in

Podstawowe wyposażenie łazienek

Każda łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna i dostosowana do oczekiwań wszystkich domowników. Czasami jest to utrudnione przez niewielką powierzchnię do zagospodarowania, na której muszą zmieścić się najważniejsze elementy wyposażenia. Dlatego tak istotne jest posiadanie przemyślanego i dobrego projektu, który jest przysłowiowym kluczem do sukcesu.

Jakie powinno być wyposażenie łazienek?

Dużą rolę odgrywa zarówno estetyka łazienki, jak i ergonomia, dlatego o te dwie cechy należy bezwzględnie zadbać. Układ wszystkich sprzętów łazienkowych ma ogromne znaczenie, wszystko ma być skrupulatnie zaplanowane. Wbrew pozorom to właśnie małe łazienki wymagają najwięcej uwagi od osób odpowiedzialnych za ich urządzenie. Konieczne jest między innymi zaplanowanie prawidłowych odstępów, co okazuje się łatwiejsze dzięki normie PN-88/B-01058. W większych łazienkach nie ma z tym tak dużego problemu, ale w mniejszych może stanowić prawdziwą i trudną do rozwikłania łamigłówkę projektową. Jako pierwsze jest wyposażenie łazienki w strefę umywalkową, a górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości około 80-85 centymetrów nad podłogą. Stawiając na baterię ścienną, należy pamiętać o zamontowaniu jej mniej więcej 20 centymetrów nad umywalką. Pozostaje jeszcze kwestia lustra, bez którego trudno wyobrazić sobie łazienkę, tutaj wymaganą odległością od baterii jest 10-15 centymetrów nad nią. Oczywiście pod warunkiem, że takie położenie zapewni wszystkim domownikom swobodne korzystanie z lustra, o czym decyduje ich wzrost. W razie potrzeby sprawdzi się ruchome lustro, którego wysokość może być dowolnie regulowana pod konkretne oczekiwania. Ważne jest na pewno zachowanie wolnej przestrzeni przed umywalką, mniej więcej o wymiarach 100×70 centymetrów. Jeśli wyposażenie łazienek zakłada obecność szafki pod umywalką, najlepszy rezultat osiąga się wybierając mebel z nóżkami.

Wanna, czy prysznic?

Wyposażenie łazienek musi być optymalne, zakładać że pomieszczenie może być małe. Jednym z dylematów jest ten dotyczący montażu wanny lub prysznica. Zdania są podzielone, ale ostateczne zależy od powierzchni pomieszczenia. Z tego względu nie zawsze możliwe jest wstawienie wanny, która zwyczajnie nie zmieści się, albo znacząco zaburzy swobodę poruszania się po łazience. Kabina prysznicowa zajmuje o wiele mniej miejsca, dzięki czemu jest bardziej praktyczna i funkcjonalna. Upierając się jednak przy wannie, powinno się zadbać o wolną przestrzeń przed nią, nawet większą niż w przypadku omawianej wcześniej umywalki. Istotny jest przy tym odstęp od innych sprzętów znajdujących się w pomieszczeniu. W przypadku natomiast kabiny prysznicowej należy pamiętać, aby podczas otwierania drzwi nie dochodziło do obijania szafek, czy drzwi wejściowych do łazienki. Zakłada się, że minimalne odstępy od sedesu powinny wynosić 20 centymetrów, a od umywalki mniej więcej 30. Jeśli natomiast chodzi o baterię prysznicową, to powinno się ją zamontować nie wyżej niż 120 centymetrów od podłogi, a deszczownicę około 200-210 centymetrów.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
regaly przesuwne

Dlaczego opłaca się zainwestować w regały przesuwne w magazynie, archiwum?

bateria grohe

Baterie łazienkowe – tajniki wyposażenia nowoczesnych łazienek