in

Kiedy sadzić astry jesienne?

Wśród bylin jesiennych astry zajmują wyjątkowe miejsce, cieszą się bowiem niezwykłą popularnością, którą zawdzięczają stosunkowo prostej uprawie i wspaniałemu bogactwu odmian oraz gatunków. Dzięki temu mamy olbrzymi wybór astrów, zarówno pod względem ich wielkości, jak i kolorów. A to pozwala na tworzenie pięknych i zróżnicowanych aranżacji ogrodowych. Kiedy zatem sadzić astry? I jakie ich odmiany są typowo jesienne?

Astry jesienne – jakie odmiany?

Astry to w większości przypadków byliny wieloletnie, nie licząc astrów chińskich, które są roślinami jednorocznymi. Przy czym astry chińskie także zalicza się do astrów jesiennych, ponieważ kwitną one aż do pierwszych przymrozków. Astry ogólnie uważane są za byliny jesienne, istnieje jednak wiele odmian wiosennych, które kwitną w maju i czerwcu. Do najpopularniejszych astrów jesiennych zaliczają się natomiast:

  • Astry krzaczaste – inaczej astry karłowate, które doskonale nadają się do obsadzania skalniaków i obrzeży rabat.
  • Astry nowobelgijskie – astry o bardziej okazałych rozmiarach i szybkim rozroście.
  • Astry nowoangielskie – również astry o większych rozmiarach, jednak bez większych zdolności do samoistnej migracji na pozostałe części rabat.

Warto zaznaczyć, że astry w większości przypadków, nie licząc astrów chińskich, to byliny mrozoodporne.

astryj jesienne

Jesienne astry – uprawa

Ogólnie marcinki, czyli astry, nie są roślinami trudnymi w uprawie, jednak poszczególne gatunki i odmiany mogą mieć swoje indywidualne wymagania. Najłatwiejszy w uprawie jest aster krzaczasty. Wystarczy mu przepuszczalna i lekka gleba oraz nasłonecznione lub w ostateczności lekko zacienione stanowisko. Trudniejsze w uprawie są astry chińskie, które lubią żyzne gleby oraz ciepło, dlatego najlepiej będą rosły w pełnym blasku słońca.

Podobnie jest w przypadku astrów nowobelgijskich i nowoangielskich. One także lubią nasłonecznione stanowiska, żyzną glebę i odpowiednią wilgoć. Astry można sadzić na wiosnę i jesień. W tym ostatnim przypadku należy zrobić to na tyle wcześnie, aby bylina zdążyła się ukorzenić przed nastaniem zimy.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
dach

Papa bitumiczna na dachu – rodzaje, właściwości, montaż

płytki

Jaki format płytek wybrać?