jak wybrać wentylacje do domu jednorodzinnego
in

Jak wybrać wentylację do domu jednorodzinnego?

Gdy planuje się budowę domu lub przeprowadza się wentylację budynku, warto zadbać o stworzenie wydajnego i praktycznego systemu wentylacyjnego, niezbędnego w każdym budynku. To od niej zależy jakość powietrza we wnętrzach, dobre samopoczucie domowników, a niejednokrotnie także wysokość domowych rachunków za prąd. Jak wybrać idealną wentylację do domu? Jakie są rodzaje wentylacji i który z nich jest wydajniejszy? O tym wszystkim napiszemy w dalszej części tekstu.

Dlaczego wentylacja jest tak ważna?

Utrzymanie dobrej jakości powietrza w domowych wnętrzach ma olbrzymie znaczenie dla samopoczucia i zdrowia wszystkich użytkowników danej przestrzeni. Dlatego też stawia się na wydajne oczyszczacze, jak te dostępne na stronie Klimatyczny.pl, oraz nawilżacze powietrza. Równie ważna jest także prawidłowo skonstruowana i skuteczna wentylacja.

Na co wpływa wentylacja w domu jednorodzinnym? To system kanałów, które pozwalają wyprowadzać z pomieszczeń i wprowadzać do nich świeże powietrze. Dzięki wentylacji usuwa się z wnętrz choćby dwutlenek węgla, wydychany przez ludzi, a także parę wodną, która choć niepozorna również bywa groźna. Dlaczego? Jej nadmiar w domu (zwłaszcza w kuchni i łazience) bywa przyczyną rozwoju groźnych pleśni i innych drobnoustrojów.

Rodzaje wentylacji do domu

W domach prywatnych stosuje się dwa rodzaje wentylacji. Można zdecydować się na instalację:

  • grawitacyjną,

  • mechaniczną (nawiewowo-wywiewową).

Pierwsza z nich pozwala wymieniać powietrze we wnętrzach, wykorzystując różnicę gęstości powietrza zimnego i ciepłego. Świeże powietrze dostaje się przez nawiewniki w oknach, a zużyte jest usuwane kominami wentylacyjnymi. Niestety takie rozwiązanie działa skutecznie tylko w wąskim zakresie temperatur. Lepiej sprawdza się przy niskich temperaturach (do 12 stopni Celsjusza). Dodatkowo wydajność takiej instalacji w dużej mierze zależy od czynników atmosferycznych. Pojawia się także koniecznoś

regularnego wietrzenia wnętrz.

Inną opcją są systemy grzewcze mechaniczne (scentralizowane i zdecentralizowane), wykorzystujące sieci kanałów z wentylatorami, zasilanymi energią elektryczną. Dzięki nim wprowadza się świeże powietrze do domu oraz usuwa powietrze z parą wodną i dwutlenkiem węgla na zewnątrz. Takie rozwiązania nie są zależne od warunków atmosferycznych. Zawsze działają z taką samą wydajnością, gwarantując czyste powietrze w domowych wnętrzach.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

W nowoczesnych domach stawia się nie tylko na piękne aranżacje wnętrz, z wykorzystaniem choćby efektownych mebli, jak te na iHome24.pl, ale także stosuje się najnowsze technologie, dzięki którym żyje się coraz wygodniej.

Jednym z ciekawszych rozwiązań w zakresie wentylacji są rozwiązania mechaniczne z rekuperatorami, pozwalającymi na odzyskanie części ciepła ze zużytego powietrza, usuwanego z domowych wnętrz. W efekcie w pomieszczeniach utrzymują się przyjemne warunki termiczne, przy znacznie mniejszych wydatkach na ogrzewanie. Dodatkowo wentylacja zapewnia optymalną jakość powietrza przez cały czas – bez konieczności regularnego wietrzenia pomieszczeń.

Skuteczna wentylacja w domu – klucz do czystego powietrza

Jakość powietrza w domach jednorodzinnych zależy od całego systemu wentylacyjnego, działającego poprawnie i niezawodnie w każdych warunkach.

Trudno się zatem dziwić, że to właśnie wentylacje mechaniczne z rekuperatorem cieszą się coraz większą popularnością i stanowią ważny element w instalacjach domów energooszczędnych. Warto przyjrzeć im się lepiej, by sprawdzić, czy taki system nie pomoże poprawić jakości powietrza również w naszych domach.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
koszty budowy domu energooszczędnego

Ile kosztuje budowa domu w 2022. Na czym faktycznie można zaoszczędzić?

koszenie trawy

Jak dobrze wybrać nóż do kosiarki? Kilka cennych porad zakupowych