in

Oświetlenie do salonu – uniwersalne i praktyczne lampy

Salon stanowi centralny punkt każdego mieszkania czy domu. Tutaj spotykamy się z rodziną i znajomymi, prowadzimy życie towarzyskie, a gdy trzeba – oddajemy się pracy. W salonie spędzamy czas na relaksie przy ulubionym filmie bądź z książką w ręku. Tutaj również zazwyczaj jest przejście na balkon, taras bądź do ogrodu.

Liczy się każdy element wyposażenia, zaplanowana aranżacja oraz wybrane lampy. Dziś rozważamy na temat tych ostatnich. Jak bowiem dobrać odpowiednie oświetlenie do salonu?

Lampy główne sufitowe

Nie obejdzie się bez instalacji oświetlenia głównego, a w tej roli najlepiej sprawdzają się lampy sufitowe. Możemy postawić na klasykę, czyli lampy wiszące – proste bądź nieco bardziej rozbudowane, w tym żyrandole, dobrane w zależności od aranżacji salonu. Pamiętajmy jednak o tym, by taka lampa znalazła się w centralnym punkcie salonu dla równomiernego rozświetlenia przestrzeni.

Jeśli zaś salon jest obszerny, podzielony na strefy, które spełniają różne funkcje, musimy zainstalować kilka punktów świetlnych. Nad częścią wypoczynkową może to być wspomniana lampa wisząca czy żyrandol, z kolei w strefie przeznaczonej do wspólnego spożywania posiłków przyda się kolejny punkt świetlny. Lampy idealnie spełniające swoje funkcje w salonie można znaleźć w sklepie LightPlus.pl.

Oświetlenie nad stołem

Jeśli to salon służy nam do wspólnego spożywania posiłków, znaleźliśmy idealne miejsce na duży stół wraz z krzesłami, powinniśmy i tutaj zadbać o oświetlenie. Lampy w tej części mają za zadanie tworzyć wyjątkową atmosferę. Odpowiednia barwa światła i kąt jego padania wpływają na podkreślenie walorów wizualnych podawanych dań, światło może wzmagać apetyt, bo przecież to, co pięknie się prezentuje, a nie tylko pachnie, zachęca nas do spróbowania. Jednocześnie zainstalowane tu lampy nie mogą przeszkadzać w porozumiewaniu się z domownikami i gośćmi. Na co postawić?

Wybierzmy pojedyncze lampy wiszące, które zainstalujemy centralnie nad stołem. Jeśli mebel ten jest okrągły bądź owalny – sprawdzi się jedna lampa. Jeśli zaś stół jest długi i prostokątny, warto rozważyć umieszczenie kilku pojedynczych punktów świetlnych w równych odstępach. Można również postawić na bardzo ciekawą i praktyczną opcję, jaką jest oświetlenie szynowe. To propozycja ruchomych punktów świetlnych zamieszczonych na szynach. Można je dowolnie przesuwać, a dodatkowo uruchamiać w różnych konfiguracjach, dzięki czemu uzyskujemy taki sposób oświetlenia, jakiego aktualnie potrzebujemy.

Oświetlenie zadaniowe – nie tylko w strefie czytelniczej

Potrzebne nam jest również oświetlenie zadaniowe. Lampy, które oświetlają precyzyjnie mniejsze fragmenty przestrzeni, np. w kąciku czytelniczym. W tej roli sprawdzą się kinkiety oraz lampki stołowe. Dodatkowo będą one pełnić funkcje dekoracyjne. Wybierając je należy pamiętać, aby swoją estetyką były spójne z pozostałymi lampami zainstalowanymi w salonie.

Salon to wyjątkowe pomieszczenie, wielofunkcyjne, praktyczne i będące niemalże wizytówką domostwa. Zadbajmy o właściwie dobrane oświetlenie korzystając z powyższych porad.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Lampy do jadalni – źródło światła i ozdoba w jednym

meble tapicerowane

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiału mebli tapicerowanych?