konstrukcje dachowe w budownictwie
in

Konstrukcje drewniane – przyszłość czy przeżytek?

Konstrukcje drewniane większości z nas kojarzą się z przeszłością. W rzeczywistości jednak w ostatnich latach cieszą się one coraz większą popularnością i bardzo szybko wracają do łask. Dlaczego tak się dzieje i czym charakteryzują się nowoczesne konstrukcje drewniane w budownictwie?

Niski koszt i duże możliwości

Przyczyną, dla której drewno na nowo podbija rynek budowlany jest nie tylko zwrócenie uwagi na ekologię i popularność ruchów less waste. Choć niewątpliwie konstrukcje drewniane generują znacznie mniej odpadów i są znacznie bardziej ekologiczne niż stalowe, to zaledwie jedna z wielu ich zalet.

Drewno jest na tyle pospolitym i prostym w obróbce materiałem, że koszty produkcji konstrukcji dachowych z drewna są znacznie niższe niż w przypadku innych materiałów. Jednocześnie łatwość modyfikacji sprawia, że drewno charakteryzuje się szerokim zakresem zastosowania i wysoką technologicznoscią. To sprawia, że przy odpowiednim projekcie jesteśmy w stanie wykorzystać konstrukcje drewniane jak tylko chcemy, również tworząc znaczne rozpiętości dźwigarów, bez stosowania dodatkowych podpór.

Co więcej, nowoczesne rozwiązania pozwalają na błyskawiczne wzniesienie konstrukcji dachowych, bez generowania opóźnień na terenie budowy. Wszystko dzięki przeniesieniu większości prac do specjalistycznych fabryk. Na budowę przyjeżdżają już gotowe elementy, które wystarczy połączyć w całość, bez konieczności obróbki drewna na placu.

Technologia płytek kolczastych – rewolucja w konstrukcjach dachowych

Rosnąca popularność konstrukcji drewnianych w budownictwie nie wzięła się z niczego. Ostatnie kilkadziesiąt lat to ogromny postęp w dziedzinie zaawansowanych technologii i sposobów wykorzystania drewna. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, na rynku zaczęły pojawiać się firmy oferujące całkowicie innowacyjny sposób wznoszenia dachów, oparty na prefabrykowanej więźbie dachowej łączonej z zastosowaniem technologii płytek kolczastych.

Rozwiązanie to wymaga bardzo skrupulatnego planowania i zaprojektowania wszystkich detalów. Następnie wszelkie drewniane elementy obrabiane są przez specjalistyczne maszyny i spajane z użyciem nowoczesnych łączników. Płytki kolczaste wykonywane są z blachy i posiadają kolce wytłoczone z jednej strony. Części łączy się ze sobą z użyciem maszyny, która wprasowuje płytki w drewno. W ten sposób powstaje trwała i mocna konstrukcja, która doskonale sprawdza się zarówno w prostych, jak i bardziej złożonych dachach, jednocześnie pozwalając uzyskać dużą przestrzeń bez słupów.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
budowa

Czy budowa domu musi być droga?

wysokie rachunki za ogrzewanie

Wysokie rachunki za ogrzewanie? Postaw na grzejniki hybrydowe