zakład ogrodowy
in

Kreatywnie i ambitnie w ogrodzie – zakładanie ogrodów Poznań

Jeśli postanowiłeś, że zadbasz o teren wokół swojego domu, zakładając tam ogród rekreacyjny, warto zapewnić roślinom, które będą tam rosły dobry start. Najlepiej to zrobić odpowiednio przygotowując glebę i zapewniając miejsce o właściwej ilości docierającego do niego światła słonecznego. Aby założyć ogród we właściwy sposób, zaplanuj całą pracę z odpowiednim wyprzedzeniem, testując glebę i dbając o zapewnienie idealnych warunków glebowe dla wybranych roślin. W tym krótkim poradniku znajdziesz informację, jak założyć ogród o najbardziej odpowiadającym Ci rozmiarze, od całkowitego zera. Aby to zrobić, wystarczą Ci podstawowe narzędzia ogrodowe. Specjalna maszyna do wycinania darni i usuwania trawy oraz glebogryzarka przyspieszają pracę, ale nie są konieczne. Możesz wypożyczyć glebogryzarkę ogrodową lub kosiarkę, jeśli nie chcesz jej kupować.

Sprawdź poziom nasłonecznienia — zakładanie ogrodów Poznań

Rób zdjęcia miejsca, w którym ma być Twój przyszły ogród rano, wczesnym popołudniem i wieczorem, aby zobaczyć, jak bardzo świeci tam słońce. Zakładanie ogrodu wymaga dość dokładnej wiedzy na temat tego, jaka ilość światła będzie docierać do roślin. Na tej podstawie możesz już wstępnie zdecydować o tym, co w przyszłości tam zasadzisz. Iglaki i inne rośliny ozdobne, które wymagają dobrego nasłonecznienia, powinny otrzymywać około sześciu godzin słońca dziennie. Rośliny średnio światłolubne wymagają od trzech do sześciu godzin słońca, a te, które lubią cień, nie powinny być w pełnym słońcu dłużej niż dwie do trzech godzin dziennie.

Ilość światła słonecznego zadecyduje, jakie rośliny wybrać i kiedy założyć ogród. Będziesz mieć najszerszy wybór roślin do wyboru, jeśli umieścisz ogród w pełnym słońcu lub w jasnym cieniu. Wybierając rośliny, sprawdzaj, ile pełnego słońca dziennie wymagają. Prawdopodobnie masz pomysł, gdzie chcesz posadzić kwiaty, aby poprawić widok z okien. Jeśli tak, wybierz rośliny odpowiednie do tych warunków wzrostu (takich jak pełne słońce, częściowe słońce lub cień). Jeśli będziesz robić zdjęcia miejsca usytuowania przyszłego ogrodu przez cały dzień, kupując kwiaty, krzewy i drzewka będziesz wiedział, ile słońca świeci w okolicy.

Jeśli jesteś elastyczny co do lokalizacji ogrodu, wybierz miejsce, które odpowiada wymaganiom słonecznym roślin, które chcesz. Wybierz się na wycieczkę do centrum ogrodniczego, aby zobaczyć, jakie rośliny są dostępne i ile słońca będą potrzebować. Zakładanie ogrodów Poznań w niskich miejscach na podwórku, gdzie zbiera się woda, nie jest dobrym pomysłem. Jesienią niskie obszary są zwykle bardziej narażone na występowanie silniejszego mrozu, co może skrócić okres wegetacji. Dobrze odwodniony obszar da najlepsze warunki dla roślin.

Dla laików planujących zakładanie ogrodów Poznań ma sporą ofertę firm, które profesjonalnie wesprą w tym przedsięwzięciu. Warto skorzystać z ich pomocy, gdy sami nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, a marzy nam się własna oaza zieleni.

Zaplanuj dokładnie przestrzeń

Dokładnie wytycz teren, w którym chcesz mieć swój przyszły ogród. Zakładanie ogrodów Poznań to czynność, która wymaga precyzyjnego planowania przestrzennego, bo kiedy okaże się, że Twoje drzewka i krzewy przeszkadzają Ci w innych czynnościach, nie będzie łatwo je przenieść gdzieś indziej. Dlatego już na samy starcie upewnij się, że jesteś zadowolony z układu, zanim jeszcze zaczniesz kopać.

Użyj sznurka i palików, aby dokładnie wyznaczyć kontur całego ogrodu. Unikaj tworzenia ciasnych kątów, które utrudniałyby późniejsze koszenie trawy w ogrodzie. Delikatne krzywizny wyglądają bardziej naturalnie niż ostre rogi. Wstępnie wytycz rozmiar, który będzie dla Ciebie łatwy do opanowania w pierwszym sezonie. Zawsze możesz dodać później kilka metrów z każdej strony, jeśli zdecydujesz, że chcesz mieć większy ogród.

Zanim zaczniesz kopać i wykonywać inne prace ziemne, poczekaj co najmniej jeden pełny dzień, aby móc spojrzeć na swój przyszły ogród z różnych punktów widokowych (takich jak taras lub salon) i o różnych porach dnia. O wiele łatwiej jest teraz zmienić kształt lub lokalizację niż po rozpoczęciu kopania.

Przetestuj glebę

Test gleby powie Ci, czy musisz dodać do gleby nawozy mineralne, takie jak wapno, azot, fosfor lub potas. Zestawy do testów są dostępne w centrach domowych i ogrodniczych, ale najdokładniejsze wyniki zapewnią firmy, które świadczą takie usługi, jak zakładanie ogrodów Poznań. Taka firma odeśle Ci dokładny raport informujący o zawartości składników odżywczych w glebie, potrzebnych składnikach odżywczych oraz rodzaju i ilości dodawanego nawozu.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ekspres do kawy

Czym charakteryzują się profesjonalne ekspresy do kawy z wyższych półek cenowych?

balustrady

Jak dbać o balustrady ze stali nierdzewnej? Balustrady Łódź