Podesty ruchome dźwigowe, samobieżne lub stacjonarne składają się z platformy lub gondoli zawieszonej na ciągniku albo są podnoszonej na dźwigu. Maszyny takie umożliwiają podnoszenie osób i materiałów na duże wysokości. Obsługa podestów ruchomych jest odpowiedzialnym zadaniem, dlatego, aby zostać operatorem takiego urządzenia, trzeba mieć odpowiednie predyspozycje i zdobyć uprawnienia na zawodowym kursie.
Podesty ruchome są wykorzystywane w różnych firmach zajmujących się pracami na wysokościach. Ich obsługą zajmuje się profesjonalnie przeszkolony operator, który musi zdobyć określone uprawnienia na kursie na podesty ruchome. Podesty ruchome potocznie określane są mianem zwyżki, kosza lub podnośnika koszowego. Do podziału podestów można zastosować następującą klasyfikację:
- podesty ruchome wiszące,
- podesty ruchome masztowe,
- podesty ruchome przejezdne (w tym samojezdne).
Ważną częścią podestów jest wysięgnik, czyli konstrukcja nośna, która podpiera platformę roboczą. Ze względu na rodzaj wysięgnika podesty ruchome przejezdne dzielimy na: przegubowe, teleskopowe, nożycowe oraz przegubowo-teleskopowe.
Kto może wziąć udział w kursie na podesty ruchome?
Kurs na podesty ruchome umożliwia uzyskanie niezbędnych kwalifikacji do obsługi urządzeń dźwigowych wyposażonych w podesty ruchome. Uczestnikiem takiego szkolenia może być tylko osoba, która ukończyła 18 lat, zdobyła minimum wykształcenie podstawowe oraz nie wykazuje przeciwwskazań zdrowotnych, zwłaszcza do pracy na wysokościach. Warunek ten musi zostać poświadczony zaświadczeniem lekarskim.
Kurs na podesty ruchome – co obejmuje?
Szkolenia na podesty ruchome dzielą się na dwie kategorie:
- IP – uprawnia do obsługi podestów ruchomych przejezdnych (wolnobieżnych, samojezdnych montowanych na pojeździe i przewoźnych);
- IIP – uprawnia do obsługi podestów ruchomych (wiszących, masztowych i stacjonarnych).
W czasie kursu uczestnicy zapoznają się z budową oraz rodzajami podestów ruchomych, zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, a także z obowiązkami operatora na stanowisku pracy. Szkolenie jest podzielone na zajęcia praktyczne i teoretyczne. Kursanci otrzymują materiały szkoleniowe w wersji papierowej lub elektronicznej. Kurs zostaje zakończony egzaminem przeprowadzanym przez komisję UDT. Uprawnienia na operatora podestów ruchomych wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego są bezterminowe.
Kurs na podesty ruchome uprawnia do obsługi urządzeń podnośników koszowych. Zdobyte uprawnienia przydatne są przy pracach instalacyjnych, wykończeniowych, budowlanych czy dekoratorskich oraz w branży przemysłowej.