in

Szkło bezpieczne – czyli jakie?

Spotkałeś się z określeniem „szkło bezpieczne”, ale nie wiesz, co to dokładnie znaczy? W tym artykule przyjrzymy się nieco bliżej charakterystycznym cechom materiałów tego rodzaju, a także podpowiemy, gdzie i w jakich sytuacjach znajdują one zastosowanie.

Czym jest bezpieczne szkło?

Zdefiniowanie, czym jest szkło bezpieczne, nie jest specjalnie trudne. Pod pojęciem tym kryje się bowiem kategoria szkła, które ma za zadanie zabezpieczać mienie (dom, biuro, instytucje) przed ewentualnym działaniem włamywaczy czy też agresorów.

Innymi słowy – bezpieczne szkło to takie, które będzie skuteczną przeszkodą, trudną do sforsowania. Oznacza to, że zamontowane w dowolnym miejscu, pozostanie bardzo odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, spowodowane nie tylko wystrzelonymi nabojami (szkło kuloodporne), ale też uderzone twardymi przedmiotami, takimi jak młotki, siekiery czy podobne elementy.

Warto podkreślić, że doskonale sprawdza się ono także w przypadku osłony obiektu przed działaniem czynników atmosferycznych. Jest na tyle trwałe, że nie powinno zaszkodzić mu ani intensywne gradobicie, ani porywisty wiatr i wichura.

Ostatnią, bardzo ważną kwestią, jest sposób „zachowania” się bezpiecznego szkła w wyniku kontaktu z czynnikiem zewnętrznym. Standardowe szkło ulega w takiej nagłej sytuacji stłuczeniu i rozpada się na wiele, często bardzo ostrych i niebezpiecznych odłamków. Szkło bezpieczne natomiast pęka w taki sposób, że nie tworzą się kawałki o ostrzejszych brzegach, a tym samym ryzyko zranienia zostaje mocno zminimalizowane.

Gdzie stosuje się szkło bezpieczne?

Szkło bezpieczne jest wykorzystywane w naprawdę wielu miejscach – począwszy od budynków mieszkalnych. Wiele osób prywatnych decyduje się na wykorzystanie takiego szkła w swojej stolarce otworowej, by zapewnić zarówno rodzinie, jak i zgromadzonemu majątkowi możliwie wysoki poziom bezpieczeństwa – może to mieć duże znaczenie, jeżeli mieszkanie znajduje się na parterze lub gdy nieruchomość zlokalizowana jest na obrzeżach miasta czy też wyraźnie prezentuje wyższy standard i może wzbudzać zainteresowanie złodziei.

 Jednak znacznie częściej takiego typu szkło montowane jest w obiektach użytkowych – warto w tym miejscu wymienić, chociażby, witryny sklepowe, które stają się dzięki niemu odporniejsze na szereg ewentualnych zagrożeń fizycznych, głównie związanych z próbami włamania. Ze względu na swoją wyjątkową odporność, z tego rodzaju szkła są także często produkowane drzwi do punktów usługowych. Z jego właściwości korzysta ponadto wiele obiektów użyteczności publicznej – na przykład posterunki policji czy szpitalne izby przyjęć. Również całodobowe sklepy, stacje benzynowe czy apteki z nocnymi dyżurami wykorzystują konstrukcje ze szkła bezpiecznego w celu ochrony pracowników przed różnego rodzaju zagrożeniami.

Bezpieczne szkło antywłamaniowe to także istotny element zabudowy wszelkiego rodzaju instytucji związanych z przechowywaniem czy sprzedażą wartościowego mienia. Mowa oczywiście o takich obiektach, jak banki, urzędy, kantory, lombardy czy też salony jubilerskie i pracownie złotnicze. Nie da się ukryć, że często w takich miejscach konieczne jest zastosowanie dodatkowych elementów ochrony – wówczas szkło bezpieczne jest także stosowane w zabudowie okienek kasowych i podobnych konstrukcji.

Czy szkło bezpieczne zapewnia całkowitą ochronę przed włamaniem?

Warto pamiętać, że żadne dostępne obecnie szkło, w tym szkło bezpieczne, nie chroni w pełni przed włamaniem czy uszkodzeniem mienia. Głównym celem użytkowania tego rodzaju materiałów jest zachowanie takiej wytrzymałości, by w razie ewentualnego ataku zyskać odpowiednią ilość czasu do wezwania pomocy czy też tak długie odpieranie działań włamywaczy, by po pewnym czasie zniechęcili się do dalszych prób sforsowania zapory.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Architekt wnętrz – Twój przewodnik po świecie idealnie zaprojektowanego przestrzeni

Podstawy wyboru narzędzi frezarskich dla początkujących