kret
in

Czy siatki przeciw kretom są skuteczne?

Ogród pełen nieestetycznych kretowisk to widok, który jest niezwykle popularny w wielu regionach Polski, choć siatki przeciw kretom to skuteczna metoda, jak tego uniknąć. Wielu właścicieli ogrodów przez lata prowadzi walkę z kretami, choć jest ona zazwyczaj kompletnie nieskuteczna. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do wkładania w krecie nory, jednak ich skuteczność jest marna.

W dobie rozwoju technologii popularne stały się nawet elektryczne odstraszacze kretów. Ich skuteczność zazwyczaj również jest niewielka, gdyż krety po prostu ryją w najbliższym i bezpiecznym otoczeniu. Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się kretów jest zastosowanie fizycznej zapory przeciwko wydostawaniu się kretów na zewnątrz. Dedykowane do tego siatki przeciw kretom wykazują stuprocentową skuteczność, gdyż prostu uniemożliwią kretom rycie nor i korytarzy.

Jak działają siatki przeciw kretom?

Efektywność siatek przeciw kretom jest tak wysoka, gdyż są one dość prostą, aczkolwiek całkowicie skuteczną metodą. Krety nie są na tyle duże i silne, by móc zniszczyć solidną siatkę, więc jeśli napotkają taką przeszkodę, nie mają wyboru – muszą po prostu kopać korytarze gdzie indziej i wychodzić na zewnątrz w miejscu, w którym nie napotkają przeszkody. Jeśli jedyną możliwością jest ominięcie siatki, krety zazwyczaj omijają taki teren i się z niego wynoszą. Siatkę umieszcza się na obszarze, z którego chce się pozbyć kretów i kretowisk. Wystarczy ją zakopać pod ziemią, a wtedy kret zostanie zablokowany pod ziemią.

Siatki odstraszą też inne zwierzęta, które są niemile widziane w ogrodzie, takie jak:

  • nornice,
  • zaskrońce kopiące jamy,
  • zwierzęta leśne żerujące na korzeniach.

Chcąc zabezpieczyć ogród, nie zawsze trzeba zakładać siatki na całej powierzchni. Często wystarczy objąć ochroną tylko niewielką przestrzeń, a krety widząc tak nieprzyjazne środowisko, po prostu przeniosą się dużo dalej.

Czy założenie siatki na krety jest problematyczne?

Dedykowane siatki przeciw kretom są tak zaprojektowane, by były łatwe w rozłożeniu na ogrodzie. Nie trzeba do tego specjalnych umiejętności ani narzędzi. Montaż zaczyna się od wykopania ziemi na głębokość od kilku do 10 cm. Następnie rozkłada się siatkę i przytwierdza ją do gruntu dedykowanymi do tego kołkami. Całą siatkę przykrywa się warstwą ziemi tak, żeby była ona cała schowana pod gruntem.

Siatki wykonywane są z solidnych materiałów sztucznych, które nie są niebezpieczne dla środowiska, ale zachowują bardzo dużą odporność na warunki atmosferyczne. Zakopanie pod ziemią nie sprawi, że ulegną uszkodzeniu na skutek wilgoci. Raz zakopana siatka jeśli nie zostanie uszkodzona mechanicznie, będzie efektywnie chronić trawnik przez wiele lat. Jest ona bardzo skuteczna, gdyż średnica oczka takich siatek wynosi zaledwie około 1,5 cm, co sprawia, że żaden gryzoń nie jest w stanie się przez nią przedostać. Dotyczy to także innych szkodników bytujących w przeciętnym ogrodzie.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
koszenie trawy

Jak dobrze wybrać nóż do kosiarki? Kilka cennych porad zakupowych

stol

Jak zrobić stolik do salonu samodzielnie od A do Z?