ogrzewanie podlogowe elektryczne
in

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

W ostatnich latach ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne w powstających budynkach. Nie brakuje także chętnych na takie rozwiązanie wśród osób dokonujących generalnego remontu w swoim domu lub mieszkaniu. Najczęściej wśród tzw. podłogówek spotyka się ogrzewanie wodne i elektryczne. Oba rodzaje przynoszą liczne korzyści, ale mają też swoje minusy. W tym tekście przyjrzymy się bliżej podłogówce elektrycznej.

 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – charakterystyka

Na początek warto wyjaśnić, czym w ogóle jest podłogowe ogrzewanie elektryczne i jak działa. To po prostu siec przewodów, które nagrzewają się pod wpływem przebiegającego przez nie prądu. Przeważnie mają formę gotowych folii lub mat grzewczych, które to elementy układa się bezpośrednio pod wierzchnią warstwą podłogi, czyli np. pod panelami, parkietem czy kafelkami. Przewody przekazują ciepło do podłogi, która z kolei oddaje je do znajdujących się na niej mebli oraz innego wyposażenia pomieszczenia. Jeszcze do niedawna ogrzewanie podłogowe elektryczne było stosowane wyłącznie w łazienkach i kuchniach. Odkąd jednak pojawiły się panele drewniane i drewnopodobne lepiej przystosowane do tego rozwiązania – czyli dobrze przewodzące ciepło – elektryczną podłogówkę stosuje się także w salonach, sypialniach oraz pozostałych pokojach.

 

Zalety ogrzewania podłogowego elektrycznego

Zaczynając od samego początku, w pierwszej kolejności należy wymienić stosunkowo niski koszt takiej instalacji oraz jego montażu, a także łatwość wykonania tej czynności, która nie wymaga ingerencji w konstrukcję budynku. Kiedy już elektryczne ogrzewanie podłogowe zacznie funkcjonować, można cieszyć się jego praktycznie bezobsługową pracą oraz bardzo wysoką efektywnością cieplną. Taka podłogówka nie wymaga zapełniania zasobnika z paliwem, ponieważ wystarczy podłączenie do sieci energetycznej. Cała obsługa sprowadza się natomiast do ustawienia odpowiedniej temperatury za pomocą specjalnego sterownika. Funkcja programowania pozwala na efektywniejsze zarządzanie ciepłem. Elektryczna podłogówka oddaje ciepło poprzez promieniowanie podczerwone, dzięki czemu minimalizuje się jego utratę. Ponadto, w wyniku jej pracy nie dochodzi do spalania szkodliwych substancji, co oznacza także korzyści dla środowiska.

 

Czy ogrzewanie podłogowe elektryczne ma wady?

Jak już wspomnieliśmy, żaden rodzaj ogrzewania nie jest idealny. W przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego najczęściej mówi się wysokich kosztach eksploatacji. Rolę nośnika ciepła w takich konstrukcjach pełni energia elektryczna, a jak wiadomo, ceny prądu są obecnie bardzo wysokie i stale rosną. Warto jednak zauważyć, że producenci takich instalacji starają się dążyć do tego, aby oferowane przez nich urządzenia były jak najbardziej energooszczędne. Dostępne w naszym asortymencie folie grzewcze zużywają nawet o połowę mniej prądu w porównaniu z tradycyjnymi matami grzewczymi. Co więcej, jeśli połączy się ogrzewanie podłogowe elektryczne z panelami fotowoltaicznymi, koszty eksploatacyjne będą jeszcze niższe.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
meble modulowe mlodziezowe

Meble modułowe w pokoju młodzieżowym – sposób na stworzenie indywidualnej przestrzeni

bateria umywalkowa

Jakie baterie umywalkowe polecają projektanci wnętrz?