szarzenie drewna
in

Szarzenie drewna – co robić?

Posiadasz drewno w swoim ogrodzie, które uległo procesowi szarzenia? Zastanawiasz się nad zakupem drewnianej altanki ogrodowej, ale obawiasz się, że surowiec szybko wyblaknie? Sprawdź, co robić, w przypadku, gdy drewno ulega procesowi szarzenia.

Rodzaje drewnianej architektury w ogrodzie

Wiele osób, zwłaszcza tych, którzy posiadają własne ogrody, decyduje się na posiadanie małej bądź dużej architektury ogrodowej. Bardzo często są to elementy, które tworzone są z drewna. Sporo właścicieli przydomowych terenów stawia w nich altany drewniane. Dzięki nim możliwe jest spędzanie czasu w ogrodzie zarówno w trakcie upalnych, jak i chłodnych dni. Drewniane konstrukcje to przestrzenie, w których można spożywać wspólne obiady z rodziną, pracować, a także odpoczywać. Do innych rodzajów architektury ogrodowej należą:

  • posągi,
  • garaże,
  • fontanny,
  • oczka wodne,
  • narzędziownie,
  • murowane grille,
  • drewniane place zabaw.

Dlaczego drewno szarzeje?

Drewniana architektura umieszczana w ogrodzie bardzo często sprawia, że przestrzeń staje się znacznie bardziej atrakcyjna. Nowo zakupione altanki ogrodowe, place zabaw, garaże cechują się nienagannym wyglądem. Surowiec jest lśniący, posiada intensywną barwę. Po czasie użytkowania można jednak zauważyć zmiany w wyglądzie drewnianej architektury ogrodowej. Jego belki zaczynają ulegać procesowi blaknięcia. Nie należy jednak się tego obawiać. Trzeba podkreślić, że wybielenie się drewna czy jego poszerzenie nie jest winą producenta. Szarzenie drewna to proces całkowicie naturalny, zwłaszcza gdy materiał jest wystawiony na zewnątrz. Surowiec najczęściej zmienia swój kolor pod wpływem warunków atmosferycznych takich, jak:

  • deszcz,
  • śnieg,
  • promienie słoneczne.

Jak powstrzymać szarzenie drewna?

Naturalnego procesu szarzenia drewna nie można powstrzymać. Aby jednak zachować piękny wygląd surowca, warto zadbać o jego dodatkowe zabezpieczenie, które pozwoli na spowolnienie tego procesu lub odzyskanie pierwotnego stanu. Intensywność blaknięcia drewna można zmniejszyć, korzystając z szeroko dostępnych na rynku produktów.

Najczęściej drewno maluje się specjalnymi preparatami z dodatkowym pigmentem. Chronią one surowiec, a dodatkowo wzmacniają samą barwę konstrukcji. Dzięki specyfikom drewno znacznie wolniej zmienia swoją barwę i nie jest to aż tak bardzo zauważalne. Dobrze jest wybrać produkty, które poza spowolnieniem procesu szarzenia, nadają surowcowi bardziej intensywnego koloru. Dzięki temu proces, w którym drewno traci swój naturalny odcień, nie będzie tak bardzo zauważalny. Należy jednak pamiętać, że natura ma w sobie wiele uroku. Drewno, które zmienia swój odcień, staje się bardzo oryginalne. Być może warto dostrzec piękno w szarzeniu mebla. Przykładem są stare meble, które pomimo upływu czasu i delikatnej zmiany barwy wciąż prezentują się bardzo urokliwie i wyjątkowo. Niezbędne jest oczywiście korzystanie z preparatów chroniących drewno przed wilgocią i pleśnią. Jednak odpowiednio zaimpregnowane drewno, nawet pomimo blaknięcia, będzie zachwycało swoim wyglądem.

Jaką altanę wybrać, aby jej kolor był piękny na długi czas?

Dla osób, które chcą posiadać altany ogrodowe lub inne konstrukcje drewniane w niezmiennie pięknym i intensywnym kolorze, świetnie sprawdza się architektura ogrodowa, której producent zdecydował się na barwę inną niż naturalna. Efekt szarzenia nie będzie wtedy tak widoczny, a ogród z pewnością uzyska jeszcze piękniejszy wygląd. W sklepie Kempar można znaleźć zarówno altany ogrodowe, jak i inne drewniane konstrukcje zarówno w naturalnych odcieniach, jak i odcieniach szarości, bieli czy brązu.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
lozka dzieciece drewniane urok drewna

Wybór łóżka dla dziecka – jak zrobić to dobrze?

5.2 jak dobrac rozmiar obrusu

Jak dobrać rozmiar obrusu – 4 praktyczne porady