stol
in

Jak zrobić stolik do salonu samodzielnie od A do Z?

Kupowanie mebli wiąże się z niemałymi wydatkami. Stół rozkładany to dość duży koszt, zwłaszcza gdy decydujesz się na model wykonany z litego drewna, czy też z blatem z żywicy epoksydowej. Dlatego warto spróbować swoich sił i wykonać stolik do salonu samodzielnie od A do Z.

Stolik z plastra drewna – jak wykonać i co do tego będzie potrzebne?

Jest kilka sposobów wykonania stolika kawowego, a jednym z nich może być wykonanie oryginalnego stolika w kształcie plastra drewna. Jego wielkość będzie zależna od owego plastra. Co będzie nam potrzebne do jego wykonania? Otóż na pewno przydadzą się metalowe nogi do stołu, które można zakupić w sklepie. Zatem nie trzeba ich wykonywać samodzielnie. Można zdecydować się na trzy lub cztery. Kolejnymi elementami będą wkręty. Potrzebny będzie także papier ścierny i lakier do drewna. Należy rozpocząć od wyszlifowaniu powierzchni blatu papierem ściernym. Potem można nakładać kolejne warstwy lakieru do drewna. Warto robić to przy użyciu pędzla i nie nakładać zbyt grubych warstw, bo wtedy kolejne będą schły długo. Pomiędzy kolejnymi warstwami trzeba oczywiście czekać aż lakier wyschnie. Od spodu stolika nie trzeba malować kilkoma warstwami, wystarczy jedna. Potem pozostanie już tylko przymocowanie nóg metalowych przy użyciu wkrętu. Trzeba odpowiednio odmierzyć ich położenie i wyznaczyć odpowiedni kwadrat. Powinny się znajdować 5-7 cm od krawędzi stołu. Oczywiście ten sam wymiar powinien być zastosowany w przypadku każdej nogi, w przeciwnym razie stolik nie będzie stabilnie i równo stał.

A może stolik do salonu z opony?

Kolejną propozycją jest stolik w stylu industrialnym z opony. Oczywiście opona powinna być przed wykonaniem stolika oczyszczona. Blat można wykonać z płyty MDF i przyciąć do pożądanych wymiarów. Blat zostaje wkręcony za pomocą śrub i wkrętarki do korpusu z opony. Opona zostanie wykończona jutowym sznurkiem, który przykleisz przy użyciu kleju. Do tego celu można wykorzystać klej na gorąco. Nogi lub kółka należy jeszcze przykręcić od spodu opony i już zyskuje się świetny mebel w industrialnym stylu.

Jak wykonać stolik do salonu z palet?

Popularniejszym rozwiązaniem jeśli chodzi o stoliki do salonu DIY są te wykonane z palet. Na samym początku należy pozbyć się zadziorów i drzazg z palet przemysłowych. Można wykorzystać szlifierkę, a także papier ścierny. Pozostały pył można usunąć przy użyciu odkurzacza. W kolejnym kroku palety należy pomalować i można do tego celu wykorzystać lakierobejcę czy też farbę do drewna, w zależności od potrzeb i preferencji. Na końcu należy przykręcić za pomocą wkrętów kółka lub nogi do blatu. To jeszcze nie musi być koniec bowiem na powierzchni blatu można przykleić powierzchnię szklaną. Oczywiście wcześniej należy dokładnie wymierzyć powierzchnię blatu, aby dopasować odpowiedni rozmiar szkła, a następnie go przykleić. Tu warto wybrać niezawodny klej epoksydowy.

Stolik kawowy z drewnianej tacy krok po kroku

Chcesz wykonać oryginalny stolik kawowy do salonu samodzielnie? Wybierz model z drewnianej tacy. Takie elementy nieużywane każdy w swoim domu czy mieszkaniu może znaleźć. Oczywiście pierwszym krokiem jak zwykle będzie oszlifowanie i lakierowanie. Można również pomalować blat na dowolny kolor, naturalny i stonowany. Tutaj również wykorzystamy metalowe nóżki. Możemy je przemalować na inny kolor albo pozostawić naturalny. Trzeba na blacie odmierzyć równo miejsca, gdzie wkręcone zostaną nóżki. Potem wystarczy wykonać tę czynność i już można cieszyć się małym stolikiem w salonie. Na takim stoliku również można zastosować szklany blat, np. w mlecznym kolorze. Tu również niezbędne będą kleje epoksydowe.

Stolik do salonu może być wykonany od A do Z z elementów z recyklingu wystarczy wykorzystać zamiast drewna, np. butelki po wodzie, nałożyć dwie końcówki na siebie, obcinając wcześniej szyjkę jednej z butelek i tak postąpić w przypadku kilkunastu. Potem wszystkie razem należy połączyć. Na tak wykonaną podstawę można przykleić blat wykonany ze sklejki czy wycięty z płyty MDF. Możliwości wykonania stolika jest naprawdę wiele i na pewno dopasujesz odpowiednią metodę do swojej aranżacji.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kret

Czy siatki przeciw kretom są skuteczne?

pufy

Pufy, czyli wisienka na torcie w wykańczaniu wnętrza!