in

Uprawa surifinii

Surifinia to rodzaj rośliny z rodziny Boraginaceae. Jej kolorowe kwiaty, głównie białe, żółte i różowe są jedną z częściej wybieranych dekoracji ogrodowych i tarasowych. Dobrze sprawdza się również jako kolorowa kurtyna na altanie. Dzięki jej właściwościom może być uprawiana jako roślina jadalna. Liście i kwiaty mogą być używane jako dodatek do sałatek lub przyrządzone jako warzywo. Surifinia może być również używana do produkcji oleju, który jest bogaty w witaminy B i E. Jest to również źródło kwasu linolowego, który jest dobry dla skóry. Surifinia jest również często wykorzystywana w leczeniu różnych schorzeń, takich jak ból głowy, gorączka, reumatyzm i problemy skórne. Jest to więc bardzo przydatna roślina.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakich warunków klimatycznych, gleby oraz pielęgnacji potrzebują surifinie do prawidłowego wzrostu po to, by mogły odmienić wybrane przez ciebie miejsce.

W jakim klimacie uprawiać surifinie

Surifinie to kwiaty, które pięknie ozdabiają przede wszystkim tarasy, balkony oraz altany. Aby miały szansę wyrosnąć w pełni, należy zadbać o to, by znajdowały się one w jasnym, nasłonecznionym miejscu. Niewskazane jest trzymanie ich w cieniu, wówczas kwiaty, jeśli w ogóle zakwitną, będą mało atrakcyjne. Co więcej, te rośliny są bardzo odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Deszcz czy silny wiatr nie są im straszne, a ich zabezpieczanie nie jest konieczne.

Gleba pod uprawę surifinii

Do uprawy surifinii należy wybrać glebę żyzną, próchniczną i przepuszczalną. Najlepszym wyborem będą gleby piaszczyste, żyzne i przepuszczalne lub ich mieszanki. Ph gleby powinno być lekko kwaśne, w granicach 5,5 – 6,5. Aby to sprawdzić, można skorzystać z informacji na opakowaniach produktów lub użyć dostępnego w sklepach ogrodniczych i budowlanych precyzyjnego urządzenia.

Jak podlewać i nawozić surifinie?

Ciepłe i nasłonecznione miejsce może przyczynić się do wyschnięcia gleby, dlatego ważne jest, aby utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w donicy. Latem wskazane jest podlewanie surifinii dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a w chłodniejsze dni – 2-3 razy w tygodniu. Aby uniknąć zgnilizny korzeni, dobrze jest, gdy donica posiada otwory na dnie, dzięki którym nadmiar wody może wydostać się na zewnątrz. W kwestii nawożenia, surifinie lubią zróżnicowane produkty, które są bogate w potas, fosfor i żelazo.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Bordowy kolor ścian – jak zaaranżować sypialnie?

Dobór mebli do wnętrz – porady projektanta