roboty ziemne
in

Roboty ziemne – jaki sprzęt jest potrzebny?

Czym są roboty ziemne? To prace wykopaliskowe będące częścią prac budowlanych. Roboty ziemne pozostają dość niebezpieczne ze względu na wysokie ryzyko obrażeń, a nawet śmierci. Najczęściej takie zagrożenia są spowodowane niewłaściwym przestrzeganiem przepisów budowlanych i środków bezpieczeństwa oraz nienależytym obsługiwaniem ciężkiego sprzętu przez operatorów.

Rodzaje robót ziemnych

Najprostszą klasyfikacją robót ziemnych jest ich podział na podziemne i naziemne. Pierwsze realizowane są za pomocą koparko-ładowarki. Wykorzystywane są np. do przygotowania powierzchni pod budowę fundamentów budynków. Koparko-ładowarki znajdują również zastosowanie np. przy tworzeniu basenu lub oczka wodnego przydomowego, lub w przypadku konieczności budowy lub naprawy instalacji wodociągowych, energetycznych, gazowych itp.

Tylko bardzo duże firmy mogą sobie pozwolić na zakup i utrzymanie całej gamy sprzętu w parku. Jest to drogi sprzęt w zakupie i utrzymaniu, który opłaca się tylko przy codziennym użytkowaniu przy pełnym obciążeniu. Dla małych firm i prywatnych deweloperów bardziej opłaca się wynająć maszyny do robót ziemnych i ładowarek na jednorazową pracę lub krótkoterminowy cykl pracy.

Aby wybrać odpowiedni sprzęt, należy znać ich podstawowe typy oraz charakterystykę każdego z nich. Być może trzeba będzie kupić nową maszynę lub wypożyczać używaną, dlatego wiedza na temat każdej z nich będzie z pewnością bardzo przydatna przed podjęciem ostatecznej decyzji co do ich kupna.

Główne typy maszyn do robót ziemnych

Podczas wykonywania różnych prac związanych z glebą i różnymi materiałami sypkimi stosuje się:

  • koparki gąsienicowe i kołowe,
  • ładowarki,
  • buldożery,
  • rolki,
  • równiarki,
  • śmieciarka.

Do prac ziemnych najlepiej wypożyczyć koparko-ładowarkę. To najlepszy sposób na wykonanie pierwszego etapu budowy z zachowaniem wysokiej jakości. Powinna to zrobić renomowana firma, która będzie obsługiwać tego typu sprzęt. Wymaga to specjalnych kwalifikacji, których zdobycie poprzedzone jest wieloletnim szkoleniem teoretycznym oraz praktycznym.

Mając jasno sprecyzowany plan nadchodzących prac, wybierz samochód, który najlepiej odpowiada Twoim możliwościom.

Zapraszamy: roboty ziemne Stargard

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
sztuczna trawa z rolki

Co zrobić aby mieć zielony trawnik?

koparka

Koparko-ładowarka – kiedy się przyda na budowie?