Szalunki
in

Szalunki podczas remontów. Kupować czy wynajmować?

Szalunki stanowią niezbędne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie stawiane są betonowe elementy konstrukcyjne takie jak ściany, słupy, podmurówki czy stropy. Przy planowaniu budowy wielu inwestorów zastanawia się, co jest lepszym rozwiązaniem – zakup, czy może wynajem szalunków? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

 

Czym są szalunki i dlaczego są takie ważne?

Szalunki najczęściej wykonane są z drewnianych desek lub płyt i stanowią tymczasową formę, która warunkuje prawidłowe wykonanie różnego rodzaju konstrukcji betonowych. Ich głównym zadaniem jest nadanie poszczególnym elementom pożądanej formy, ustabilizowanie konstrukcji, a także zabezpieczenie jej podczas przeprowadzanych prac. Rozróżniamy kilka rodzajów szalunków, wśród których najczęściej stosowane są szalunki ścienne oraz stropowe.

Szalunki są zdejmowane po związaniu betonu i całkowitym wyschnięciu materiału, co może trwać od kilku dni do nawet 4 tygodni. W profesjonalnym budownictwie coraz częściej stosowane są szalunki systemowe, które pozwalają zoptymalizować czas pracy na budowie.

Szalunki – wynajem czy kupno?

Budowa, czy nawet gruntowny remont domu, wiążą się z niemałymi kosztami. Dlatego tam, gdzie to jest możliwe, warto szukać oszczędności. Jednym z możliwych rozwiązań jest wynajem szalunków zamiast ich kupowania. Szalunki stanowią konstrukcję tymczasową i po związaniu betonu, przestają już być potrzebne na budowie. Decyzja o zakupie lub dzierżawie szalunków zależy między innymi od tego, jakiego rodzaju elementy oraz jaką powierzchnię zamierzamy szalować, jakim budżetem dysponujemy, a także czy będziemy jeszcze w przyszłości potrzebować szalunki. W przypadku osób prywatnych, które budują lub remontują dom, wynajem szalunków jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Dzierżawa wychodzi nawet kilkukrotnie taniej, niż kupienie szalunków potrzebnych na czas budowy czy remontu domu.

Zakup szalunków doskonale sprawdzi się natomiast w przypadku dużych firm, które realizują wiele inwestycji budowlanych. Solidne szalunki systemowe nadają się do wielokrotnego użytku, dlatego po ich zdjęciu z gotowej konstrukcji, mogą zostać użyte ponownie przy kolejnych realizacjach. Dodatkową zaletą gotowych systemów szalunkowych jest znaczące usprawnienie przebiegu prac budowlanych, co pozwala szybko zrealizować dany projekt i przystąpić do kolejnych inwestycji. Niektóre profesjonalne firmy oferują gotowe szalunki wykonywane pod indywidualne zamówienie, co pozwala jeszcze bardziej skrócić czas pracy na budowie.

Bez względu na to, czy decydujesz się na zakup, czy też na wynajem szalunków, postaw na solidne rozwiązania, które pozwolą Ci uzyskać pożądany efekt i zadbać o trwałość oraz solidność każdej konstrukcji. Sprawdź, jaką ofertę przygotował sklep Szalunkowy – wynajem szalunków ściennych i stropowych, a także wynajem sprzętu potrzebnego do prac przy szalowaniu. To sprawdzona wypożyczalnia szalunków, które spełniają najwyższe kryteria i zapewnią niezawodność na każdej budowie.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ślub

Jak przygotować się do zakupu wymarzonej sukni ślubnej?

Nowe mieszkania w Warszawie

Mieszkania w Warszawie? Najtaniej na Białołęce