wibrator do betonu
in

Jaki wibrator do betonu wybrać?

Zabawna nazwa to jedyne, co można zarzucić temu wysoce specjalistycznym urządzeniu. Precyzyjne wylewanie betonu to złożony i wymagający proces, który poza odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, wymaga również profesjonalnego sprzętu budowlanego. Jest to pierwsze z kluczowych narzędzi wykorzystywanych podczas wylewania różnych mieszanek betonowych.

Wibratory do betonu, a szczególnie wibrator powierzchniowy, które dzięki wibracjom usuwają pęcherzyki powietrza z wylewanej masy. Stosowany jest do praktycznie wszystkich klas betonu. Zaczynając od tych najtwardszych a kończąc na chudym betonie.  Ułatwia to jej rozprowadzanie i dba o zachowanie prawidłowej konsystencji i gęstości. Sprawdź tutaj najbardziej renomowane profesjonalne pogrążalne wibratory do betonu. Jaki zatem wibrator do betonu wybrać?

betoniarka

Wibrator do betonu – co to takiego?

Wibratory to urządzenia wytwarzające drgania o bardzo dużych częstotliwościach, które służą do precyzyjnego zagęszczania wylewanego betonu. Wibracje pomagają pozbyć się kropel powietrza, co powoduje, że rozprowadzony materiał staje się spójniejszy, co w efekcie zwiększa jego wytrzymałość po zaschnięciu.

Niejednokrotnie zdarza się, że odpowiednie zagęszczenie betonu decyduje o tym, czy dany etap budowy spełni bardzo wyśrubowane wymogi, co do wytrzymałości konstrukcji. Ponieważ nie jest tajemnicą, że to właśnie dbałość o szczegóły gwarantuje wieloletnia bezawaryjność konstrukcji. Najważniejsze wibrator do betonu wacker to:

  • Wibratory pneumatyczne – są to wibratory wprawiane w drgania. Następuje to poprzez odpowiednie użycie silnika mechanicznego, napędzanego sprężonym powietrzem. Nie można ich mylić z akumulatorowymi, które wykorzystują ogniwa elektryczne. Do prawidłowej pracy wibratora potrzebna jest, więc odpowiednio wydajna sprężarka powietrza. W przeciwnym wypadku urządzenie może nie spełniać swojej funkcji. Pneumatyka jest jednym z rodzajów napędów wykorzystywanych w budownictwie, ale w przypadku tej gamy urządzeń nie jest zbyt szeroka.
  • Wibratory mechaniczne (czy też modułowe) – to zestawy osobnych części połączonych ze sobą. Tworzą kompletny zestaw do wytworzenia wibracji. Standardowe połączenie to: silnik napędowy, buława oraz wałek. Części te możemy łączyć wedle uznania nawet według różnych producentów, przebierając w długości wałka, czy szerokości buławy. Należy jednak pamiętać o tym, ażeby korzystać z części pasujących wzajemnie do siebie. Wyróżniamy wibratory modułowe z silnikiem elektrycznym oraz te z silnikiem spalinowym.
  • Wibratory pogrążalne wysokiej częstotliwości z wbudowaną przetwornicą elektroniczną, są gotowe do pracy po podłączeniu urządzenia do kontaktu. Należy wspomnieć także o opcji wibratora bez wbudowanej przetwornicy. Zatem dokupując taką część do wymaganej przetwornicy wysokiej częstotliwości. Jeżeli nie ma jej w naszym zbiorze narzędzi, to należy dokupić ją osobno. Osobno zakupiona profesjonalna przetwornica może obsłużyć nawet do kilku wibratorów pogrążalnych i tym samym zwiększyć wydajność pracy w zespole, a co więcej, zarazem obniżyć koszty, ponieważ zakup dodatkowych wibratorów do przetwornicy jest znacznie tańszy niż zakup kilku przetwornic do kilku wibratorów.

jaki wibrator do betonu wybrać

Wibrator powierzchniowy pneumatyczny

Wibratory pneumatyczne są elementami wykorzystywanymi w maszynach liniowych do produkcji czy innych procesów technologicznych. Głównym zadaniem jest generowanie drgań napędzających maszyny wibracyjne. Innym zastosowaniem wibratorów jest usuwanie materiałów sypkich i pyłów gromadzących się na ściankach zbiorników metalowych czy rurociągów.

Instalacje materiałów łatwo sypkich z zabudowanymi wibratorami nie są narażone na zaleganie się w nich przesyłanych nimi produktów. Wibratory pneumatyczne używane są także w produkcji do wspomagania transportu i przesuwania niektórych części. Mogą być także wykorzystywane do opróżniania zbiorników czy utwardzania gruntów.

wibrator powierzchniowy

Wibrator do betonu mechaniczny

Świeży i płynny beton b20 pełen jest pęcherzyków powietrza, co w efekcie prowadzi do pogorszenia struktury po wyschnięciu. Powietrze wewnątrz betonu pogarsza jego strukturę i sprawia, że beton staje się sypki i podatny na wiele uszkodzeń mechanicznych. W większości przypadków nie spełnia to rygorystycznych wymogów stawianych przez obecny nadzór budowlany.

Wibratory mechaniczne są przeznaczone do zagęszczania betonu poprzez wytwarzanie wibracji o odpowiednim natężeniu. Urządzenia te występują w wielu wariantach. Różnią się one napędem, sposobem generowania wibracji oraz samym użytkowaniem.

wibratory do zagęszczania betonu

Wibratory pogrążalne

To bardzo typowe rządzenia, które zna każdy budowlaniec. Kompletny zestaw składa się z wałka giętkiego o długości 1-9 metrów oraz buławy, która bezpośrednio oddziaływuje na zagęszczanie betonu.

Buławy dostępne są również o różnych średnicach 25-70mm. Jeśli mamy do czynienia z wibratorami w częściach konieczny będzie także silnik, a w przypadku wibratorów wysokiej częstotliwości, musimy wyposażyć się w przetwornicę wysokiej częstotliwości. Wibratory pogrążalne znajdują zastosowanie podczas budowy i zapewniają najlepszą jakość betonu.

wibratory pogrążalne

Wibratory do betonu Wacker Neuson

Seria wibratorów pogrążalnych firmy Wacker Neuson jest wyposażona w wygodny uchwyt o niskim poziomie wibracji, zapewniający wysoki komfort pracy. Rękojeść jest ukształtowana ergonomicznie, pracuje lekko i cechuje się niskim poziomem wibracji.  To urządzenie jest bardzo popularne w zagęszczaniu posadzek lub stropów betonowych.

W firmach budowlanych pracuje się często przy betonie, gdyż jest to materiał niezbędny do budowy. Ta marka umożliwia wykonywanie wszystkich prac budowlanych związanych z oczyszczeniem z powietrza położonego betonu. Dostępne w sklepach urządzenia do betonu są niezbędnym wyposażeniem każdej ekipy, której zależy na wykonaniu wielu prac remontowych oraz budowlanych.

Dlaczego wibrator Wacker Neuson IREN to dobry wybór?

Jak wszystkie wibratory pogrążalne marki Wacker Neuson, taki i modele IRSEN to produkty wysokiej jakości, charakteryzujące się licznymi szczegółami. Sprawdzają się w przygotowywaniu murów żelbetowych, stropów, fundamentów i wielu innych. Wibratory pogrążalne to najpopularniejsza gama urządzeń tego typu na rynku.

Postaw na Wacker Neuson z serii IEC, IRSEN lub IREN!

Modele tej marki wyróżniają się uniwersalnością i skutecznością: wibratory wewnętrzne niniejszych modeli można indywidualnie konfigurować z różnymi elastycznymi wałami. Dostępne są też różne konfiguracje z buławami oraz silnikami.

W tym przypadku oferujemy każdy model. Wszystkie urządzenia w zestawie mają złącze szybkiego odłączania umożliwiające prostą i szybką obsługę. Połączenie z mobilnym silnikiem tworzy najlepsze rozwiązanie w temacie: wibratory do zagęszczania betonu.

5 1 ocena
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mirek
Mirek
3 lat temu

Z czystym sumieniem polecam wibratory do betonu Wacker. Używam od kilku lat i nigdy mnie nie zawiódł.

beton chudziak

Chudy beton – Poznaj właściwości i zastosowania w budownictwie!

farba zmywalna

Farba zmywalna – gdzie i dlaczego warto malować nią ściany?