Drewniany taras pasuje niemalże do każdego stylu. Jest on rozwiązaniem bardzo uniwersalnym, naturalnym i wygodnym. Niektórzy obawiają się jednak, że drewno jest materiałem nietrwałym, a taras z niego wykonany zbyt szybko ulegnie zniszczeniu. Warto wiedzieć, że jeśli powierzchnia z drewna będzie regularnie konserwowana, taras może służyć nawet do kilkudziesięciu lat. Zaniechanie tych czynności sprawi natomiast, że surowe drewno zacznie niszczeć. Stanie się szare, rozwiną się w nim grzyby i glony oraz będzie gniło. Aby temu zapobiec, deski tarasowe należy najpierw właściwie zaimpregnować, a następnie regularnie konserwować.
Jak dbać o drewniany taras na co dzień?
Aby drewniany taras służył przez wiele lat, nie wolno zapominać o jego regularnym zamiataniu. Nanoszony codziennie piasek i ziemia oraz drobne kamyki, które przedostają się na powierzchnię wraz z butami, rysują ją i ścierają. Dlatego należy pamiętać, aby regularnie je usuwać. Dobrze jest też co pewien czas umyć podłogę wodą. W przypadku pojawienia się na posadzce ciężko zmywalnych plam należy zastosować odpowiednie detergenty.
Jeśli deski tarasowe są ryflowane, trzeba bardzo uważnie czyścić ich szczeliny. Na co dzień, gromadzi się w nich sporo brudu i błota, które można łatwo usunąć ostrą szczotką. Ważne jest jednak, aby deski czyścić zgodnie z kierunkiem ryflowania.
Jak wybrać właściwe preparaty?
Aby zachować taras w dobrym stanie, należy stosować preparaty do czyszczenia tarasu – najlepiej dostosowane do rodzaju drewna, z którego został wykonany. Jakich produktów można użyć?
- Jednym ze sposobów konserwacji jest użycie oleju do tarasów. To środek, który pozwala drewnu oddychać, czyli oddawać zgromadzoną wilgoć, jednocześnie ograniczając jej wnikanie. Chroni on także deski tarasowe przed zanieczyszczeniami oraz działaniem promieni UV, które powodują szarzenie powierzchni.
- Deski tarasowe można też zaimpregnować preparatami z filtrami UV lub z barwnikami o funkcji ochronnej. Impregnat wnika w drewno, chroni je przed grzybami, pleśnią, glonami i innymi szkodnikami. Stosuje się go zazwyczaj przed położeniem lakieru lub lakierobejcy.
- Lakiery i lakierobejce tworzą na drewnie powłokę, nie wnikając w jego strukturę. Niektóre z nich barwią dodatkowo drewno na wybrany kolor. Chronią je przed czynnikami atmosferycznymi i promieniami UV.
- Lazura to mrozoodporny środek produkowany na bazie żywicy, który wnika, w głąb drewna, oraz tworzy powłokę ochronną. Zabezpiecza ona drewno przed wodą – nawet jeśli znajdzie się ona na jego powierzchni, nie wniknie do środka.
Jak stosować środki zabezpieczające drewno?
Producenci środków służących do konserwacji drewna umieszczają na produkcie etykietę zawierającą informację o właściwościach preparatu wraz z instrukcją jego stosowania. Zapoznanie się z nią nie tylko ułatwia pracę, ale również zmniejsza ryzyko, że powierzchnia zostanie niewłaściwie zabezpieczona. Najczęściej jednak drewno impregnuje się przy pomocy pędzla.
Należy również wiedzieć, że sposób zabezpieczania desek tarasowych może zależeć od ich rodzaju – czy są one ryflowane, czynie, oraz od gatunku drewna, z jakiego je zrobiono. Z tej właśnie przyczyny, szczególnie w przypadku odmian egzotycznych, warto zasięgnąć informacji od sprzedawcy lub producenta.
Kiedy należy konserwować drewniany taras?
Zabiegi związane z konserwacją desek tarasowych należy wykonywać, gdy na dworze jest ciepło, ale nie upalnie. Najlepszą temperaturą otoczenia jest przedział od 5 do 25 st. C, choć istnieją na rynku preparaty o innych wymaganiach. Najbardziej istotne jest, aby przed rozpoczęciem konserwacji drewno było suche, a jego wilgotność nie przekraczała 25 proc. Nie należy rozpoczynać pracy, gdy w powietrzu jest dużo wilgoci, wczesnym rankiem ani bezpośrednio przed deszczem. Trzeba też pamiętać, że preparaty konserwujące drewno mogą schnąć nawet do 24 godzin.
Jak konserwować drewniane deski tarasowe?
Wszelkie preparaty służące do konserwacji drewna nakłada się na dokładnie oczyszczoną powierzchnię. Zanieczyszczenia, takie jak kurz czy nalot, pochodzący z glonów, zmniejszają przyczepność środka. Dlatego drewno, które ma być zaimpregnowane, należy najpierw umyć wodą z dodatkiem detergentu, po czym dokładnie spłukać i wysuszyć. Do usunięcia poważniejszy zabrudzeń, warto użyć specjalnych preparatów przeznaczonych do czyszczenia drewna. Przeciwdziałają one również porostom i grzybom oraz odtłuszczają powierzchnię. Z kolei wszelkie tłuste plamy usuwa się przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej.
Przed położeniem środka impregnującego, powierzchnię desek tarasowych, należy wyszlifować i zaszpachlować ubytki. Po tych czynnościach można nakładać pędzlem substancję impregnującą. Powinna być ona nanoszona wzdłuż słojów nawet do trzech razy w zależności od rodzaju preparatu.
Jak często zabezpieczać deski tarasowe?
Drewnianą posadzkę powinno olejować się co najmniej raz w roku po zimie, ale niekiedy warto czynność tę powtórzyć jesienią. Pokrywanie powierzchni lakierami i lakierobejcami należy wykonywać co kilka lat, według wskazań producenta. Z kolei lazura położona w co najmniej dwóch albo trzech warstwach, powinna wystarczyć na okres od 3 do 8 lat.
Co wskazuje, że trzeba niezwłocznie przystąpić do konserwacji desek tarasowych?
Nie powinno się lekceważyć symptomów wskazujących na niszczenie drewnianej powłoki. Jeśli na deskach tarasowych da się zauważyć szary nalot albo przetarty lakier – powinno się jak najszybciej podjąć czynności konserwujące. Zwlekanie może doprowadzić do powstania na drewnie uszkodzeń, których nie będzie można później usunąć. Może to odbić się na kieszeni użytkownika i doprowadzić do konieczności wymiany desek tarasowych, a w najgorszym wypadku do całościowego remontu tarasu.