Salon jest sercem salonu. To w nim spędzamy największą część dnia oraz relaksujemy się po pracy, oglądając ciekawe programy i filmy. W salonie także przyjmujemy gości oraz urządzamy spotkania towarzyskie. Nie podlega więc dyskusji, że salon to bardzo ważne miejsce w całym domu. Wymaga więc praktycznych i wygodnych rozwiązań. Jednym z nich jest zakup narożnika, który posłuży nam przez lata.
Kształt narożnika – jaki będzie najlepszy?
Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie, zastanówmy się, jaką funkcję ma pełnić nasz wymarzony narożnik do salonu. Nie bez znaczenia jest dostępna powierzchnia, na której docelowo ma znaleźć się mebel. Dobrym pytaniem jest również to, czy będzie to narożnik do spania, czy tylko narożnik rekreacyjny. Producenci proponują kilka ciekawych rozwiązań, które można dopasować do indywidualnych preferencji i potrzeb. Narożnik L-kształtny może być lewy lub prawy.
Podobnie jest w przypadku narożnika U-kształtnego. Różnica polega na umiejscowieniu szezlonga po jednej lub drugiej stronie. Biorąc pod uwagę umiejscowienie narożnika w salonie, można dobrać odpowiedni kształt. W większych salonach zdecydowanie lepszą opcją jest wybór narożnika w kształcie litery U. Zapewnia on większą powierzchnię przeznaczoną do odpoczynku oraz spania. Niektóre modele po rozłożeniu, mogą zmieścić kilka osób, co jest szczególnie ważne w przypadku gości, którzy u nas nocują.
Siedzisko i oparcia – bonnelowe czy faliste?
Oba rodzaje sprężyn są chętnie wykorzystywane przy produkcji narożników. Czym się różnią i które będą dla nas lepsze? Bonnel to sprężyny w kształcie klepsydr, które są ustawione obok siebie. Dzięki temu dają większą twardość, przez co sprawdzą się w narożnikach do spania. To uniwersalna propozycja dla osób o każdej wadze, ponieważ nacisk zamiast na jednej części, rozkłada się na całym materacu. Z kolei sprężyny faliste posiadają prostszą konstrukcję.
Niemniej jednak charakteryzują się większą odpornością na zagniecenia. Dzięki temu sprawdzą się w tych narożnikach, na których z chęcią będziemy codziennie przesiadywać, jednocześnie odpoczywając. Siedzisko powstałe z połączenia sprężyn falistych jest stabilne. W związku z tym gąbka położona na zewnętrznej części narożnika do salonu nie będzie się odgniatać.
Funkcjonalny narożnik do salonu
Podstawową funkcją, jaką powinien pełnić narożnik do salonu, jest funkcja rekreacyjna. Na zakup tego mebla decydujemy się przede wszystkim, aby zapewnić sobie idealną przestrzeń do odpoczynku. Wybór producentów jest bardzo duży.
Prezentowane w aktualnych trendach wnętrzarskich modele, posiadają różnorodne udogodnienia, zwiększające komfort odpoczynku. Regulacja zagłówków, rozkładane siedzisko, modułowe szezlongi, wysuwane siedziska – to tylko niektóre z dodatkowych funkcji. Jednakże na szczególną uwagę zasługuje narożnik do salonu z audiobookiem. Niektóre z propozycji posiadają wbudowany bar z systemem audio oraz z subwooferem i głośnikami.
Urządzenie łączy się za pomocą połączenia bluetooth lub USB. To doskonałe rozwiązanie dla koneserów i wielbicieli muzyki. Narożnik z audio idealnie wkomponuje się w nowoczesne wnętrze, podkreślając ponadczasowy charakter pomieszczenia. Możliwość zamówienia obicia w dowolnym kolorze oraz wybór odpowiedniej wielkości mebla, to ważne kwestie, o których nie należy zapominać. Jaką tkaninę obiciową wybrać? Zdecydować się tkaninę typu velvet czy plecionkę? A może idealna okazałaby się skóra lub ekoskóra?
Wybór idealnej tkaniny obiciowej
Chcąc wybrać trwały mebel, który posłuży nam przez długie lata, powinniśmy kierować się rodzajem obicia. Owszem nie możemy przy tym zapomnieć o kolorze, rozmiarze i kształcie, ale rodzaj tkaniny nie jest bez znaczenia. Szczególnie jeśli w domu mamy małe dzieci lub zwierzęta. Narożnik w salonie może być w takiej sytuacji narażony na częstsze zabrudzenia.
Warto wtedy wybrać tkaniny łatwoczyszczące, z których bez problemu usuniemy plamy i wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Pamiętajmy o tym, że wszelkiego rodzaju materiały typu velvet czy plecionki są miękkie i bardzo trwałe. Niemniej jednak niekoniecznie muszą one być miłe w dotyku. Jeśli zależy nam na walorach sensorycznych narożnika, wybierzmy obicie z mikrofazy lub weluru. Są to jednak materiały cięższe w czyszczeniu. Szczególnie welur, który bardzo łatwo zabrudzić. Faktem jest, że narożnik z weluru jest bardzo elegancki i sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu, ale w domu pełnym żywiołowych dzieci lub zwierząt, może być trudny w utrzymaniu czystości.
Na jaki styl narożnika postawić?
Dość dużą popularnością cieszą się narożniki w stylu skandynawskim. To uniwersalne rozwiązanie, które odnajdzie się w większości polskich mieszkań i domów. Wśród propozycji pochodzących od czołowych producentów na pierwszy plan wysuwają się szare narożniki z funkcją spania. Niemniej coraz częściej można się spotkać także z modelami w żywszych kolorach, co w stylu skandynawskim jest dużym przełomem. Narożnik skandynawski w salonie sprawdzi się we wnętrzach inspirowanych stylem krajów północnych. Charakteryzuje go minimalistyczny wygląd i stożkowe nóżki, zazwyczaj utrzymane w kolorystyce jasnego drewna.
Idealnie skomponuje się z pozostałymi drewnianymi elementami. Prostota formy sprawia, że jest to propozycja świetnie odnajdująca się w wielu wnętrzach i to nie tylko tych skandynawskich i minimalistycznych. Dla perfekcjonistów ceniących sobie perfekcyjne i dopracowane w każdym calu kształty proponujemy narożniki w stylu włoskim, które są stonowaną i dość klasyczną propozycją. Niemniej jednak to meble nowoczesne o geometrycznej równowadze, które wyróżnia regularna bryła poduszek, podłokietników i siedzisk.
Włoskie narożniki nadają się do prostych i jasnych pomieszczeń. Co najważniejsze, stworzą wrażenie luksusu na najwyższym poziomie. Design i styl narożnika w salonie powinien być dopasowany do charakteru wnętrza. Dlatego warto przed zakupem zastanowić się nad tym, czego od niego oczekujemy.
Artykuł powstał przy wsparciu oraz inspiracji sklepu meblowego https://www.meble-bogart.pl/