak w przypadku poprzedniego, oryginalnego. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której trawa dostaje się pomiędzy obudowę a nóż, powodując zapchanie i zatrzymanie obrotów.

Koniecznie dopasuj otwór wewnętrzny oraz otwory boczne!

Ważnym elementem jest zwrócenie uwagi czy otwór wewnątrz noża będzie pasował średnicą do śruby napędowej w danym modelu kosiarki. Przeważnie są to kształty sześciokąta. To samo dotyczy otworów bocznych – muszą pasować do tych w kosiarce. Znaczną większość noży do kosiarek sprzedawana jest z zestawem złączek redukcyjnych, których wymiary to 10, 12.7, 16, i 18 milimetrów. Podstawowy rozmiar otworu montażowego to 23 mm. Nóż należy dopasować również do bocznych wypustek. W przypadku noży uniwersalnych będą one pasować do kosiarek z piastami o rozstawie wypustek pomiędzy 45 a 80 mm. O ile dobranie noża do kosiarki ze zbyt małym otworem poskutkuje jedynie brakiem możliwości montażu, to dobranie i założenie noża z za dużym otworem może być niebezpieczne dla kosiarki, jak również samego użytkownika.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jak wybrać wentylacje do domu jednorodzinnego

Jak wybrać wentylację do domu jednorodzinnego?

kret

Czy siatki przeciw kretom są skuteczne?