Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większą popularnością. Wiele osób chce się uniezależnić od publicznych sieci kanalizacyjnych, a przy okazji zadbać o środowisko naturalne. Jeśli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem – koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Wyjaśniamy, czym są przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz czy trzeba mieć pozwolenie na budowę.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jak to działa?
Przede wszystkim należy podkreślić, że istnieją różne rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków (czyli systemów urządzeń).
Przydomowe oczyszczalnie ścieków (wszystkie znajdziesz tutaj: https://e-deszczowka.com/kategoria/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow/) dzielą się na:
- Biologiczne – urządzenia są dostępne w kilku różnych wariantach, co pozwala dopasować ich wielkość do potrzeb gospodarstwa domowego. Do zbiornika wprowadza się tak zwany osad czynny, który oczyszcza ścieki bytowe (unicestwia bakterie, pierwotniaki i nicienie). Co istotne – uzdatniona w ten sposób woda może trafić bezpośrednio do gleby.
- Drenażowe – w osadniku zachodzą procesy beztlenowe, natomiast w drenażu tlenowe. Tego typu oczyszczalnia wymaga jednak określonych warunków, przede wszystkim odpowiedniego gruntu. Powinien mieć wysoką przepuszczalność i niewielką ilość wód gruntowych.
- Tunelowe – taka oczyszczalnia działa podobnie jak drenażowa. Różni się tym, że jest wyposażona w tunele rozsączające. Specjalne dreny rozprowadzają wodę w gruncie.
Generalnie rzecz biorąc – wszystkie przydomowe oczyszczalnie ścieków oczyszczają wodę, a następnie usuwają ją do gruntu. Dość istotną zaletą tego rozwiązania jest brak nieprzyjemnego zapachu. Należy pamiętać, że przydomowa oczyszczalnia ścieków to nie jest to samo co szambo (które często generuje nieprzyjemny zapach).
Czy na przydomową oczyszczalnię ścieków muszę mieć pozwolenie?
Istotne jest, czy planujesz wdrożyć rozwiązanie już podczas budowy domu czy chcesz zainstalować oczyszczalnię przy już wybudowanym obiekcie. Możesz uwzględnić system przydomowej oczyszczalni ścieków już na etapie projektowym – jako rozwiązanie gospodarki ściekowej. Nie musisz wówczas starać się o odrębne pozwolenie, tylko wykonywać prace równolegle z budową domu.
Jeżeli natomiast nie uwzględnisz przydomowego systemu oczyszczania ścieków w projekcie lub chcesz zainstalować oczyszczalnię przy istniejącym domu – musisz zwrócić się z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Jeśli jednak maksymalna przepustowość oczyszczalni nie będzie większa niż 7,5 m3/d, to wystarczy zgłoszenie do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego.