Nowoczesne oświetlenie domu
in

Smart oświetlenie – sposób na mniejsze zużycie energii?

Nowoczesne technologie w domach to już nie tylko sposób na poprawę komfortu w codziennym funkcjonowaniu. Coraz częściej zaawansowane produkty i wyposażenie są w stanie obniżyć wysokość bieżących rachunków, a nawet zadbać o środowisko naturalne. Takie możliwości daje też inwestycja w inteligentne oświetlenie do domu. Jak działa i dlaczego jest eko? O tym napiszemy poniżej.

Czym jest inteligentne oświetlenie do domu?

Oświetlenie inteligentne to systemy rozwijane intensywnie od kilku lat. Określa się je mianem rozwiązań typu smart. Mogą to być produkty niezależne albo wpisane w całościowy Smart House, w którym wszystkimi domowymi urządzeniami elektrycznymi steruje się zdalnie, z pomocą centralnego komputera.

Oświetlenie inteligentne to zatem zespół produktów, dzięki którym nie trzeba już każdorazowo podchodzić do włącznika, by dopasować oświetlenie we wnętrzu do aktualnych potrzeb.

Sterowanie może odbywać się za pośrednictwem:

  • pilota,

  • komend głosowych,

  • aplikacji mobilnych.

Zwłaszcza ta ostatnia opcja jest obecnie mocno rozwijana, co widać choćby na przykładzie nowoczesnych produktów dostępnych na stronie: https://azzardo.com.pl/. Dlaczego? W tym przypadku nie trzeba bowiem dodatkowego osprzętu, a urządzenie do kontrolowania warunków oświetleniowych ma się zawsze przy sobie. Tę rolę spełnia bowiem telefon lub tablet.

Oprócz samych lamp w ramach systemów stosuje się także specjalne adaptery, żarówki LED i czujniki, komunikujące się między sobą za pośrednictwem sieci WiFi. Dzięki temu oświetlenie domu staje się znacznie prostsze i wygodniejsze.

Podstawowe funkcjonalności systemu smart w domowym oświetleniu

Na co pozwala smart oświetlenie w domu? Przede wszystkim to sposób na wygodne kontrolowanie bieżących warunków oświetleniowych. System umożliwia:

  • włączanie / wyłączanie lamp (pojedynczych lub zespołów),

  • regulowanie natężenia światła,

  • zmianę temperatury barwowej,

  • dostosowanie koloru światła.

W efekcie dzięki jednemu, dwóm kliknięciom da się dostosować warunki oświetleniowe do bieżących potrzeb. Raz dobrane parametry można też zapisać do wykorzystania w przyszłości. Tak tworzy się sceny świetlne, by jeszcze szybciej zmieniać warunki we wnętrzu i czuć się we własnym domu po prostu dobrze i wygodnie. Nowoczesne smart lampy świetnie wpisują się w bieżące trendy, a o tych ostatnich można poczytać na stronie http://pt-wnetrza.pl/.

Lampy w systemie smart mogą włączać się automatycznie, dzięki zastosowaniu specjalnych czujników (zmierzchu lub ruchu). Dodatkowo warto wykorzystać praktyczne harmonogramy oświetleniowe, by punkty świetlne w domu włączały się lub wyłączały o konkretnych porach. Pozwala to uniknąć sytuacji, gdy zapomina się zgasić lampy przed wyjściem z domu.

Smart lampy a środowisko naturalne

Gdzie w tym wszystkim miejsce na dbanie o środowisko naturalne? Przede wszystkim smart oświetlenie opiera się na źródłach światła LED, które są znacznie bardziej długowieczne i mniej awaryjne niż standardowe żarówki. Dodatkowo takie produkty zużywają zdecydowanie mniej energii elektrycznej. Można też połączyć je z domową fotowoltaiką (np. w przypadku lamp zewnętrznych), by oświetlać dom w pełni czystą energią, pochodzącą wprost z promieni słonecznych.

Nie zapominajmy również o tym, że precyzyjne sterowanie oświetleniem to nie tylko wygoda, ale ponownie spore ograniczenie w zużyciu prądu, przy zachowaniu pełnego komfortu świetlnego w każdym pomieszczeniu. Okazuje się zatem, że dzięki czujnikom i automatyzacji oświetlenia da się żyć wygodnie i energooszczędnie.

Nowoczesne oświetlenie domu – sposób na lepsze codzienne życie

Zaawansowane technologie coraz częściej trafiają pod prywatne dachy. W wielu przypadkach są to ciekawe inwestycje, dzięki którym da się znacząco podnieść jakość życia, a także ograniczyć zużycie energii i emisję szkodliwych substancji do środowiska.

Okazuje się, że również rozwiązania typu Smart House są w stanie wpłynąć korzystnie na standard życia nie tylko nasz, ale też przyszłych pokoleń.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Nowe mieszkania w Warszawie

Mieszkania w Warszawie? Najtaniej na Białołęce

tapety

Odmień swoje wnętrze za pomocą tapety!