beton chudziak
in

Chudy beton – Poznaj właściwości i zastosowania w budownictwie!

Nowoczesne budownictwo nie raz może zaskoczyć zwykłego użytkownika. Istnieje wiele nowych technologii i wiele różnego rodzaju nowych materiałów, które można zastosować podczas budowy domu, lub dróg, a także bloków mieszkalnych i kamienic. Ale jedno pozostaje w budownictwie niezmienne i od zawsze potrzebne, jest to beton.

Beton jest to mieszanka kruszywa z cementem i wodą, która po dokładnym zmieszaniu staje się lepkim i plastycznym ciałem stałym i jest on doskonałym spoiwem. Obecnie w budownictwie można znaleźć wiele rodzajów betonów. Mają one różne zastosowanie i właściwości. Wiele mówi się o chudym betonie. Potocznie nazywa się go również chudziakiem. Czym właściwie jest i jakie ma cechy, a także gdzie można go zastosować?

chudziak pod posadzkę

Chudy beton, co to jest?

Chudy beton, zwany chudziakiem, określa się mieszankę betonu, której wytrzymałość na ściskanie nie przekracza 10MPa i ma on oznaczenie C8/10. Oznacza to dość niską odporność na ściskanie i jest on bardziej stosowany, jako stabilizator podłoża. Nie nadaje się on do zbudowania całego domu, ale jak najbardziej do wyrównania powierzchni, wylewek podkładowych, a także fundamentów. Beton chudziak jest niezbędny w każdej budowie.

Towarzyszy budowlańcom właściwie przy każdej okazji. Jest używany na pierwszej linii do zalewania fundamentów, ułatwia stabilizację zbrojeń oraz układanie elementów domu i zapewnia im solidną podstawę. Dzięki dobrze rozprowadzonemu chudemu betonowi otrzymujemy wyrównane podłoże i doskonałą bazę do dalszych działań nad budową posesji. W tym miejscu warto zaznaczyć jak bardzo ważny jest wybór wibratora do betonu. Innymi słowy, nikt nie chce układać płytek czy podłóg na nierównym podłożu, dzięki chudziakowi podłoże do kładzenia płytek jest równe i nie wymaga już profilowania. Chudy beton spełnia kilka ważnych funkcji.

Oprócz tego, że chudziak jest idealny pod fundamenty, to jeszcze stosuje się go układania warstwy betonu konstrukcyjnego. Stanowi on bazę i warstwę ochronną, przed mieszaniem się betonu konstrukcyjnego z gruntem. Jest to szczególnie istotne, ponieważ warstwa chudziaka zabezpiecza przed odsączaniem wody. Warstwa izolująca, jaką stanowi chudziak pomaga wzmocnić konstrukcję i wzmaga wytrzymałość budowy. Chudy beton jest stosowany również w budownictwie przemysłowym. Ponieważ stanowi on posadzki w halach i magazynach. Chudziak sprawdza się również w budowie dróg, jako podbudowa do powierzchni bitumicznej i asfaltowej.

Najważniejsze właściwości chudego betonu

Chudziak ze względu na swój skład jest bardzo plastyczny, co ciekawe może się łatwo dostosować do każdej formy oraz kształtu. Dlatego sprawdza się doskonale, jako warstwa wyrównawcza. Klasyfikacja chudziaka nie jest jednoznaczna. Ogólnie mówi się, że materiał należy do klasy C8/10 i jest wytrzymały na ściskanie w zakresie 10MPa, czyli jest na ściskanie mało odporny.

Beton chudziak składa się z piasku, cementu i wody, stanowi mieszankę tych materiałów, ale by powstał należy zachować odpowiednie proporcje. Szczególnie chodzi tu o ilość wody. Chudziak nie może jej mieć zbyt dużo, zawiera również niewiele cementu. Konsystencja gotowej do użycia mieszanki chudego betonu przypomina mokrą ziemię. Ale może też być półpłynna, lub plastyczna. Przy stosowaniu chudego betonu należy również wspomnieć o cenie chudziaka. Ceny chudego betonu są różne w różnych częściach kraju ze względu na inne materiały użyte do jego produkcji oraz proporcje. Wahają się one od 160zł, a 190 zł/m3 netto, czyli 196,80 zł, a 233,70 zł/m3 brutto. W przypadku transportu na większe odległości trzeba doliczyć dodatkowych koszty transportu.

Zastosowanie chudziaka w budownictwie

Chudziak jest stosowany w budownictwie już wielu lat. Wykorzystywany jest właściwie zawsze, jako powszechnie znany podkład. Stosuje się go również w posadzkach. Sprawdza się tutaj zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i przemysłowym, do budowy hal przemysłowych.

Kolejnym ważnym zastosowaniem chudziaka są wylewki pod kominy. Robi się z niego 5-10 centymetrową wylewkę, a dopiero potem stosuje beton właściwy. Warto również zastosować chudy beton na tarasie, a także nawierzchnie kostki brukowej.

chudziak cena

Beton chudziak pod posadzkę i fundamenty

Chudziak jest idealnym materiałem pod fundamenty i posadzkę. Układanie warstw podłogi zaczyna się zazwyczaj od zagęszczenia podbudowy. Podłoże osiada i budynek może być narażony na pęknięcia lub osuwanie, dzięki zastosowaniu chudego betonu unikniemy tych niebezpieczeństw. To jednak nie jedyne zastosowanie chudziaka w fundamentach i posadzkach.

Świetnie nadaje się on również pod krawężniki podczas wykonywania nawierzchni drogowych, lub kostki brukowej. Chudy beton stosowany jest pod różne typy fundamentów. Warstwę chudziaka, jako warstwę podkładowo – wyrównawczą wylewa się pod ławy i płyty. Jest doskonałym materiałem do izolowania przed ociekaniem wody przy zastosowaniu mat betonitowych.

Chudziak, w tradycyjnych fundamentach nie potrzebuje już dodatkowego zbrojenia, choć i tak się je stosuje. Dodatkowo ważne jest, by pamiętać, że by ułatwić sobie prace wykonawcze nad budynkiem, powierzchnia chudziaka powinna być wygładzona.

5 1 ocena
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Janek
Janek
3 lat temu

Jak tylko skończą się mrozy będę wylewał chudziaka, dzięki za ten artykuł, czekam na kolejne!

dekoracje do loftowej lazienki

Pomysły na małą łazienkę

wibrator do betonu

Jaki wibrator do betonu wybrać?