Tak jak i budowa domu tak i remont dachu są sytuacjami, z którymi nie obcujemy zbyt często. Nic więc dziwnego, że bardzo często zdarza nam się wtedy popełnić jakieś błędy. Z tego też powodu, planując wymianę połaci dachowej koniecznie należy zadbać o profesjonalną pomoc. I nie chodzi tu tylko o odpowiednie położenie materiału wybranego przez właściciela budynku, ale również o właściwe doradztwo oraz wskazanie najlepszych rozwiązań. Na co należy zwrócić uwagę podczas remontu dachu i o czym nie zapomnieć jeszcze zanim do remontu dojdzie? Te informacje znajdziesz w naszym artykule.
Konstrukcja
Zanim przystąpimy do remontu dachu trzeba wiedzieć, że wymiana pokrycia dachowego może nie wystrczyć. Dlatego dobrym pomysłem jest zweryfikowanie także kondycji samej więźby. Szybko może bowiem się okazać, że wymaga ona wzmocnienia, odgrzybienia czy choćby odrobaczenia. W najgorszym przypadku może nam przyjść do jej całkowitej wymiany.
Co jakiś czas zdarza się, że więźba dachowa potrzebuje odgrzybienia. Wszystko dlatego, że dach wymagający naprawy bardzo często bywa nieszczelny. To z kolei powoduje, że do jego konstrukcji może przedostawać się woda lub wilgoć. Podobny problem pojawia się także, gdy materiały wykorzystane przy budowie dachu nie zapewniają wystarczającej cyrkulacji powietrza i wilgoć z wnętrza domu nie ma gdzie uciec. Niestety czasami użycie środka przeciwgrzybicznego jest niewystarczające, a uszkodzone elementy zwyczajnie trzeba wymienić. Gdy poziom zagrzybienie więźby jest większy niż 20% zwykle podejmuje się decyzje o całkowitej wymianie konstrukcji dachowej. Podobnie dzieje się, gdy jest ona mocno opanowana przez insekty.
Gdy więźba potrzebuje jedynie wzmocnienia, zwykle robi się to za pomocą dodania dodatkowych podpór krokwi i jętek. Czasem do wzmocnienia konstrukcji dachu używa się także desek bądź stalowych taśm.
Sprawa dużej wagi
Planując remont dachu część z nas skupia się na wyglądzie pokrycia dachowego, zapominając o tym, czy posiadana już konstrukcja dachowa będzie w stanie je udźwignąć. Dodatkowo należy mieć na uwadze to, że przy dachu z gontów bitumicznych, łupku blachy płaskiej niezbędne jest zastosowanie dodatkowego, sztywnego poszycia z desek lub płyt drewnopochodnych. Jeśli jednak zdecydujemy się na położenie tradycyjnych ceramicznych dachówek, blachodachówek czy płyt falistych powinny one zostać przymocowane do rusztu z łat i kontrłat.
Dodatkowo dla wagi samego dachy znaczenie będzie miał również wybór odpowiedniej izolacji. Tu do wyboru najczęściej mamy folię lub papę. Przy folii ruszt z łat montuje się bezpośrednio na krokwiach, natomiast przy wykorzystaniu papy konieczne będzie sztywne poszycie.
Ciepło przede wszystkim
Każdy remont, także i ten dachu to ogromne nakłady pracy i duże wydatki. Podejmując się takiego przedsięwzięcia warto od razu zadbać o wszystkie elementy i nie musieć za jakiś czas ponownie szukać i zatrudniać specjalistów. Z tego powodu, przy okazji remontu dachu koniecznie przemyśl temat jego ocieplenia. Można to zrobić od wewnątrz i od zewnątrz. Docieplenie poddasza od wewnątrz wymaga położenia dodatkowej warstwy materiału termoizolacyjnego. Z kolei ściany i skosy zabudowuje się okładziną wykończeniową. W przypadku docieplania dachu od zewnątrz można na sztywnym poszyciu ułożyć płyty termoizolacyjne z twardego i nienasiąkliwego materiału.
Artykuł stworzony przy udziale dekarze.pl- sklepu dla dekarzy oferującego m.in. windy towarowe czy zsypy budowlane.