koszty budowy domu energooszczędnego
in

Ile kosztuje budowa domu w 2022. Na czym faktycznie można zaoszczędzić?

Rosnące ceny materiałów i robocizny, a także drożejące działki to główne przyczyny wzrostu ogólnych kosztów budowy domu. Na czym zatem można spróbować zaoszczędzić? Ile kosztuje budowa domu w 2022 roku? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Rosnące ceny działek

Każdy, kto pragnie wybudować własny dom musi najpierw dysponować odpowiednią działką. Oczywiście część osób dziedziczy ziemię, jednak zdecydowana większość zmuszona jest ją najpierw zakupić. Jest to pierwszy poważny wydatek zaliczany do budowy domu, ponieważ działka w zależność m.in. od lokalizacji, wielkości, czy uzbrojenia może kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Oczywiście należy wziąć pod uwagę również to, że boom budowlany, który ma miejsce w Polsce przyczynia się do szybkiego wzrostu cen działek budowlanych. Wzrost ten w większości Polskich miejscowości wynosi kilkanaście procent w stosunku rok do roku.

Ile kosztuje budowa domu w 2022 roku?

Wiele osób zastanawia się ile faktycznie kosztuje obecnie budowa domu. Trudno jest jedna udzielić odpowiedzi na to pytania, ponieważ koszt uzależniony jest od wielu czynników, do których zalicza się m.in. wielkość budynku, konkretny projekt, rodzaj zastosowanych materiałów, sposób budowy, czy region, w którym dany budynek ma powstać. Można jednak przyjąć, że średnia cena budowy domu w stanie surowym zamkniętym wynosi od 2 200 do 2 500 złotych za m². Oczywiście są to dane szacunkowe, ponieważ w rzeczywistości trudno jest określić górną granicę, która zależy tak naprawdę od możliwości danego inwestora.

koszty budowy domu energooszczędnego

Na czym można oszczędzić budując dom?

Budując dom oszczędzać można praktycznie na wszystkim, jednak należy mieć świadomość, że nie na wszystkim warto to robić. Chodzi przede wszystkim o materiały, które powinny być najwyższej jakości oraz ekipy budowlane, które powinny być doświadczone i posiadać określoną renomę. W przypadku robocizny warto poszukać jednak oszczędności poprzez samodzielne wykonanie najmniej skomplikowanych prac, które z reguły wymagają jedynie wysiłku fizycznego. Na czym jeszcze warto oszczędzić? Przede wszystkim na projekcie, a w zasadzie jego właściwym wyborze. Jest to o tyle ważne, że wybór odpowiedniego projektu bezpośrednio przekłada się na koszt budowy. Wynika to z faktu, że zdecydowanie tańsze w budowie są budynki o zwartej bryle, czy dwuspadowym dachu. Projekty domów, które są tanie w budowie można znaleźć na domoweklimaty.pl.

Dom energooszczędny, czyli mniejsze koszty eksploatacji

Jak wspomniano w poprzednim akapicie przy budowie domu nie warto oszczędzać na materiałach. Co więcej, w wielu przypadkach warto wybrać droższe rozwiązania, co sprawi, że konkretne elementy budynku będą miały niższy współczynnik przenikalności ciepła. W efekcie dom będzie energooszczędny, a jego właściciele będą ponosili niższe koszty związane z jego eksploatacją. Bardzo ważne w tym przypadku jest również odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata, czy wydzielenie w nim stref.

koszty budowy domu energooszczędnego

Podsumowując należy stwierdzić, że koszt budowy domu w 2022 roku jest wyższy niż jeszcze rok wcześniej, co wynika z drożejących materiałów, czy robocizny. Mimo to nie warto odwlekać budowy w czasie, ponieważ można założyć, że w przyszłości ceny wzrosną jeszcze bardziej. Lepszym rozwiązaniem jest rozsądne podejście do budowy, optymalizacja kosztów oraz właściwy wybór projektu.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
rozmiar pościeli

Jaki rozmiar pościeli dla dziecka wybrać?

jak wybrać wentylacje do domu jednorodzinnego

Jak wybrać wentylację do domu jednorodzinnego?