in

Najważniejsze elementy instalacji elektrycznych

Instalacja elektryczna to określony zespół elementów połączonych przewodami. W ramach obwodu stosuje się specjalną aparaturę zabezpieczająco-sterującą. Jakie są podstawowe elementy takiej instalacji?

Rozdzielnice w instalacji elektrycznej

Centralnym punktem instalacji elektrycznej jest rozdzielnica. Odpowiada ona za prawidłową pracę układu instalacyjnego. Umieszcza się w niej elementy sterujące i zabezpieczające. Rozdzielnicę montuje się w pobliżu wejścia do budynku, w widocznym miejscu. W razie zagrożenia takie umiejscowienie pozwala szybko odciąć napięcie. Wymiary rozdzielnicy są standaryzowane. Może to być jeden moduł lub jego wielokrotność. Są przystosowane do montażu np. we wnęce, Na rynku znaleźć można rozdzielnice podtynkowe oraz natynkowe, które są zawieszane na ścianie. Znajdujące się wewnątrz rozdzielnicy urządzenia powinny być czytelnie opisane, aby można było łatwo zidentyfikować obwody.

Aparatura elektryczna

Do każdej rozdzielnicy dołącza się odpowiednią aparaturę elektryczną. Zabezpieczenia nadmiarowoprądowe dobiera się do obciążenia obwodu i charakteru zasilanych z niego odbiorników. Regulują one obciążenia lub zwarcia w chronionym obwodzie. W zależności od rodzaju pomieszczenia wykonuje się różne obwody. W pokojach oraz innych suchych i ogrzewanych miejscach zalecana jest instalacja przewodów jednożyłowych w rurkach lub małych korytkach kablowych, umieszczonych pod tynkiem. Natomiast w miejscach wilgotnych wykorzystuje się wielożyłowe przewody. Często prowadzi się je po nieotynkowanej ścianie, za pomocą koryt kablowych. Przewody elektryczne można więc zamontować w różny sposób. Aby ułożyć je pod tynkiem, wykorzystuje się płaskie kable pokryte podwójną warstwą izolacji. Można też umieścić je w specjalnych rurkach, które później są zatynkowane.

Innym sposobem jest prowadzenie przewodów w listwach. Są to korytka kablowe wykonane z tworzywa lub stali nierdzewnej. Najczęściej montuje się je na podłodze. W zależności od rozmiaru korytka kablowego można w nim umieścić kilka przewodów.

Przekładniki prądowe

W instalacji elektrycznej ważnymi elementami są przekładniki prądowe. Dokonują one pomiaru prądu o dużych wartościach, które nie mogą być zmierzone poprzez bezpośrednie włączenie mierników ze względu na przekroczenie ich zakresów pomiarowych. Przekładniki prądowe oddzielają galwaniczne przyrządy od obwodu kontrolowanego oraz pozwalają na umieszczenie przyrządów w dużej odległości od obwodu kontrolowanego. Zabezpiecza to przed zakłóceniami wynikającymi z wpływu pól magnetycznych.

Wyłączniki i ograniczniki

Ważne są też różnego rodzaju wyłączniki nadprądowe, silnikowe i mocy, ograniczniki przepięć i wiele innych zabezpieczeń. Na przykład wyłączniki nadprądowe odpowiadają za zabezpieczenie na wypadek powstania zwarcia, przeciążenia lub innej awarii. Przy wyborze odpowiedniego wyłącznika nadprądowego należy wziąć pod uwagę obciążalność prądową oraz charakterystykę wyzwalania, a także znamionową zwarciową zdolność łączenia i liczbę biegunów. Dobrze dobrane produkty precyzyjnie zabezpieczają całą instalację elektryczną, zapewniając bezpieczeństwo czujnikom. Często w instalacjach elektrycznych stosowana jest aparatura elektryczna modułowa. To standardowe rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa budynku.

Gniazda i źródła światła

Dla wygody korzystania z instalacji elektrycznej ważne jest rozmieszczenia gniazd, łączników oraz źródeł światła. Ich montaż zależy od sposobu prowadzenia instalacji. W przypadku umieszczenia przewodów pod tynkiem gniazda są umieszczone w specjalnych puszkach. Natomiast gdy przewody biegną po ścianie, stosuje się gniazda natynkowe. Dostępne są różne łączniki umożliwiające sterowanie pojedynczymi i bardziej złożonymi źródłami światła. Natomiast na schodach lub długich korytarzach sprawdzają się łączniki schodowe lub impulsowe.

Bezpieczeństwo korzystania z instalacji elektrycznych zależy od każdego użytkownika. Nie jest wskazane samodzielne naprawianie sprzętu elektrycznego bez wiedzy i umiejętności. Po włączeniu do instalacji może on bowiem zniszczyć cały system.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zalanie

Usuwanie wody po zalaniu – czyli jak usunąć wodę z posadzki?

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED w sklepie Perfektmarket