in

Jak dobrać profile stalowe i aluminiowe do płyt gipsowych?

Niemal w każdym budynku możemy spotkać konstrukcje z użyciem płyt gipsowych i profili stalowych. Ta prosta, a co za tym idzie, popularna metoda, pozwala nie tylko na budowę ścianek działowych czy sufitów podwieszanych, ale również elementów ozdobnych we wnętrzach. Aby konstrukcje te prawidłowo spełniały swoją funkcję i były bezpieczne, potrzebny jest prawidłowy dobór elementów konstrukcyjnych.

Niezbędny element konstrukcyjny suchej zabudowy

Odpowiednio dobrane i połączone ze sobą profile stalowe, które są używane w konstrukcjach z użyciem płyt gipsowych (tzw. sucha zabudowa), pełnią funkcję stelaża. Będąc szkieletem całej konstrukcji, zapewniają jej stabilność i bezpieczeństwo, dlatego też muszą być wykonane z materiałów trwałych i odpornych. W zależności od przeznaczenia profile do suchej zabudowy wykonywane są ze stali (inne rodzaje profili stalowych używane są np. do budowania ścianek działowych czy ościeżnic drzwiowych) lub aluminium (dzięki swym właściwościom z powodzeniem stosowane są w tworzeniu lekkich konstrukcji sufitów podwieszanych).

Podstawowe rodzaje profili stalowych

  • Profile C – Profile C używane są przy wznoszeniu ścianek działowych. Inaczej nazywane słupkami. Są to elementy pionowe konstrukcji nośnej ścianki działowej. Często wyposażone w otwory umożliwiające poprowadzenie wewnątrz np. instalacji elektrycznej.
  • Profile U – także służą do budowy ścianek działowych. To elementy obwodowe. Montuje się je na podłodze, suficie i na okalających ścianach, pomiędzy którymi ma stanąć ścinka z płyt g-k. W tak zamontowane profile U wstawia się pionowe profile C.
  • Profile UA – to elementy z grubej blachy, wykorzystywane m.in. do wzmacniania konstrukcji ościeżnic. Ze względu na podwyższoną trwałość mogą być użyte w miejscach narażonych na łatwiejsze uszkodzenia (zakończenie krawędzi ściany działowej czy otworu drzwiowego).
  • Profile CD i UD – to podstawowe elementy konstrukcyjne używane do montażu sufitów podwieszanych i zabudowy poddasza.

Warto pamiętać, by przed rozpoczęciem prac konstrukcyjnych lub wykończeniowych, zadbać o to, aby profile do pyt g-k zostały odpowiednio dobrane pod względem rozmiaru, kształtu i wytrzymałości.

Więcej informacji o tym, jak dobrać właściwie profile stalowe i aluminiowe do płyt gipsowych, znajduje się na stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/projekty/strefa-eksperta/92633/profile-stalowe/.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
szafy metalowe

Niezbędne wyposażenie biurowe – czyli szafy biurowe metalowe w Twojej firmie!

Dom parterowy – wygodny i funkcjonalny