jak spuścić wodę z bojlera
in

Jak spuścić wodę z bojlera?

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak spuścić wodę z bojlera.  Czy do spuszczenia wody z bojera potrzebny jest nam profesjonalny hydraulik? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na wiele pytań związanych z bojlerem i jego przygotowaniem do zimy.

Bojler co to takiego?

W dużym uproszczeniu bojler to zbiornik do przygotowania ciepłej wody użytkowej w domu. Najczęściej występuje w postaci zbiornika, w którym woda jest bezpośrednio podgrzewana. W środku bojera znajduje się element grzewczy, który zasilany energią elektryczną, kolektorem słonecznym lub kominkiem.

W praktyce do wnętrza bojlera wlewa się zimna woda, która automatycznie uruchamia grzałkę. W tym momencie następuje podgrzewanie wody do wcześniej zadanej na termostacie temperatury. Przed pierwszym użyciem bojlera należy ustawić odpowiednia temperaturę, tak aby woda użytkowa spełniała nasze oczekiwania temperaturowe.

Warto zrobić kilka testów i postarać się wyczuć dolną granicę temperatury wody jaka nas satysfakcjonuje. W przypadku, jeśli ustawimy zbyt gorącą wodę w bojlerze, jej ciągle podgrzewanie do zadanej temperatury może być kosztowne.

Najczęściej przyjmuje się, że woda, która wypływa z bojera powinna mieć temperaturę 40-60 stopni Celsjusza. W Internecie można spotkać się z teorią, że woda powinna być podgrzewana do 80 stopni, żeby zabić szkodliwe dla człowieka bakterie (bakterie legionella). Wielu fachowców rekomenduje ustawienie temperatury komfortowej dla nas i cykliczne np. raz w tygodniu podgrzewanie wody do wyższej temperatury np. 80 stopni Celsjusza.

bojler regent 50l

Budowa bojlera

Budowa bojera nie jest skomplikowana. W przypadku tradycyjnych modeli bojerów najczęściej składają się z:

  • Zbiornik – Najczęściej występują zbiorniki emaliowane. Kupić możemy również zbiornik ze stali nierdzewnej lub żywicowy
  • Izolacja – to bardzo ważny element każdego bojlera. Dobra izolacja pozwala na dłuższe, bez kosztowe utrzymanie zadanej temperatury wody.
  • Zasilanie – zwane inaczej „wlotem” jest to miejsce, w którym bojer zostaje zasilony zimną wodą.
  • Grzałka – można powiedzieć, że stanowi „serce” każdego bojlera. Z pomocą grzałki następuje podgrzanie wody do zadanej na termostacie temperatury.
  • Wylot – jest to miejsce, którym z bojera wypływa podgrzana woda

bojler ze stali nierdzewnej

Spuszczanie wody z bojlera – Uniwersalna metoda!

W zależności od „szkoły” jest kilka metod na skutecznie spuszczanie wody z bojlera. W tym wpisie chcieliśmy się skoncentrować na najbardziej uniwersalnej, którą każdy jest w stanie wykonać samodzielnie.

Zadając pytanie „jak spuścić wodę z bojlera elektrycznego” każdy jeden poradnik zaczyna się tak samo. W pierwszej kolejności trzeba odłączyć bojler elektryczny od źródła zasilania (od prądu). Spuszczenie wody z bojera zawsze rozpoczyna się po zamknięciu zaworu głównego. W innym wypadku po rozkręceniu śrubunków wodna zacznie wypływać z bojera, co może narobić sporego bałaganu.

Następny m krokiem w spuszczaniu wody z bojera jest odkręcenie zaworu bezpieczeństwa. W niektórych modelach bojerów nie ma typowego zaworu bezpieczeństwa w to miejsce powinniśmy mieć śrubkę, której wykręcenie spowoduje opróżnienie wody z bojera. Bardzo ważne jest, aby wykręcać zawór/śrubkę stopniowo. W przypadku gwałtownego odkręcenia całego zaworu woda wydostanie się szybko, pod dużym ciśnieniem a pamiętajmy, że średnio bojer posiada 80l.

Warto mieć kogoś do pomocy na wypadek takiej wpadki, samodzielnie możesz nie nadążyć odbierać wody z bojera a w ekstremalnym przypadku zalać łazienkę. Średnio można przyjąć, że opróżnianie bojera trwa około godziny zegarowej.

pompa centralnego ogrzewania

Ponowne napełnienie bojera wodą

Spuszczanie wody z bojera to czynność, która każdego roku wraca jak bumerang. Osoby posiadające własną działkę nad jeziorem lub działkę rekreacyjną wiedzą jak ważne jest spuszczanie wody z bojera i jego prawidłowe przygotowanie do sezonu zimowego.

Napełnianie lub spuszczanie wody z bojlera Galmet lub Lemet to czynność jaką można wykonać samodzielnie. W przy samodzielnym montażu lub napełnianiu bojera istotne jest stosowanie się do instrukcji, gdzie producent opisał cały proces montażowy bojera krok po kroku.

W dużym skrócie należy podłączyć wszystkie przewody zasilające i odpływowe i skalibrować termostat bojera, do optymalnej dla nas temperatury.

Na sam koniec pozostaje napełnić bojer wodą. W tym punkcie należy pamiętać, że woda powinna być wprowadzana pod silnym strumieniem. Powolne napełnianie bojera po sezonie zimowym, może doprowadzić do zapowietrzenia bojlera.

Problem z zapowietrzeniem zdarza się stosunkowo rzadko i w 90% jest skutkiem wolnego podawania wody. Pamiętaj, że jeśli masz obawy lub nie jesteś majsterkowiczem możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego hydraulika, która za około 100-200 zł zamontuj ci bojer a na całą usługę otrzymasz gwarancje.

1 1 ocena
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
lokator bez umowy nie chce opuścić mieszkania

Lokator bez umowy nie chce opuścić mieszkania, co robić?

częsci do kabin prysznicowych

Gdzie kupić części zamienne do kabin prysznicowych?