meble skandynwaskie
in

Poznaj 3 kluczowe elementy skandynawskiego stylu

Styl skandynawski na dobre zagościł w domach Polaków. Prostota, drewniane elementy, dużo światła i jasne barwy to charakterystyczne cechy tego stylu. Większość projektów preferuje naturalne materiały, zwłaszcza jasne drewno, takie jak jesion i buk, tkaniny wełniane i lniane, skóra, wiklina i szkło. Niektóre przedmioty mogą pochwalić się tradycyjnymi wzorami lub jaśniejszymi akcentami kolorystycznymi, jednak większość aranżacji w stylu skandynawskim ma dyskretny, minimalistyczny wygląd.

Barwy

Chociaż wnętrza w stylu skandynawskim różnią się i mogą zawierać różne wpływy, takie jak industrial lub boho, zwykle charakteryzują się podobną skandynawską paletą kolorów. Najpopularniejszą barwą jest biel, która kojarzy się z ładem, harmonią i prostotą. Meble w tym kolorze pasują niemal do każdego wnętrza. Inne podstawowe kolory to szarość w wielu odcieniach oraz niezbyt głęboka czerń.

Skandynawia lubi chłodne barwy, takie jak niebieski i zielony. Ciemniejsze akcenty mogą również tworzyć odważne kontrasty kolorystyczne. Inna propozycja to odcienie beżu i kremu, a także stonowane odcienie brązu, gdyż we wnętrzach tych zazwyczaj znajduje się mnóstwo drewnianych podłóg i drewnianych mebli.

Dodatki

Ważnym elementem są dywany z naturalnych włókien, takich jak wełna, sizal (włókno agawy) czy konopie w delikatnych, neutralnych kolorach. Do tego wełniane narzuty z dzianiny warkoczowej, miękkie kaszmirowe koce i ciepłe puszyste poduszki. Z powodu chłodnego klimatu tego regionu, dodatki wykonane są z ciepłych i przytulnych tkanin.

Mieszkańcy Skandynawii z uwagi na krótki dzień uwielbiają świetlne dodatki. Lampki, taśmy ledowe oraz świece można znaleźć w każdym pomieszczeniu. Ich zadaniem jest nie tylko zwiększenie ilości światła, ale także stworzenie przytulnego klimatu. Ponadto świece mogą występować w żywych, odważnych kolorach, by delikatnie złamać stonowane barwy stanowiące trzon skandynawskiego stylu.

Minimalizm

Do tego stylu nie stosuje się zbędnych elementów dekoracyjnych. Ważne jest ich dobre wykonanie. Akcesoria powinny być proste, autentyczne, z naturalnych materiałów. Przodują dekoracje wykonane z drewna. Dość wysoką pozycję zajmują także elementy wykonane z juty, bambusa i wikliny oraz metalowe konstrukcje.

Istotną rolę odgrywają stylowe dekoracje na ścianach. Obrazy i plakaty oprawione w minimalistyczne ramki zdobią białe ściany. Dominują kompozycje roślin, czarno-białe płótna o abstrakcyjnym motywie lub motywujące hasła. Niepowtarzalna galeria na ścianach sprawia, że wnętrze nabiera oryginalnego charakteru, a dobór kreatywnych motywów pomoże w wyrażeniu osobowości domowników w prosty, aczkolwiek efektowny sposób.

Ze stylu skandynawskiego bije prostota i miłość do natury. Nie bez znaczenia jest również funkcjonalność. Każdy element jest głęboko przemyślany. Nie ma tu miejsca na przypadkowe dodatki. Przedmioty muszą być nie tylko piękne, ale również świetnej jakości, by przetrwały kilka pokoleń. Spokój, harmonia, porządek oraz w zgodzie z przyrodą. Kto stawia te wartości na pierwszym miejscu, z pewnością doskonale odnajdzie się w tym stylu.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
nowoczesny narożnik

Przestań szukać idealnego narożnika do Twojego salonu – skonfiguruj go sam!

Kominek

Kominek zdalnie sterowany – nowoczesne rozwiązania w kominkach