Sporym zainteresowaniem cieszą się dziś projekty domów parterowych, które powstają na obrzeżach miast jak grzyby po deszczu. Wiele osób przekonuje się, że mieszkanie nawet w małym domu z własnym terenem jest znacznie wygodniejsze od mieszkania w bloku. Ludzie chętnie opuszczają centra miast i poszukują swojej własnej przestrzeni, jaką może stworzyć taka właśnie nieruchomość. Dom parterowy to opcja dla osób, które nie potrzebują wiele przestrzeni użytkowej i nie chcą kolejnych kondygnacji. To bardzo wygodne i najbezpieczniejsze rozwiązanie dla osób starszych, ale również rodzin z małymi dziećmi. Takie domy powstają też na osiedlach deweloperskich, które powstają w małych miejscowościach. Ich mieszkańcy gotowi są dojeżdżać do pracy dalej, aby móc się cieszyć własną oazą spokoju.
Gotowe projekty domów parterowych
Chcąc postawić parterowy dom, warto udać się do dobrego biura architektonicznego. Można tam zlecić wykonanie profesjonalnego projektu domu oraz całej jego dokumentacji technicznej. Wiele takich biur w swojej ofercie ma również gotowe projekty domów parterowych, które można zakupić. Znacznie przyspiesza to cały proces inwestycji. Gotowe projekty dotyczą różnego rodzaju nieruchomości:
- tanich,
- małych,
- średnich,
- dużych,
- o nietypowym kształcie.
Prawie zawsze można dopasować ciekawy projekt do posiadanej działki i wybrać opcję najkorzystniejszą dla całej rodziny. Gotowy projekt można również modyfikować, ale musi się tym zająć architekt. Z pewnością będzie w stanie dostosować dom do potrzeb i wymagań jego przyszłych mieszkańców. Można więc otwierać przestrzeń lub zmniejszać pomieszczenia na rzecz powstania kolejnych, czy zmieniać ich układ.
Ogród – wizytówka każdego domu
Każdy dom, również ten parterowy, wymaga pięknej oprawy. O ogrodach i ogródkach przydomowych mówi się często jak o wizytówkach nieruchomości. Zadbany i wypielęgnowany ogród sporo mówi o właścicielach domu i jego mieszkańcach. Wcale nie musi być to przestrzeń wypełniona kolorową i wymagającą roślinnością. Nawet sam trawnik może robić odpowiednie wrażenie, że jest skoszony i zadbany.
Ogród najlepiej jest zabezpieczyć ogrodzeniem lub oddzielić pasem zieleni od przestrzeni publicznej. Trzeba podzielić go na sterfy, aby odpowiednio planować roślinność.
Zdecydowanie warto pomyśleć o przestrzeni relaksacyjno-wypoczynkowej. Miejsce, w którym można poczytać, zjeść posiłek, czy opalać się przyda się w każdym ogrodzie. Jeśli jest on duży, można również stworzyć przestrzeń do uprawiania sportów i rekreacji. Ważne jest też, aby odpowiednio dopasować rośliny, które znajdą się w ogrodzie. W biurach architektonicznych często zatrudniani są architekci zieleni. Takie osoby doskonale znają się na swojej pracy i są w stanie bardzo szybko podpowiedzieć wybór nasadzeń, które przetrwają każdą porę roku w Polsce, a jednocześnie odnajdą się w danym miejscu. Ważne kwestie to również rodzaj gleby, czy stopień nasłonecznienia, co każdy architekt weźmie pod uwagę.