pranie
in

Jak poprawnie zrobić pranie?

Nie dla każdego wykonanie prania i obsługa pralki są czynnościami łatwymi do wykonania. Jest wiele instrukcji prania, oraz sposobów na wykonanie prania, ale warto trzymać się podstawowych zasad. Czy pranie można w ogóle wykonać niepoprawnie? Otóż tak, a skutki niepoprawnego użycia detergentów piorących lub błędnej segregacji mogą skutkować farbowaniem bielizny, czy ulubionych dżinsów. Zobaczmy, od czego zacząć, by poprawnie wykonać pranie.

Najważniejsza jest segregacja

Pranie należy rozpocząć od segregacji. Wcześniej jednak nasze brudne ubrania trafiają do kosza na pranie. O ile w naszym domu mamy możliwość, możemy postawić kilka koszy na pranie, by ułatwić sobie wstępną segregację. Jeśli jednak dysponujemy jednym koszem i służy on całej rodzinie, więcej czasu musimy poświęcić na segregację prania. Właśnie od tego należy zacząć czynności związane z praniem. Prawidłowa segregacja prania polega no oddzieleniu ubrań według kolorów, lub materiałów, z jakich są wykonane. Najlepiej jest prać w jednym bębnie ubrania bawełniane, a w kolejnym wełniane, czy poliestrowe. Wiele powie nam również metka na ubraniu, która będzie doskonałą wskazówką podczas segregacji. Jeśli chodzi o kolory, warto zauważyć, czy kładziemy do pralki czarne rzeczy i czy nie zawieruszyły się tam na przykład białe skarpetki, które wyprane z granatami, mogą się zabarwić, lub szybko poszarzeć. Na początku segregujemy więc ubrania:

  • czarne i granatowe,
  • białe,
  • kolorowe,

Segregując pranie kolorami, minimalizujemy ryzyko, że któreś z ciemnych rzeczy, zafarbuje jasne.

Jak zrobić pranie, by ubrania nie farbowały?

Oczywiście prócz segregacji według kolorów istnieją również sposoby na farbujące tkaniny. Przede wszystkim warto prać ubrania według zaleceń producenta. Należy przeczytać wskazówki zawarte na metce, zarówno te dotyczące prania jak i prasowania, a niekiedy nawet suszenia. Farbowanie ubrań ma miejsce zazwyczaj, gdy pierzemy kolorowe ubrania, nowe, lub niskiej jakości, które po prostu wypuszczają nadmiar pigmentu w wodzie pod wpływem środków piorących i tym samym barwią inne ubrania. Aby tego uniknąć, możemy skorzystać z profesjonalnych pralni, lub użyć chusteczek pochłaniających pigment, które wkłada się do bębna pralki wraz z innymi tkaninami.

Oznaczenia prania – co oznaczają informacje na metkach

Na naszych ubraniach zauważyć można kilka rodzajów oznaczeń. Zazwyczaj znajdują się one na metce przy kołnierzu, lub po boku na szyciu ubrania. Metki są przytwierdzone do ubrania, najczęściej przyszyte na stałe i posiadają nadruk z kilkoma ważnymi dla nas informacjami. Przede wszystkim jest to skład ubrania, a także rysunki, określające program i temperaturę prania i prasowania. Oznaczenia te są zunifikowane i tak na przykład kreska pod miską oznacza pranie delikatne, w niskich temperaturach, symbol dłoni oznacza pranie ręczne. Trójkąt oznacza, że tkaninę można wybielić, a trójkąt z dwiema kreskami pozwala jedynie na wybielanie tlenowe. Warto zaufać oznaczeniom na tkaninach, ponieważ stosowanie się do zaleceń pozwoli nam na długowieczność tkanin.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Jak dodać wnętrzu przytulności i stworzyć stylowy wystrój? Postawcie na tkaniny lniane.

Grzejniki drabinkowe sekret ich popularności