wyburzenia domu
in

Wyburzenie domu – potrzebne formalności

Nikogo nie dziwi, że budowa domu wymaga uzyskania zezwolenia. Jednak jak się okazuje, może to być konieczne również w przypadku wyburzania. Ponadto niezbędne bywają również inne formalności. Co zatem trzeba zrobić, aby móc legalnie wyburzyć dom?

 

Zgłoszenie czy pozwolenie na wyburzenia?

Jeszcze do niedawna prawo w każdym przypadku nakazywało ubieganie się o pozwolenie na wyburzenia. Dzisiaj, przynajmniej w teorii, sprawa jest prostsza. Według przepisów prawa wystarczy zgłosić planowaną rozbiórkę. Jednak konieczne jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim, budynek musi się znajdować w dostatecznej odległości od granicy działki. Została ona ustalona na co najmniej połowę wysokości budynku. Jeżeli konstrukcja jest zlokalizowana bliżej granicy, jej wysokość nie może przekraczać 8 m, aby wyburzenie bez pozwolenia było zgodne z prawem.

Zgłoszenie jest wystarczające, jeżeli wyburzenia dotyczą budynków, na których budowę nie trzeba było uzyskiwać zezwolenia. Nie dotyczy to jednak większości domów całorocznych.

W niektórych przypadkach uzyskanie pozwolenia na wyburzenie jest absolutnie konieczne. Dotyczy to wszelkich budynków, które nie spełniają powyższych warunków. Obowiązkiem tym objęte są również nieruchomości wpisane do rejestru zabytków. W takich przypadkach trzeba złożyć wniosek o uzyskanie pozwolenia. Urząd, do którego zostanie złożony dokument, ma 65 dni na jego rozpatrzenie. Z rozpoczęciem wyburzania należy zaczekać do momentu uzyskania zgody. Jeżeli odpowiedź będzie odmowna, można odwołać się od decyzji.

 

Pozostałe dokumenty niezbędne do wyburzenia domu

Jeżeli do wyburzenia nieruchomości wystarczy zgłoszenie, nie trzeba załączać żadnych dodatkowych dokumentów. Inaczej jest w przypadku domów, które wymagają uzyskania pozwolenia na wyburzenie. W takim przypadku do wniosku należy dołączyć:

  • szkic lokalizacji obiektu,
  • opis planowanego prowadzenia rozbiórki,
  • pisemną zgodę właściciela nieruchomości.

Jak widać, wyburzenia wymagają złożenia dość dużej liczby dokumentów. Dlatego też w kwestiach formalnych warto skorzystać z pomocy specjalistów. Często firmy zajmujące się rozbiórkami oferują pełne wsparcie w tym zakresie.

Po szczegóły zapraszamy: wyburzenia Rybnik

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
modne dekoracje ścienne

Najmodniejsze dekoracje ścienne

wykończenie wnętrz

Jak urządzić niewielkie mieszkanie?