chemia basenowa
in

Chemia basenowa

Niezwykle duże ilości chloru gazowego unoszące się nad basenem mogą być niebezpieczne dla Twojego oddychania. Niektóre firmy opracowały alternatywy dla chloru, w tym inne chemikalia i generatory jonów. Niektóre z nich są dobrą alternatywą, ale nie zapewniają czystości, poziomu utlenienia ani niskiej ceny, jaką zapewnia chlor.

System filtracyjny basenu wykonuje ciężkie udźwigi, aby utrzymać wodę w czystości, ale dostrojenie wymaga chemii. Ważne jest, aby ostrożnie manipulować bilansem chemicznym w basenach z kilku powodów:

  • Niebezpieczne patogeny, takie jak bakterie, rozwijają się w wodzie.
  • Basen wypełniony nieoczyszczoną wodą byłby idealnym miejscem do przemieszczania się drobnoustrojów przenoszących choroby między jedną a drugą osobą.
  • Woda o złej równowadze chemicznej może uszkodzić różne części basenu.
  • Niewłaściwie zbilansowana woda może podrażniać skórę i oczy.
  • Niewłaściwie zbilansowana woda może stać się bardzo mętna.

Aby zadbać o patogeny w wodzie, należy wprowadzić środek dezynfekujący, który się ich pozbędzie. Najpopularniejszym środkiem do dezynfekcji basenu jest pierwiastek chloru, w postaci związku chemicznego takiego jak podchloryn wapnia (stały) lub podchloryn sodu (płyn). Gdy związek jest dodawany do wody, chlor reaguje z wodą, tworząc różne chemikalia, w szczególności kwas podchlorawy. Kwas podchlorawy zabija bakterie i inne patogeny, atakując lipidy w ścianach komórkowych i niszcząc enzymy i struktury wewnątrz komórki poprzez reakcję utleniania. Alternatywne środki dezynfekujące, takie jakbromek, zrobią w zasadzie to samo z nieco innymi wynikami. Wszystko na ich temat dowiesz się ze strony https://ibaseny.pl/10-baseny-ogrodowe.

 

Chlor

Chlor jest zwykle przygotowywany w postaci cieczy, proszku lub tabletek (chociaż niektórzy profesjonaliści używają chloru w postaci gazowej) i można go dodawać do wody w dowolnym miejscu cyklu. Eksperci basenowi generalnie zalecają dodanie go tuż po procesie filtrowania za pomocą dozownika chemikaliów. Jeśli jest dodawany bezpośrednio do basenu, na przykład przy użyciu tabletek w pojemnikach do skimmera, chlor jest zbyt skoncentrowany w tych obszarach. Jednym z problemów z kwasem podchlorawym jest to, że nie jest on szczególnie stabilny. Może ulegać degradacji pod wpływem światła ultrafioletowego ze słońca i może łączyć się z innymi chemikaliami, tworząc nowe związki. Chloratory basenowe często zawierają środek stabilizujący, taki jak kwas cyjanurowy, który reaguje z chlorem, tworząc bardziej stabilny związek, który nie ulega tak łatwemu rozkładowi pod wpływem światła ultrafioletowego.

Nawet ze środkiem stabilizującym kwas podchlorawy może łączyć się z innymi chemikaliami, tworząc związki, które nie są zbyt skutecznymi środkami odkażającymi. Na przykład kwas podchlorawy może łączyć się z amoniakiem znajdującym się między innymi w moczu, tworząc różne chloraminy. Chloraminy są nie tylko słabymi środkami odkażającymi, ale mogą podrażniać skórę i oczy oraz mieć nieprzyjemny zapach. Charakterystyczny zapach i podrażnienie oczu związane z basenami są w rzeczywistości spowodowane chloraminami, a nie zwykłym kwasem podchlorawym – silny zapach zwykle oznacza, że ​​jest za mało wolnego chloru (kwasu podchlorawego), a nie za dużo. Aby pozbyć się chloramin, opiekunowie basenów muszą poddać się szoku – dodać niezwykle silną dawkę chemikaliów, aby usunąć materię organiczną i nieprzydatne związki chemiczne. Tworzenie chloraminy jest związane z drugim głównym pierwiastkiem w chemii basenowej, utrzymującym właściwe pH w basenie.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Dom parterowy – wygodny i funkcjonalny

budowa

Na czym polega obsługa geotechniczna budowy?