garaż blaszak
in

Garaż blaszany – co musisz wiedzieć przed zakupem?

Planujesz nabyć garaż blaszany? Chcesz się dowiedzieć, jaka jest specyfika tej metalowej konstrukcji? Jak przygotować podłoże pod postawienie blaszaka? Jaki dach będzie najlepszy: jednospadowy czy dwuspadowy? Jakie drzwi garażowe można wybrać? A może są jakieś nietypowe zastosowania takich obiektów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule. Zobacz, co musisz wiedzieć, zanim dokonasz zakupu.

Garaże blaszane – specyfika konstrukcji

Ten typ obiektu budowlanego jest wykonany z blachy ocynkowanej bądź ocynkowanej powlekanej. Oprócz koloru garażu blaszanego klient może wybrać blaszaki:

  • pojedyncze, podwójne, potrójne,

  • z dachem dwuspadowym oraz jednospadowym ze spadem na front, tył, bok,

  • wyposażone w standardową garażową bramę uchylną o typowym poszyciu T7 lub z efektownym poziomym szerokim panelem,

  • z oknem i dodatkowymi drzwiami umieszczonymi w ścianie lub skrzydle bramy.

O uniwersalności i praktyczności tych konstrukcji metalowych przesądza również szeroki wybór ich wymiarów: 3 × 5 m, 4 × 5 m, 4 x 6 m, 6 x 5 m, 9 x 5m, 6 × 6 m, 6 × 7 m i wiele innych.

Jak przygotować podłoże pod blaszaki?

Do postawienia blaszaka niezależnie od tego, czy będzie on jedno-, dwuspadowy czy też dwustanowiskowy konieczny jest solidny fundament. W szczególności wymaga tego konstrukcja garażu blaszanego na samochód i inne pojazdy mechaniczne (łodzie, quady itp.) Eksperci budowlani zalecają w takiej sytuacji wykonanie wylewki betonowej, której grubość powinna wynosić średnio 10-20 cm i zajmować teren większy od wymiarów budowli z blachy o ok. 20-30 cm.

W przypadku, kiedy blaszak ma być pomieszczeniem gospodarczym, miejscem do przechowywania narzędzi ogrodniczych, budowlanych, mebli, ogrodowych lub tymczasowym rozwiązaniem, można zastosować punktowe odwierty o średnicy min 20 cm zalane betonem – dla typowego wymiaru 3×5 wystarczy 6 takich betonowych „szklanek”. Należy pamiętać aby mierzyć przekątne (mają one być równe aby powstał prostokąt), oraz zachować jednakowy poziom. W wersji minimum wystarczy ułożyć bloczki fundamentowe lub płyty chodnikowe lub też inne masywne prefabrykaty jak np. krawężnik drogowy, zachowując przynajmniej kilkunastocentymetrowy zapas na zewnątrz i do wewnątrz obrysu konstrukcji. Do tak przygotowanego podłoża można przytwierdzić i ustabilizować kotwami blaszak. Materiałem, który wykluczy możliwość skutecznego przymocowania konstrukcji takich jak garaże blaszane, jest kostka brukowa. Jest to zbyt kruchy i lekki element dlatego można ją stosować jako podłoże wyłącznie jeśli uprzednio pod spodem zalejemy kilka – kilkanaście punktów betonem aby później można było przymocować do nich garaż.

Jaki rodzaj blachy jest najlepszy do tego typu konstrukcji?

Aby zapewnić odpowiednie warunki przechowywania samochodu, innych urządzeń mechanicznych lub wartościowych rzeczy, konstrukcja garażu blaszanego powinna zostać wykonana z wysokiej klasy materiałów. Jednym z nich jest blacha ocynkowana I gatunku, która daje gwarancję zabezpieczenia przed niekorzystnymi i zmiennymi warunkami pogodowymi.

Dodatkową ochronę oferuje zastosowana blacha ocynkowana, powlekana akrylem dostępnym w szerokiej gamie barw z palety RAL. To doskonała opcja dla osób szukających blaszaka, którego wygląd zewnętrzny ma komponować się z elewacją i nie psuć piękna otoczenia surową strukturą metalu.

Blaszak może także zostać wykonany z blachy drewnopodobnej Premium w kolorze „Złoty Dąb” lub „Orzech”. Garaż metalowy imitujący naturalne drewno to oryginalne i estetyczne rozwiązanie aranżacyjne. Konstrukcja jest bardzo realistyczna i niezwykle trudno stwierdzić czy ma się do czynienia z blachą.

Jednospadowy czy dwuspadowy dach w blaszaku?

Oprócz wykonania blaszaka na wymiar zgodnie z preferencjami klient może również wybrać rodzaj pokrycia dachowego. Garaże jednospadowe są najpopularniejszym rozwiązaniem i mają standardowo typową wielkość 3 × 5 m. i typowy spad dachu 5%. Można także zamówić wersję poszerzoną 3,5/4/5/ 6/9/12 × 5 m oraz inny kąt nachylenia dachu co wynika z wielu możliwych wariantów wysokości garażu. Natomiast garaż dwuspadowy jest szczególnie praktyczny w użytkowaniu zimą podczas opadów śniegu. Jego posiadacze docenią fakt że powierzchnia dachu podzielona jest na 2 części a dodatkowo nachylenie wynosi minimum 18% co w większości przypadków skutkuje samoczynnym zsuwaniem śniegu po jego stromej powierzchni.

Dodatkowe rozwiązania, które sprawdzą się w garażach blaszanych

Popularne blaszaki to nie tylko miejsce postojowe dla samochodów, przechowalnia rowerów czy wyposażenia ogrodowego. To uniwersalne konstrukcje wszechstronnego zastosowania. Możliwość zamontowania okien i dodatkowych drzwi sprawiają, że garaże metalowe mogą z powodzeniem służyć jako biura handlowe, szatnie czy pomieszczenia gospodarcze przy boiskach piłkarskich.

W takim obiekcie można np. stworzyć własną przydomową siłownię. Wówczas budynek stanowi miejsce na ławki, sztangi, stojaki, hantle i różne akcesoria treningowe.

Innym praktycznym zastosowaniem jest możliwość składowania pojemników przeznaczonych do segregowania różnego rodzaju odpadów. Dzięki sporej szerokości i długości można ustawić kontenery na odpady mieszane, plastikowe, metalowe, papierowe, bio- i elektroodpady.

Różne możliwości konfiguracyjne umożliwiają dostosowanie metalowej konstrukcji do konkretnego zastosowania.

Jakie wymagania powinien spełnić garaż blaszany na samochód?

Decydując się na zakup jednospadowego garażu blaszanego lub dwuspadowego na samochód, należy pamiętać, aby uwzględnić miejsce na:

  • pełne otwieranie drzwi bocznych i klapy bagażnika w pojeździe,

  • dodatkowe wyposażenie auta w postaci haku holowniczego, opon letnich/zimowych czy bagażnika dachowego.

Ponadto inna wielkość blaszaka będzie pasowała do samochodów osobowych, terenowych, VAN, SUV itp.

Blaszany garaż – ciekawa i praktyczna alternatywa dla murowanych i drewnianych konstrukcji

W artykule znalazły się najważniejsze informacje, jakie mogą być potrzebne przy zakupie obiektu z blachy. Możliwość wyboru odpowiednich materiałów, wymiarów, koloru, rodzaju dachu czy dodatkowego wyposażenia powodują, że blaszak metalowy ma wielofunkcyjne zastosowanie. To także doskonała alternatywa dla murowanych i drewnianych budowli. Niższa cena, mobilność i fantastycznie krótki czas montażu – to najważniejsze właściwości tych konstrukcji, których szeroki wybór oferuje producent garaży blaszanych.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
krzeslo tango

Krzesła na płozach – wybierz jakość i nietuzinkowe rozwiązania!

salon w stylu tradycyjnym

Salon w stylu tradycyjnym – o czym należy pamiętać?